Marvel: Rukavice nekonečna (karetní hra)

0

Avengers se posledních pár let vcelku pochopitelně vyhřívají v popředí všeobecného zájmu. Ostatně, není se co divit. Avengers: Endgame lámali v kinech všechny myslitelné rekordy, a tak je tato superhrdinská partička doslova všude, včetně deskových her. A jak se zdá, na tomto stavu se jen tak nic nezmění. Po kooperativní karetní LCG hře Marvel Champions totiž na náš trh zamířila malá karetka Marvel: Rukavice nekonečna v níž nepůjde o nic menšího, než o osud celého vesmíru.

Marvel: Rukavice nekonečna je malá nenáročná karetní hra, v níž se jeden z hráčů ujme role Thanose, zatímco všichni ostatní se vtělí do role superhrdinů, kteří se tohoto známého záporáka budou snažit zastavit. Hraje se tedy způsobem jeden proti všem s tím, že si zahrajete ve dvou až šesti hráčích od 10 let (zde je věk samozřejmě opět orientační a velice záleží na vyhranosti a schopnostech malých hráčů). Na jednu partii byste si měli vyhradit něco kolem 15 minut.

Už samotné balení této hry ostatně napovídá, že Rukavice nekonečna bude patřit mezi nenáročné karetky. Nenechte se však zmást, za jednoduššími principy se ukrývá povedený kousek, který má rozhodně co nabídnout. Ostatně, základní herní principy této hry můžeme nalézt v oblíbeném Milostném dopisu, který je již prověřený časem. Rukavice nekonečna si z něj bere především mechanismus dobírání jedné karty, kdy následně jednu kartu také zahrajete. Tím však podobnost s Milostným dopisem v podstatě končí. Pokud jste tedy měli strach, že se jedná jen o přeskinovanou klasiku, která kromě známé licence nenabídne nic navíc, mohu vás s klidným srdcem ujistit, že se jedná v podstatě o dvě zcela odlišné hry.

Zatímco Milostný dopis je především o blufování a větší interakci mezi hráči, aktuální novinka se vydává trochu jinou cestou. A to i přesto, že jsou obě hry na první pohled, především díky základnímu mechanismu dobírání karty, relativně podobné. V této karetce se proti sobě postaví dvě nesmiřitelné strany. Na jedné straně bude Thanos, osamělý kolos, který se bude snažit shromáždit všech šest kamenů Nekonečna, aby mohl provést legendární lusknutí. 

Na straně druhé jsou pak superhrdinové, kteří se budou Šíleného Titána snažit zastavit. Jejich cílem je tak připravit Thanose o všechny životy. To je také jediná možnost jak mohou superhrdinové v této hře vyhrát. Ovšem pozor, o to samé se v průběhu hledání kamenů Nekonečna může pokusit i Thanos a tak na hráče čeká opravdu drsná bitva o osud celého vesmíru.

Vše se samozřejmě odehrává pomocí karet. Superhrdinové jich ve svém balíčku najdou hned 16, zatímco Thanos si musí vystačit s kartami 13. Kromě toho efektní pytlíček ukrývá i sadu žetonů, které přidávají sílu k útoku a ukazatele životů pro obě znesvářené strany. Není toho moc, ale i s málem se dá udělat velké divadlo a Marvel: Rukavice nekonečna je toho jasným důkazem. Navíc se z této hry díky svým kompaktním rozměrům stává ideální společník na cesty.

Jak již bylo řečeno základní herní mechanika je jednoduchá a jde v podstatě o to si na začátku svého tahu vždy dobrat jednu kartu, následně pak vyberete jednu kartu z ruky, kterou zahrajete a vyhodnotíte její efekt. Některé vám dovolí zahranou kartu posílit, jiné naopak získat informace o dalších kartách, potažmo bojovat se svým protivníkem. Ten zde probíhá opět naprosto jednoduše a nejedná se o nic jiného než prosté porovnání čísla karty, kterou máte v ruce a se kterou bojujete. Vítěz si svou kartu nechává, poražený naopak kartu odhodí a dobere si novou. Zároveň však ztratí jeden život a přiblíží tak svůj “tým” k celkové prohře. A to je až na pár drobností v podstatě vše.

Jak je vidno hra skutečně neskrývá žádné záludnosti a bude přístupná opravdu širokému spektru hráčů. Na své si zde přijdou nejen příznivci Marvelu, ale i všichni ostatní hráči. Zatímco začátečníci ocení velkou přístupnost hry a její jednoduchá pravidla, zkušenější matadory může Rukavice nekonečna oslovit coby nenáročný filler mezi partiemi velkých deskovek. Není však všechno zlato co se třpytí a tak ani Rukavice nekonečna rozhodně není bez chyby.

Zatímco tato hra se oproti Milostnému dopisu dá hrát plnohodnotně i ve dvou hráčích, postrádá jiné aspekty, které mohou celkový dojem maličko srážet. Tím patrně nejviditelnějším je vcelku omezená komunikace a interakce mezi hráči. A právě blufování a škodolibost z vyřazení hráčů byla nedílnou součástí Milostného dopisu. To ale u Rukavice nekonečna prakticky chybí a u některých hráčů to může srážet i celkový dojem z hry. 

S tím se ostatně vracíme i k samotným soubojům, které v průběhu partie svádíte. Těm chybí prakticky jakékoliv napětí. Ano, když prohrajete tak přijdete o jeden život, ale ve většině případů se nic dramatického neděje. A ty tak jen pokrčíte rameny a jedete dál. Zde se opět nabízí srovnání s Milostným dopisem, kde toho napětí bylo nesrovnatelně více. Na druhou stranu si je potřeba uvědomit i fakt, že zatímco zde odehrajete za 15 minut pouze jednu partii, v Milostném dopise jste jich stihli klidně 5. V tu chvíli se samozřejmě mění i celková dynamika hry a je tedy těžké obě hry smysluplně porovnávat, byť sám výrobce přiznanými odkazy na Milostný dopis k tomuto srovnávání přímo vybízí.

Posledním kamenem úrazu může být samotná cena, která s ohledem na to, že v balení najdete 36 karet a pár žetonů, rozhodně není nejmenší. Pro řadu hráčů se tak tento fakt může stát tím hlavním kamenem úrazu. Bohužel licence jsou dnes skutečně drahá záležitost a v případě Marvelu to platí dvojnásob. Naštěstí, i když doporučená cena atakuje pětistovkovou hranici, dá se Rukavice nekonečna sehnat i o stovku levněji, což už je přeci jen trochu snesitelnější. Přesto si troufám tvrdit, že řada hráčů bude investici do této hry dlouho zvažovat.

Když však odhlédneme od tohoto problému, zůstává Marvel: Rukavice nekonečna velice zajímavým karetním fillerem, který má rozhodně šanci zaujmout. Ostřílení hráči sice ve většině případů sáhnou po nějakém komplexnějším titulu, pro nováčky a fanoušky Marvel univerza se však jedná v podstatě o jasnou volbu, se kterou pravděpodobně nešlápnou vedle. 

MARVEL: RUKAVICE NEKONEČNA 
AUTOR: SEIJI KANAI, ALEXANDAR ORTLOFF
VYDAVATEL ORIGINÁLU: Z-MAN (2020)
VYDAL CZ: BLACKFIRE
ROK: 2020
POČET HRÁČŮ: 2-6
VĚK: 8 LET (DOPORUČENÍ NA KRABICI 10+)
HERNÍ DOBA: 15 MINUT

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..