Mars Teraformace – desková hra

0

Mars. Rudá planeta, která již od počátků věků přitahuje lidskou pozornost a dává obrovský prostor naší představivosti. Moderní doba nám však do rukou dává mocné nástroje a je tedy jen otázkou času, kdy se první lidské posádky vydají k této nehostinné planetě a budou se ji snažit osídlit. Jak by to mohlo vypadat nám ukazuje i desková hra Mars: Teraformace, kterou loni na náš trh uvedla v kompletní lokalizované verzi společnost MindOK.

Mars Teraformace (Terraforming Mars) patří mezi poměrně nové hry. Za jejím stvořením stojí Jacob Fryxelius, který ji vydal pod hlavičkou rodinné firmy FryxGames v  roce 2016. Prakticky okamžitě se “Mars” stal mezi hráči obrovským hitem. Není proto divu, že si ji záhy vyhlédl MindOK, který ji o rok později přinesl i na náš trh. O oblibě této hry svědčí i velké množství již vydaných dodatků, které dále rozvíjejí tuto povedenou hru. Dvě z nich jsou již dokonce dostupná i u nás v plné lokalizaci.

Samotná hra je určena pro 1-5 hráčů od dvanácti let. V samotné tématicky potištěné krabici nalezneme skutečně bohatý obsah. Kromě nezbytných pravidel a herního plánu, který zobrazuje planetu Mars zde nalezneme i další nezbytnosti. Kromě 5 desek hráčů, 17 karet korporací, 8 přehledových karet, zde nalezneme velké množství barevných kostiček. Ty nám jednak budou pomáhat s počítáním našich zdrojů (měděné, stříbrné a zlaté) a jednak díky nim budeme označovat naše “obsazená území (40 kostek v pěti barvách). Dále zde ještě najdeme 3 velké počítací kostky, přes 200 různých karet projektů, žeton začínajícího hráče a 80 destiček samotné teraformace (voda, města, zeleň a zvláštní terén), které využijeme na herním plánu.

Obsah balení je tedy  skutečně bohatý, jedním z mála mínusů je to, že v samotné krabici není na komponenty nějaké pevnější uložení, ale pouze plastové sáčky, které udrží jednotlivé “skupiny komponent” u sebe. Kvalita jednotlivých komponent je vcelku standardní v tomto ohledu nás tak nemá v podstatě co překvapit. Snad jen kartičky mohli být z tvrdšího papíru. Tento neduh se projevuje především u karet hráčů, které vyžadují určitou opatrnost, abychom si je zbytečně nepoškodili. Na druhou stranu se jedná o čistě subjektivní pocity a co nevyhovuje mně, může vám naopak padnout do oka.

V této povedené a atmosférické hře se vžijeme do jedné z dvanácti mocných korporací, které se snaží podílet na kolonizaci Marsu. Je jasné, že to nebude procházka růžovou zahradou a i přes řevnivost jednotlivých frakcí nezbývá než zatnout zuby a občas se spojit v plnění vyššího cíle. Ten je vždy stejný.

Zajistit  aby v atmosféře bylo alespoň 14 % kyslíku a dalo se tak relativně dýchat bez přístrojů. Stálou teplotu dostat alespoň na 8 stupňů Celsia a zajistit na Marsu dostatek vody (9 destiček oceánu na herním plánu). O dosažení těchto tří cílů se snažíte s protihráči společně, ovšem jakmile jsou tyto tři faktory splněny, hra končí a vyhrává ten s nejvyšším počtem vítězných bodů. To jest ten, který se nejvíce zasloužil o dosažení cílů a získání nového domova pro lidstvo.

Po rozestavení herního plánu a přípravě všech komponent, hra začíná výběrem korporace, kterou definujete i své budoucí zaměření, případně styl hry, kterým dosáhnete vytyčeného cíle. Buď se můžete věnovat běžným projektům, zúrodňovat půdu, stavět města, vysazovat lesy, či rozšiřovat vodstvo na Marsu, nebo se zaměříte na něco speciálnějšího, co nabízí unikátní hrací karty. Jak to tak však bývá, nic není zadarmo a za všechno se tvrdě platí, což se samozřejmě musí projevit i na vaší strategii. Vše se vším souvisí a vy tak budete muset promýšlet řadu tahů dopředu. Prvek náhody je zde opravdu minimální a zastoupen je snad jen v již zmíněných kartách, kdy nikdy nevíte, co si zrovna vytáhnete. Zbytek však již plně závisí na vašich schopnostech.

Kolo hry (představuje jednu celou generaci, která pracuje na teraformaci Marsu) je rozděleno do 4 fází:

  1. Pořadí hráčů – v novém kole začíná další hráč po levici začínajícího hráče z předchozího kola.
  2. Fáze výzkumu – každý si dobere 4 karty (za každou kartu, kterou si nechá, musí zaplatit).
  3. Akce – hráči se střídají tazích, dokud všichni nepasují. Nejčastější akcí je vyložení karty z ruky, nebo provedení „standardního projektu…
  4. Produkční fáze – každý hráč získá zdroje podle aktuálního stupně produkce na jeho hráčské desce.

Mars Teraformace je skutečně komplexní hrou, která nabízí široké spektrum možností. Ostatně vysvětlení všech zákonitostí a detailů ve hře obsažených by zabralo vcelku hodně času. Zde vás odkážu na samotný návod. Věřte však, že ačkoliv se může řada věcí po přečtení návodu jevit složitě, či nesrozumitelně, ve výsledku je vše až překvapivě jednoduché. Veškeré zákonitosti se vám tak dostanou pod kůži již během první hry a vy si pak budete moci naplno vychutnat veškeré možnosti této hry bez jakýchkoliv rušivých elementů.

Zkrátka nezůstanou ani ostřílení hráči, kterým se již všechny zákonitosti této hry dostanou plně pod kůži. Kouzlo této hry je skutečně v nepřeberných možnostech, které využijí především zkušenější hráči. První možností je doplnění karet o projekty a korporace z Éry korporací, které v běžné hře nevyužijete. Zkušenějším však přijde vhod, díky ní se totiž zcela mění způsob hraní. Druhou možností, jak obměnit hru, je takzvané draftování karet. Namísto obvyklého líznutí si 4 karet, ze kterých si pak nakupujete ty, které chcete realizovat, si jednu kartu vyberete a zbytek pošlete kolegovi, který pokračuje obdobným způsobem.  Tím, jaké karty pošlete dál tak můžete více či méně pozitivně i negativně ovlivnit ostatní hráče.

Mars Teraformace nabízí skutečně obrovskou porci zábavy a možností, které se jen tak “neohrají”. Skvělé propojení tématu s herními mechanismy propůjčuje této hře jedinečnou atmosféru, kterou si naplno užijí všichni zúčastnění hráči. Po právu tak tato hra patří mezi celosvětové bestsellery a my můžeme jen kvitovat s povděkem, že nám ji MindOK přinesl tak brzy.


   

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..