Marvel Champions – karetní hra

0

Komiksoví superhrdinové zažívají v posledních letech nebývalý vzestup a jsou tak doslova všude. Vděčit za to můžeme samozřejmě především filmovému Marvel univerzu, které pravidelně bourá divácké rekordy. Bylo tak vcelku pochopitelné, že se “komiksákům” neubrání ani deskové hry. Zatímco hráči v zahraničí mají o něco větší výběr, k nám se zatím dostává první kousek s touto tématikou. Vžijte se do role jednoho ze svých oblíbených superhrdinů v kooperativní karetní LCG hře Marvel Champions.

Tato karetní hra pochází ze stáje mamutího vydavatelství Fantasy Flight Games, na český trh ji nám pak v kompletní lokalizaci přináší společnost Blackfire. Samotná hra spadá do kategorie LCG (Living Card Game) karetních her, které se běžně opírají o velký počet dodatečného obsahu, což FFG začíná již naplňovat. S podobným konceptem to však není vůbec jednoduché, o čemž jsme se mohli přesvědčit již u LCG Pána prstenů, či Hry o trůny, které u nás také vycházely. Bohužel prodeje těchto menších balíčků u nás byly většinou tristní a tak Blackfire ještě před vydáním této hry vydal prohlášení, že menších balíčků se v české lokalizaci rozhodně nedočkáme. Můžeme tak jen doufat v nějakou větší expanzi avšak věřte, že i s tímto “základem” si vystačíte na opravdu dlouhou dobu.

Navíc zde přichází jedna podstatná a o to příjemnější změna. U LCG her se stalo takřka pravidlem, že pro smysluplnější hraní jste si s jednou kopií základní hry prostě nevystačili (ahoj Game of Thrones). V balení jste našli pouze jednu kopii potřebných karet, potažmo jen pár hrdinů, se kterými nebylo snadné hru vyhrát. Koupě rozšiřujících balíčků, potažmo dalšího základu tak byla v podstatě nutností. Řadu hráčů navíc nebavilo si vytvářet herní balíčky zcela od základu. Všechny tyto neduhy však v případě Marvel Champions zcela odpadají.

K tomu abyste si mohli užít Marvel Champions naplno vám bude skutečně stačit pouze jedna základní krabice, ve které najdete vše potřebné pro hru. Jak už samotný název napovídá, ve hře se vtělíte do role jednoho z oblíbených hrdinů Marvel univerza. Konkrétně se můžete těšit na Spider-Mana, Iron Mana, Black Panthera, Captain Marvel a She-Hulk. Aby to však tato superhrdinská banda neměla úplně jednoduché, musí samozřejmě dostat i odpovídající záporáky, které se v rámci několika proměnlivých scénářů bude snažit porazit. Ty jsou v krabici sice pouze tři (Rhino, Klaw a Ultron), i tak si ale troufám tvrdit, že vám tato kombinace vystačí na pěkných pár desítek hodin hraní.

Ještě než se však pustíme do samotné hry, je potřeba zmínit jednu zajímavou věc, která se u her od FFG příliš často nevidí. Kromě velkého balíku karet, sady žetonů a nezbytných počítadel tak v balení dostáváme i insert, jenž je připraven i na případná rozšíření. Jedinou kaňkou na kráse je fakt, že zde chybí oddělovače a vůbec celé uspořádání insertu je maličko větší. Rozhodně je však potřeba ocenit snahu, jelikož si FFG prakticky nikdy nedává s touto částí krabice příliš práce.

Dost už ale chození okolo horké kaše, podívejme se na samotnou hru. Ta je určena pro 1-4 hráče s tím, že na jednu partii byste si měli vyhradit něco okolo 90 minut. Svým pojetím má pravděpodobně nejblíže k již zmiňovanému Pánovi prstenů. Obě tyto hry jsou čistě kooperativní, kdy se v průběhu hry snažíte společně se svými spoluhráči dosáhnout nějakého předem daného cíle. V případě základní krabice Marvel Champions se tak budete například snažit zabránit loupeži vibrania, postavíte se do čela vyšetřování útoku na základnu S.H.I.E.L.D.u, potažmo si poměříte síly se samotným Ultronem, jenž se rozhodl zlikvidovat celé lidstvo.

Základní koncept hry je tak u obou her velice podobný, avšak Marvel Champions jsou pro běžné hráče daleko přístupnější a neklade na vás takové nároky. Krásně je to vidět například už u samotných herních balíčků. Ty zde sice můžete do určité míry upravovat, jak je tomu u LCG her zvykem, zároveň však můžete vcelku bez problému hrát s předem připraveným balíčkem karet, které najdete v této krabici. To ocení především nováčci, kteří s tímto typem her zatím nepřišli do styku a právě díky připravenému balíku karet tak daleko lépe proniknou do samotné hry a daleko snáz ovládnou veškeré možnosti, které tato povedená karetka nabízí.

Hra jde pak naproti hráčům i co se týče samotných pravidel, která jsou vcelku jednoduchá a neskrývají žádné větší složitosti, které by vám zbytečně znesnadňovali život. To se však nedá říct o samotných protivnících, kteří vám rozhodně nedají nic zadarmo. O tom se ostatně přesvědčíte již v úvodním scénáři.

Samotná hra pak probíhá v klasických kolech, kdy se hráči střídají v tazích se soupeřem, jenž je ovládán hrou. V rámci svého tahu máte na výběr z několika možných akcí. Velice zajímavým prvkem je možnost přecházet mezi vaší superhrdinskou podobou, ve které budete řešit především střet s nepřítelem a vaším civilním alter egem, které vám dopřeje víc klidu například když se budete potřebovat vyléčit. Kromě této “specialitky” je zde již vcelku klasické vynášení karet, na kterých pak následně budete moci aktivovat určitý efekt. 

Jakmile odehrajete svůj tah, přichází řada na vašeho nepřítele. Ten se vám nejdříve pokusí alespoň trochu pocuchat fazónu, aby se následně vydal dál pracovat na svém ďábelském plánu. Na pomoc si navíc může povolat i nějakého toho pomocníka, který vám bude znepříjemňovat život. Kromě toho může celou partii ovlivnit i celá řada dalších potíží a vedlejších problémů, které vám vaši práci rozhodně neulehčí. Obzvláště, pokud jim nebudete věnovat dostatečnou pozornost, v té chvíli vám totiž může vše vcelku snadno přerůst přes hlavu a vám nezbude nic jiného, než složit potupně zbraně.

Koncept hry je tak opravdu jednoduchý, zároveň však hráčům nechává opravdu široké pole působnosti, jak se s nastalými problémy vypořádat. Ostatně, i když v krabici dostáváme pouze tři záporáky a spolu s nimi defakto pouze tři scénáře, rozhodně se nemusíte bát, že by se vám snad Marvel Champions hned ohrály. Variabilita hry je na opravdu vysoké úrovni, která zajišťuje skutečně velkou znovuhratelnost. Na jedné straně tak máme samotné hrdiny. Každý z nich má trochu jiné vlastnosti a vyplatí se u něj používat jinou taktiku. Prakticky to samé pak platí i pro vaše protivníky. Ty navíc dostali do vínku speciální “posilněnou verzi”, která vám dokáže pořádně zatopit. 

Když tedy zohledníme všechny tyto varianty, které v základní krabici dostáváme a jejich možné kombinace rázem zjistíte, že před sebou nemáte pouze tři hry, ale klidně třeba třicet. Samozřejmě za předpokladu, že nebude hrát jen za jednoho hrdinu, v tom případě by se vám mohl Marvel Champions skutečně vcelku snadno ohrát. Na druhou stranu lákadel proč se k této karetce vracet je i v základní krabici více než dost. A tak si troufám říct, že naprostá většina hráčů absenci menších rozšiřujících balíčků patrně ani nepocítí. 

Fantasy Flight Games svůj koncept LCG her od dob Pána prstenů a Hry o trůny konečně vybrousili takřka k dokonalosti a dokonce jdou tak daleko, že se nebojí jít svým hráčům vstříc. I díky tomu se z Marvel Champions stává jedna z nejpřístupnějších a hráčsky nejpřívětivějších LCG her historie. Pokud tedy hledáte patrně nejlepší “LCGčko” současnosti, už nehledejte. Marvel Champions nabízí vše po čem toužíte a nádavkem přidává i něco navíc


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..