Marta Breen & Jenny Jordahl – Neohrožené ženy

0

 

ANOTACE:
Před 150 lety vedly ženy a muži velice rozdílné životy. Ženy nemohly volit ani samy si vydělávat peníze. Nemohly rozhodovat o vlastním těle. Rozhodovaly za ně otcové, až do chvíle, než se vdaly. Pak rozhodoval manžel. To se změnilo ve chvíli, kdy se ženy začaly organizovat. V komiksové knize Ženy norská novinářka Marta Breenová spolu s ilustrátorkou Jenny Jordahlovou vykládají dějiny ženského hnutí, i s mnoha dramatickými bitvami, jež musely ženy vybojovat, aby se domohly svých práv.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


O tom, že to nakladatelství Argo myslí s komiksem skutečně vážně jsme se mohli již několikrát přesvědčit. Ostatně velká řada Argomiks hovoří za vše. Kromě ní však v portfoliu tohoto nakladatele najdeme i celou řadu zajímavých titulů, které mají snahu čtenáře především vzdělat. A tak vedle celé řady komiksových životopisů, či populárně naučných Záhad kvantového světa můžeme nyní nahlédnout i na Neohrožené ženy, jenž nás zavádí do historie boje za emancipaci žen v komiksové formě.

Na svědomí ji má norská spisovatelka Marta Breen, která společně s ilustrátorkou Jenny Jordahl dali v této knize dohromady patrně ty nejdůležitější události, které se váží k ženské emancipaci. Ostatně, už samotný podtitul této knihy leccos naznačuje – Sto padesát let boje za volnost, rovnost a sesterství.

Na první pohled by se mohlo zdát, že tato kniha (komiks) je určena pro úzkou cílovou skupinu, mezi které bezpochyby patří hlavně zastánci feminismu. Opak je však pravdou. Marta Breen se sice snaží v rámci tohoto titulu čtenáře vzdělat o historii ženského hnutí a dát jim tak spoustu věcí do správného komiksu, zároveň se však nesnaží nikoho přesvědčit o své “pravdě”, či snad nabádat k tomu, abychom si někam stoupli s všeříkajícími transparenty.

Nechme tedy feminismus, jak jej patrně většina z nás v dnešní době vnímá stranou a podívejme se na historii ženského hnutí tak, jak jej vidí právě autorka tohoto komiksu. Nutno říct, že si rozhodně nevytyčila snadný cíl. Zmapovat takto komplexní a obsáhlé téma rozhodně není jednoduché a tak je docela dost možné, že v této knize o celé řadě událostí, či významných osobností ženského hnutí nemusí padnout ani zmínka. Ostatně, vzhledem k rozsahu celého tohoto komiksu to není ani technicky  možné.

K získání základních informací však poslouží více než dobře a čtenářům tak nemalým způsobem dopomůže vytvořit si na celou ženskou emancipaci vlastní a snad i správný obrázek. Není tomu totiž tak dávno, co ženy neměli ani ve vyspělém světě prakticky žádná práva. V mnoha ohledech tak byly dokonce na úrovni otroků, či domácího zvířectva. Před 150 lety se naštěstí začalo vše postupně měnit a ženy začaly konečně bojovat za svá práva. A to nejen za právo volit, ale i tak samozřejmou věc, jako je právo rozhodovat o svém těle, či právo na vzdělání.

Autorky se tedy společnými silami snaží pokrýt ty nejzásadnější události o osobnosti, které se k ženskému hnutí váží. Samotný komiks je pak rozdělen do několika tématických celků, které se zaobírají bojem za právo volit, či rozhodovat o svém těle. Celkovým pojetím má pak tato kniha pravděpodobně nejblíže k Ovoci poznání Liv Strömquistové, které loni vydalo nakladatelství Paseka.

Neohrožené ženy nabízejí skutečně velké množství zajímavých informací, které vám může zcela změnit pohled na toliko vysmívaný feminismus. Z dnešního pohledu je totiž takřka neuvěřitelné, že ženy na počátku dvacátého století ještě nemohli volit, či že celé toto hnutí není dlážděné jen hlasitými výkřiky a sepisováním peticí, ale především krví, utrpením, či pumovými atentáty. A na to bychom rozhodně neměli ani v dnešní době zapomínat.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..