Mark Millar – Kick-Ass: Zabijačka

0

 

ANOTACE:
MINDY MCCREADYOVÁ MÁ V PAŽI STO ZPŮSOBŮ, JAK ZABÍT ČLOVĚKA.
O to se postaral její otec, superhrdina známý jako Taťulda. Mindy využívá svých schopností k masakrování mafiánů, superpadouchů a podobných živlů. Jak je tedy možné, že pro ni teď představuje dosud největší výzvu konfrontace s populárními děvčaty na střední škole? Taťulda už tu není a Zabijačka se z plných sil snaží zapadnout do „normálního“ života u své matky a otčíma. A tak si plácne se superhrdinským zelenáčem Nářezem: bude ho trénovat, aby se udržel naživu, pokud ji on na oplátku naučí, jak být zadobře se spolužačkami. Jenže k moci se zrovna dere nový mafiánský šéf, a tak bude muset mise „být normální“ trochu počkat. Mark Millar a John Romita, Jr. vypouštějí v komiksu zapadajícím chronologicky mezi první a druhý díl série Kick Ass: Nářez znovu na scénu Zabijačku, nejvražednější dvanáctiletou holčinu světa!

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Komiksová série Kick-Ass má mezi superhrdinskými komiksy, bezpochyby speciální místo. Hrdinu, který při každé příležitosti dostane příslovečně na “prdel” si oblíbil vcelku slušný zástup fanoušků i u nás. Na pokračování této ujeté série jsme si však museli pěkně dlouho počkat. Vše se naštěstí díky kampani na Startovači podařilo dovést až do zdárného konce a tak se i čeští čtenáři mohou ponořit do příběhu “maličké” Mindy, která se ukazuje i ve zcela novém světle, než jen jako drsná Hit-girl.

Příznivci Millarova “ultranásilí” tak mohou kvitovat s povděkem, že se podařilo Zabijačku protlačit i v českém vydání. Crew se na to rozhodla jít lehce netradiční formou a umístila Zabíjačku na Startovači, kde se mělo rozhodnout, zda vůbec vyjde. Požadovaných 120 tisíc se podařilo vybrat vcelku záhy, takže nic nebránilo tomu aby Mindy vrtrhla na stránky komiksu i v českém překladu.

Příběh Zabijačky chronologicky zapadá mezi první a druhou knihu série Kick-Ass. A i když se dá relativně číst i samostatně, rozhodně doporučuji před samotným čtením si zopakovat i první díl, jenom tak pochopíte i ty nejmenší detaily, které si pro nás autor přichystal. Zabijačku má na svědomí stejný tým, který pracoval i na samotném Kick-Assu. To jest Mark Millar coby scénárista, kterého vynikající kresbou doplnil John Romita Jr.

Ano, ten John Romita Jr. jenž je jedněmi čtenáři zatracován, zatímco druhými vynášen do nebes za svou kresbu. Naštěstí v případě celé této série, včetně Zabijačky, si Romita vybral skutečně světlejší chvilku a na kresbě si dal opravdu záležet. Ano i krky zde najdeme…. Romitova kresba k Zabijačce skvěle sedí a ještě více podtrhuje celkovou atmosféru s všudypřítomným násilím, kterým je Kick-Ass i Zabijačka doslova prošpikován. I když v tomto případě najdeme i klidnější scény.

Přeci jen tento komiks nám ukazuje Hit-Girl i ze zcela jiného pohledu. Millar se zde snaží ukázat Mindy i jako obyčejnou dívenku se svými starostmi a povinnostmi. Přestože jí otec naučil zabíjet sto a jedním způsobem, časy se mění. Táta tragicky zemřel a Mindy teď bydlí se svou matkou a jejím přítelem policistou. Svou kariéru mstitelky tak musí na chvíli uložit k ledu. Mindy se tak ze všech sil snaží zapadnout ve škole do dívčího kolektivu, což rozhodně není jednoduché a může to být i o dost složitější než boj s opravdovými padouchy.

Jestli však máte obavu, že na porcování gaunerů nedojde, mohu vás s klidným srdcem ujistit, že i toho si užijeme. Přeci jen Dave Lizewski, alias Kick-Ass, potřebuje pořádný výcvik, a kdo jiný by se o něj měl postarat, než právě Zabijačka. Přesto jsou největším tahákem tohoto komiksu právě situace, kdy se Millar snaží ukázat Mindy v daleko osobnější a obyčejnější rovině.

Stále se však jedná o akční řežbu, napěchovanou stříkající krví a hláškami, kterou podtrhuje perfektní Romittova kresba. Pokud vám tedy až doposud Kick-Ass unikal, nastal ten správný čas to napravit. Zabijačka si zkrátka získá úplně všechny. Ostatně, kdo by nezbožňoval roztomilou holčičku k zulíbání, která se mrknutím oka mění ve stroj na zabíjení, před kterým by Punisher, i Chuck Norris vzali do zaječích…


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.