Martin Stručovský – Zavátá sněhem

0

 

ANOTACE:
Sníh ukrývá různá tajemství…
Pod sněhem se mohou ukrývat různá tajemství. Jenže tohle navždycky převrátí svět Matěje Mlynáře vzhůru nohama. Život knihkupce a příležitostného soukromého vyšetřovatele Matěje Mlynáře se stabilizoval. Daří se mu vzdorovat démonu alkoholu, užívá si plnými doušky vztahu s Pavlou Královou a po
prvé od smrti své manželky je doopravdy šťastný. Jenže když zmizí dívka, kterou Mlynář znal od jejího dětství, náhle stojí před jednou z nejtěžších výzev života: má dodržet slib daný milované ženě, anebo pomoct bližnímu, který ho potřebuje?

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Už jsou tomu skoro dva roky, co se v českém detektivním rybníčku objevilo zbrusu nové jméno. Martin Stručovský přišel na jaře roku 2018 se svým debutovým románem Bez duše, ve kterém čtenářům představil zajímavou detektivku z prostředí Jindřichova Hradce, kterou lehce okořenil americkou drsnou školou. Nyní se tento autor vrací s volným pokračováním svého debutu, aby bývalého policistu a knihkupce Matěje Mlynáře postavil před záhadu Zaváté sněhem…

Martin Stručovský sice na literárním poli stále platí za relativního nováčka, tedy alespoň co se vlastních knih týče, avšak už ve své první knize ukázal, že má rozhodně co nabídnout. A evidentně si to myslí i v nakladatelství Motto, které po knize Bez duše přináší na náš trh další Stručovského knihu, ve které nás autor opět zavádí na hranici jižních Čech a Českomoravské vrchoviny. Právě do Jindřichova Hradce a jeho okolí situoval děj svého debutového románu a ani druhá Stručovského kniha Zavátá sněhem hradby tohoto českého maloměsta neopouští.

Od událostí knihy Bez duše již nějaký ten čas uběhl, avšak knihkupec a bývalý policista Matěj Mlynář je stále zde. Nyní se však jeho život konečně stabilizoval. Alkohol obchází obloukem a dokonce má vážnou známost, po dlouhých letech je tak skutečně šťastný. Všechno ale jednou a na Matěje tak čeká další nelehká výzva. Jednoho dne totiž zmizí Rebeka – mladá dívka, kterou zná Matěj od jejího dětství a která shodou okolností chodí na brigádu k němu do knihkupectví. Už od začátku je však více než jasné, že za tímto zmizením se skrývá mnohem víc. A tak se bývalý policista, knihkupec a příležitostný vyšetřovatel Matěj Mlynář pouští i přes slib své partnerce do pátrání, které  mu nakonec možná převrátí život vzhůru nohama…

Už v první knize autor ukázal, že mu rozhodně nechybí vypravěčský talent, čtenáře dokáže vtáhnout do děje a jeho hrdiny si vcelku brzy oblíbíte. Díky všem těmto aspektům si Bez duše nevedlo u čtenářů vůbec špatně a nutno říct, že jeho druhá kniha je možná ještě o chloupek lepší. Stručovský má všechno velice dobře srovnané, samotný děj nikde výrazněji neklopýtá, nechybí napětí, nečekané zvraty i akční pasáže, při kterých se vám bude tajit dech.

Ostatně, i tentokrát Martin Stručovský inklinuje k americké drsné škole, jejíž prvky se nebojí zakomponovat i do svého románu. Toto pojetí je s ohledem na to, že se příběh odehrává na malém českém městě, lehce neobvyklé a nemusí vyhovovat úplně všem. Drogy, obchod s bílým masem a divocí pistolníci zkrátka tak úplně nezapadají do představy o typickém českém městě. Pokud se však přes toto specifikum dokážete přenést, Stručovský vám nabídne opravdu zajímavý a svěží příběh, který vás bude bavit od začátku do konce.

Samozřejmě, stejně jako dlouhá řádka autorů před ním, ani Martin Stručovský se tak úplně nevyvaroval celé řady žánrových a literárních klišé, které mohou maličko srážet celkový dojem dolu. Matěj Mlynář se sice už tolik nepotýká s alkoholem, tento démon zde však stále visí, jako v každé druhé drsnější detektivce. Není to však pouze alkohol, se kterým se musí náš hrdina vypořádat. Pro tvrdou ránu se v této knize rozhodně nejde daleko, naštěstí je Matěj Mlynář takový český superhrdina a tak stejně jako jeho norský protějšek Harry Hole, zvládá více méně vše levou zadní. Právě v těchto chvílích vás napadne, jestli autor přeci jen zbytečně netlačí moc na pilu.

Tuto menší výtku však autor plně vynahrazuje svou prací s postavami. Ty  jsou vcelku dobře prokreslené a vy nebudete mít problém se s nimi sžít. Především pak na hlavním hrdinovi si autor dal záležet a neopomenul ani jeho soukromý život. Ostatně, právě v této knize odhaluje další zajímavé střípky informací z Matějovi minulosti, které ho nemalou měrou ovlivnily a utvářely jeho charakter. Pozadu pak trochu netypicky nezůstávají ani ostatní postavy knihy, kterým autor sice nemohl věnovat tolik péče jako hlavní postavě, i tak je ale rozhodně poznat, že tu nejsou jen do počtu a nejedná se tak o nastrčené ploché panáky, kteří nemají pro příběh hlubší význam.

I přes pár menších výtek Martin Stručovský i na podruhé ukázal, že si naši pozornost rozhodně zaslouží. Ačkoliv česká detektivka neměla v posledních letech zrovna na růžích ustláno, právě díky takovýmto autorům se zdá, že se přeci jen začíná blýskat na lepší časy. Zavátá sněhem, Mrtvá šelma, Rychlopalba, či Zmizela v Mlze vcelku bez problému dokáží obstát i v porovnání s tvrdou zahraniční konkurencí. Stačí jim dát jen šanci, zklamáni rozhodně nebudete.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..