Mats Olsson – Trest a smrt

0

ANOTACE:
Harry Svensson je úspěšný novinář s dobře utajovanou zálibou v sadomasochistických sexuálních praktikách. Rozhodne se pověsit novinářskou kariéru na hřebík, otevřít si restauraci v jižním Švédsku a užívat si života. Jedné noci náhodou objeví zavražděnou ženu, s odhalením vraha ale policii pomoct nedokáže. Zanedlouho dojde k další vraždě. Tentokrát váže Harryho k mrtvé ženě tajemství, které se rozhodne před policií tajit, aby nebyl podezřelý. Někdo však jeho tajemství zná a on musí jednat rychle, aby zabránil prozrazení i další vraždě.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
ebookykniha


Nakladatelství Kniha Zlín patří spolu s brněnským Hostem mezi nejvýznamnější vydavatele severských detektivek. Stačí zmínit jména jako Jo Nesbø, Kristina Ohlsson, Dan T. Sehlberg, či Mari Jungstedtová. Nyní se do tohoto seznamu zařazuje i Mats Ohlsson se svým krimi románem Trest a smrt, jenž se v roce 2014 zařadil mezi nejprodávanější švédské detektivky.  

727_trest-a-smrtTento autor rozhodně na literárním poli nepatří mezi žádné nováčky. Svou románovou prvotinu De ensamma pojkarna (Osamělí kluci) vydal již v roce 1995. Mimo to se také věnoval novinařině a překladu. Na náš knižní trh se však dostává až teď s knihou Trest a smrt, která je zároveň prvním dílem chystané krimi série s Harry Svenssonem v hlavní roli.

Ten kupodivu nepatří mezi klasické vyšetřovatele, kterými se to v severských detektivkách jenom hemží. Svensson je naopak vcelku úspěšný novinář s poněkud výstřední a utajovanou zálibou v sadomasochistických sexuálních praktikách. Nakonec se však rozhodl pověsit svou kariéru na hřebík a otevřít si v jižním Švédsku restauraci. Tedy až do dne, kdy se náhodou ocitne na místě, kde před chvíli byla zavražděna jedna žena. Pomoci policii sice moc nedokáže, ovšem získá skvělý materiál na článek, za který by mu jeho bývalý zaměstnavatel utrhl obě ruce…

Za nedlouho se objeví další mrtvá a Harry je opět na blízku. Tentokrát má však s obětí jedno společné tajemství, o kterém se však rozhodne pomlčet. Někdo však toto tajemství zná a neváhá si s Harrym trochu pohrát. Nezbývá mu tak nic jiného, než začít pátrat na vlastní pěst, aby ochránil nejen sebe, ale i další případné oběti…

Mats Ohlsson se ve své knize víceméně drží zavedeného konceptu severských detektivek. Pár věcí, kterými se odlišuje od konkurence zde však určitě najdeme. Tou první je již zmíněný hlavní hrdina novinář. Harry Svensson navíc stejně jako například Harry Hole a řada dalších není žádným andílkem. O tom ostatně svědčí i jeho záliba BDSM, i když zrovna na Harryho Holea ani zdaleka nemá.

matsolssonSe sadomasochistickými praktikami se v knihách taky úplně běžně nesetkáváme, tedy když pomineme “knihy” typu 50 odstínů a spol… Autor zde naopak o těchto hrátkách mluví zcela otevřeně a v samotném příběhu zastává spanking docela výraznou úlohu. Díky tomu čtenáři nebudou mít nejmenší problém si tuto knihu zapamatovat.

Poslední věcí, kterou se autor lehce odlišuje, je fakt, že se samotný příběh neodehrává během relativně krátkého časového horizontu, jak je jinak běžné. Mats Ohlsson si naopak dává pěkně načas a nechává své postavy žít vlastním životem. Díky tomu plyne vyprávění pozvolným tempem a nijak se nežene kupředu. A to i přesto, že zde najdeme řadu akčnějších scén, které toto “líné” tempo lehce narušují.

Trest a smrt se rozhodně nesnaží za každou cenu šokovat přílišným násilím nebo příběhem přitaženým za vlasy. Oproti tomu nabízí vcelku zajímavý a dobře vystavěný příběh, okořeněný přítomností BDSM praktik. Jako úvodní díl série má tato kniha rozhodně co nabídnout a má šanci obstát i u ostřílených čtenářů severských detektivek, které jen tak něco nerozhází a nepřekvapí.


 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..