Mark Millar – Wolverine: Starej dobrej Logan

0

 

ANOTACE:
MILLAR. McNIVEN. WOLVERINE. LEPŠÍ UŽ TO PROSTĚ BÝT NEMŮŽE.
Snad jediný způsob, jak mohl scenárista Mark Millar (Mrtvý nebo živý, Kick-Ass: Nářez) ještě trumfnout svůj nedostižný wolverinovský příběh „Nepřítel státu“, bylo posunout se do budoucnosti – a přizvat svého spolubojovníka z „Občanské války“, Steva McNivena, aby se postaral o kresbu.
Millarův příběh slučuje antiutopické superhrdinské prvky x-menovského komiksu „Budoucí minulost“, nehostinnou krajinu divoké budoucnosti Šíleného Maxe a tragický patos archetypálních westernových hrdinů Clinta Eastwooda. Wolverine stojí na životním rozcestí a musí se rozhodnout, kým chce být a kým skutečně je.
Millarovy charakteristicky přepálené akční scény a McNivenovo napětím nabité výtvarné podaní vás přinutí otáčet stránku za stránkou, dokud k zemi nepadne poslední tělo a Wolverinovo úsilí nalézt klid ve světě, který mu ho nehodlá dopřát, nedospěje ke zcela nevyhnutelnému konci!

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Ačkoliv se na nás hrne v poslední době jedna komiksová novinka za druhou, čeští nakladatelé nezapomínají oprášit ani klasičtější příběhy, které u nás již v nějaké formě vyšly. Jedním z posledních bylo Gaimanovo 1602, který nyní doplňuje i Mark Millar se svým Starym dobrym Loganem, jenž se dlouhodobě řadí mezi nejlepší superhrdinské komiksy.

Wolverine: Starej dobrej Logan je bezpochyby legenda, kterou by si žádný fanoušek komiksu neměl nechat uniknout. O jeho oblibě ostatně svědčí i fakt, že když u nás před 4 lety vyšel poprvé v rámci kompletu UKK, takřka okamžitě se po něm zaprášilo a patřil mezi vskutku nedostatkové zboží. To mnohdy vyšroubovalo jeho cenu až do nesmyslně závratných výšin, čemuž se nakladatelství Crew rozhodlo udělat přítrž. A tak po již zmíněném 1602, přichází na řadu i tato postapokalytická klasika Marka Millara.

Toho českým čtenářům pravděpodobně netřeba příliš představovat. Tento úspěšný britský scénárista má za sebou dlouhou plejádu úspěšných komiksů, z nichž některé vyšly i u nás (Kick-Ass, Mrtvý nebo živý, Ultimates, Vampirella). Kromě série Kick-Ass však žádný z nich nedosahuje takové slávy jako právě vydaný Logan.

Důvodů proč tomu tak je, je hned několik. Tím hlavním je pravděpodobně fakt, že se Millar nikdy nebál trochu experimentovat a vystoupit z řady. Stejně jako například Neil Gaiman tak čtenářům přináší netypický superhrdinský příběh, který nejde nemilovat. Ostatně, představte si zpustošený svět v němž všichni superhrdinové nakonec podlehli padouchům a ti se nakonec ujali vlády nad Zemí. Místo pyšných Spojených států jsou zde malá království jako Hulkova země, Doomovo doupě, či Kingpinovo království. Už jen toto málo láká bezesporu k přečtení. A věřte, že skutečnost je ještě daleko lepší. Na rozdíl od jiných scénáristů totiž Millar dokázal z tohoto námětu vytřískat absolutní maximum, které nemá prakticky žádné slabiny.

Příběh jako takový, je vcelku jednoduchý. Uplynulo padesát let od poslední velké války a superhrdinové jsou stejně jako Spojené státy minulostí. Svět po apokalypse zkrátka není žádná růžová zahrada. Ostatně, Logan by mohl vyprávět. Nyní se sice snaží žít v ústraní a poklidu, navíc se zapřísáhl, že již nikdy své drápy nepoužije, utéct minulosti je však strašně složité. Obzvláště ve chvíli, kdy se vám na prahu objeví starý známý Hawkeye a pozve vás na šílený roadtrip napříč postapokalyptickou Amerikou, která jako by z oka vypadla krajině z Mad Maxe.

Není to však jen šílený roadtrip Amerikou, kterému se zde Millar věnuje. Daleko důležitější než cesta z bodu A do bodu B je samotný Wolverinův vývoj, kdy se během cesty bude muset nejednou vypořádat se svou nelehkou minulostí, aby se nakonec ocitl na životním rozcestí a musel se rozhodnout, kým chce být a kým skutečně je…

Právě v těchto “flashbackových” osudových částech tkví pravděpodobně největší síla celého tohoto komiksu. Ano, násilí i akčních scén si zde užijeme do sytosti. Ostatně, Millar je v tomto ohledu skutečným přeborníkem, ale právě Wolverinova cesta za smířením se sebou samým, dodává celému komiksu patřičnou hloubku, která jej pozvedá vysoko nad úroveň běžné superhrdinské produkce.

Millar se společně s McNivenem, jenž zde obstaral kresbu, opravdu neskutečně vyřádili. I díky tomu vám prakticky u každé strany půjdou oči doslova kolem a vy budete se zatajeným dechem čekat, co si pro vás tato zběsilá autorská dvojice připravila dál. McNivenova kresba zkrátka k celkovému “špinavému” pojetí příběhu skvěle sedí. Autorská dvojice si tak v případě tohoto kousku skvěle sedla. A tak jako si například nedokážeme Kick-Ass představit bez Romity Jr., Starej dobrej Logan by rozhodně nebyl tím čím je bez sugestivní kresby Stevea McNivena.

Wolverine: Starej dobrej Logan  je velice často označován za jeden z nejlepších Wolverinovských příběhů a je to skutečně pravda. Jen bych to rozvedl na celý superhrdinský žánr, nenajdete totiž moc příběhů, které by se kvalitou Loganovi vyrovnaly. Můžeme tak kvitovat s obrovským nadšením, že po Gaimanově 1602 nakladatelství Crew sáhlo i po této klasice. Sice by jí pevná vazba slušela asi více než tradiční paperback, ale vždy jde především o příběh a ten vám toto mírné zklamání plně vynahradí.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..