Masasumi Kakizaki – Skrýš

0

 

ANOTACE:

Crew představuje nového fascinujícího manga tvůrce – uzavřeným jednodílným hororem!

Jedné temné noci vyráží Seiiči Kirišima do prudkého deště. S jedním jediným cílem. Zabít svou ženu. Ostrovní ráj v jižních mořích však skrývá místa, kam se není radno přibližovat. Co strašného musí člověk spatřit, aby se z něj stala… zrůda?

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Japonská manga je bezpochyby fenomén, který je potřeba brát vážně. Ostatně ani u nás se mu nevede vůbec špatně, o čemž svědčí i neustále se rozrůstající nabídka titulů. Vedle “nekonečných” sérií, kterými se manga vyznačuje však najdeme i pár více než zajímavých jednohubek, které rozhodně stojí za pozornost. Vzpomenout můžeme například na Ryby Džundži Ita, či aktuální novinku Masasumi Kakizakiho Skrýš, která se nese především v hororovém duchu.

S touto hororovou jednohubkou se tak na náš trh dostává další zajímavé jméno spjaté s japonskou mangou. Ta pro neznalé čtenáře v sobě ukrývá celou řadu specifik a záludností, se kterými se nováčci musí vyrovnat. Avšak právě Skrýš by mohla být vcelku dobrou vstupní branou do tohoto fascinujícího světa. Jednak dostáváme uzavřený příběh v jedné knize a především i samotné pojetí “s trochou nadsázky” cílí právě na “nejaponské” čtenáře. Díky tomu dostáváme stravitelný kousek, jenž staví především na perfektní atmosféře, náznacích a povedené kresbě.

Kakizaki rozehrává na 220 stranách perfektní hororový příběh, jenž sice nesrší přílišnou originalitou, přesto si zaslouží naši plnou pozornost. Autor postupně rozehrává vcelku komorní příběh o pár postavách, v němž se “hlavní hrdina” této knihy Seiiči Kirišima vydává spolu se svou ženou na “ostrovní ráj” v jižních mořích. Jejich manželství je v troskách a toto je jedna z posledních šancí na záchranu vztahu. Avšak zdánlivý Ráj na zemi ukrývá místa, kam se není radno přibližovat. Co strašného musí člověk spatřit, aby se z něj stala… zrůda?

Samotný motiv této knihy rozhodně není nic extra nového. V tom však není největší síla této knihy. Největším lákadlem Skrýše je bezpochyby atmosféra a postupně budované napětí, se kterým si autor neskutečně hraje. Tomu napomáhají i “flashbacky”, jenž nás vrací zpátky v čase a ukazují co předcházelo dramatickým událostem z ostrova. Ty samozřejmě přichází v nejméně vhodnou chvíli, čímž nás autor ještě o něco více napíná.

Lví podíl na celkovém dojmu má vcelku pochopitelně i kresba. Tu stejně jako samotný scénář obstaral sám Kakizaki a nutno říct, že více než povedeně. Autor navíc na kresbě hodně staví a velmi často ji využívá místo samotných slov, což bezpochyby ještě více umocňuje celkový zážitek. Japoncům zkrátka atmosféra a dynamická akční kresba jde od ruky a ani Skrýš není v tomto ohledu žádnou výjimkou.

Menší problém může být tak jedině snad vcelku předvídatelný scénář, který je jen variací na příběhy, se kterými jsme se již mohli někde setkat, i přesto však dává příběh velmi dobrý smysl a hlubší dojem ve vás zanechá především díky flashbackům, které dodávají celému příběhu patřičnou hloubku. Druhým menším “problémem” ve velkých uvozovkách je úžasná čtivost této mangy. Díky tomu jak tento příběh neskutečně rychle odsýpá, jej slupnete doslova během pár chvil. Což některé čtenáře nemusí úplně potěšit.

Po kratších kouscích jako je Alita, Ghost in the Shell, či Ryby se na náš trh dostává další veskrze povedená manga jednohubka, která bezpochyby dokáže zaujmout. Díky jejímu “západnímu stylu” je navíc i stravitelnější pro čtenáře, kteří normálně manze neholdují. Kakizakimu se tak možná právě díky Skrýši podaří přitáhnout u nás k tomuto svéráznému žánru nové čtenáře.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..