Martin Jensen – Křivopřísežník

0
Historický román Křivopřísežník je po Králových psech další knihou z pětidílné ságy přinášející čtenářům možnost bezprostředního náhledu do světa, kde se buduje historie národů tak, jak je známe dnes. V Křivopřísežníkovi se opět setkáváme s moudrým iluminátorem Winstonem a jeho pomocníkem, nemajetným šlechticem Halfdanem. Po svém posledním dobrodružství si oba užívají zasloužené odměny a odpočinku, než jsou opět osloveni dobyvatelem Anglie, dánským králem Knutem, aby pro něj vykonali další službu. Tentokráte se jedná o pátrání v řadách vikingské šlechty a hledání spiknutí proti králi. Během své cesty zažijí Winston i Halfdan spoustu různých dobrodružství, která je zavedou do nebezpečných situací, kdy jim jde doslova o život. To největší ohrožení nastane v okamžiku, kdy přijdou na stopu masakru jednačtyřiceti saských velmožů, do které je možná zapleten sám král.

…………………………………………………………….

Pojďme nahlédnout do doby, kdy se Anglie zmítala v mocenských bojích a vládly jí drsní seveřané. Dánský autor Martin Jensen, předkládá čtenářům historický detektivní román ze středověké Anglie. Křivopřísežník je druhou knihou z plánované pětidílné ságy. Po Králových psech se tak opět můžeme setkat s originální dvojicí detektivů amatérů, kteří v lecčems mohou připomínat legendárního Sherlocka Holmese a Dr. Watsona.

0171879b5e4bed8eb80d00c6b02fcfe3Martin Jensen je další z řady autorů, kteří se věnují detektivnímu žánru. Byť má Dánsko hodně blízko k severským státům, Jensen se nechal severskými detektivkami ovlivnit jen z části. Oproti ostatním severským autorům tak svůj děj umístil do dávné minulosti a netypicky jej umístil do Anglie. I když netypicky. V době o které mluvíme byla velká část tohoto ostrova pod nadvládou právě dánských vikingů. Jensen se navíc dlouhá léta věnoval učení, kde zajisté získal mnohé zkušenosti.

Na moudrého iluminátora Winstona a jeho pomocníka, nemajetného šlechtice Halfdana čeká další výprava. Po svém předchozím dobrodružství si užívají zaslouženého odpočinku, ovšem dobyvatel Anglie, dánský král Knut má jiné plány. A tak je pověřuje dalším úkolem, který je zavede mezi vikingskou šlechtu. Během této doby na ně čeká spousta nebezpečenství, při které jde doslova o život, obzvláště když se dostanou na stopu masakru saských velmožů.

Autor pro své knihy vybral velmi zajímavou dvojici detektivů, která se skvěle doplňuje. Znalcům detektivek může tato dvojice velmi připomínat Sherlocka a Watsona, popřípadě když zabrousíme do domácích vod, tak se nabízí knihy Vlastimila Vondrušky, se kterými toho má tato série společného docela dost. Přesto si myslím, že právě Vondruška bude pro české čtenáře daleko stravitelnější a čtivější.

Křivopřísežník, potažmo Královi psi jsou samozřejmě zajímavou volbou, která dokáže zpříjemnit odpoledne u netradičního detektivního příběhu. Příběh se nikde zbytečně nezdržuje a autor čtenářům předkládá jen to co nutně potřebují vědět. Přesto ničím neoslňuje a troufám si s klidným svědomím říct, že velmi brzy také zapadne v záplavě ostatních knih, které neustále vycházejí.

I tak je Křivopřísežník kniha, za kterou se autor rozhodně nemusí stydět. Milovníci historie zde budou jako ryba ve vodě. A i když pro české čtenáře nepřináší nic převratného, své čtenáře si dozajista najde, protože Winston a Halfdan je vcelku sympatická dvojice, která svými průpovídkami dokáže zaujmout.

 Kniha vychází v nakladatelství Plus
Objednávat můžete například zde.

…………………………………………………………….

polaroid-photo-avatar-psdMartin Jensen – Vystudoval pedagogiku na univerzitě v Blaagaardu. Učitel a spisovatel. Pracoval na školách ve Stockholmu, Birkeroed, Greve a Haarby 1969–1995. Od té doby se věnuje psaní historických románů, často detektivního žánru.

 
 
 
 
 
 
 

wordpress hodnoceni

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..