Mark Lawrence – Princ bláznů

0

ANOTACE:
Červená královna je stará, ale králové Roztříštěné říše se jí bojí víc, než kohokoliv jiného. Po celou dobu své dlouhé vlády bojovala ve vleklé válce za vyšší cíle, než jsou půda či zlato. Její největší zbraní je tajuplná Tichá sestra. Ta zůstává skryta zrakům většiny lidí, a ti, co ji spatřili, o ní nemluví. Vnuk Červené královny, princ Jalan Kendeth – zbabělec, hazardní hráč a nenapravitelný svůdce žen – Tichou sestru vidí. Je v pořadí desátým dědicem trůnu a se svou rolí méně důležitého člena královské rodiny je naprosto spokojený. Předstírá proto, že ohyzdná babizna neexistuje. Jenže se blíží válka. Svědkové tvrdí, že viděli pochodovat armádu nemrtvých a Červená královna povolala svou rodinu k obraně říše. Jal si myslí, že jde o pouhou báchorku – nic, co by se ho týkalo. To se ale mýlí…

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Jméno Mark Lawrence není pro české čtenáře úplnou neznámou. Ostatně jeho debutová trilogie Roztříštěná říše se těšila poměrně slušnému zájmu fanoušků. Není proto divu, že Talpress přichází s dalším dílem tohoto amerického autora. I tentokrát se vydáme do známého Lawrencova postapokalyptického světa, v němž opět rozehrává temný příběh s hrdinou, který má do ideálu hodně daleko.

Lawrence rozhodně dokáže zaujmout. O tom jsme se mohli již přesvědčit v jeho Roztříštěné říši, jejíž „hlavní hrdina“ byl mírně řečeno sociopat který pro ránu, či sarkastickou poznámku nikdy nešel daleko. Honorous Jorg Ankrath byl opravdovým tahounem celé trilogie, a i když tato série rozhodně nebyla bez chybičky, své příznivce si našla. A to především právě díky Jorgovi. Otázkou však zůstává, s čím se Lawrence vytasil tentokrát.

Ty nedočkavější mohu již teď uklidnit, že je opět o co stát. Hlavní hrdina Prince bláznů sice není „cool tvrďák“ jako Jorg, avšak i Jalan Kendeth má rozhodně čím zaujmout. Tedy alespoň ty z vás, které baví zbabělci, hazardní hráči a nenapravitelní svůdci žen. Právě tak by se dal ve zkratce charakterizovat hrdina nové Lawrencovy série Válka Červené královny. Když k tomu připočteme všudypřítomný sarkasmus a atraktivní prostředí, ve kterém se příběh odehrává, máme zde zajímavý tip na pár zimních večerů.

Samotný příběh sice nemusí na první pohled nabízet nic převratného, u tohoto autora jsme si však již mohli zvyknout, že nic není jen tak. O tom se ostatně přesvědčí i hlavní hrdina princ Jalan, který je chtě nechtě vržen do sledu událostí, které mají ovlivnit nejen jeho život, ale i celou Rozstříštěnou říši. Když k tomu připočteme tajemnou Tichou sestru, temné proroctví, armádu nemrtvých, či udatného severského bojovníka, dostáváme opravdu zajímavý mix, který má minimálně šanci zaujmout.

Pokud jste již měli možnost se do některé knihy Marka Lawrence začíst, bude vám spousta věcí v Princi bláznů důvěrně známá. Autor se i tentokrát rozhodl využít svého vytvořeného světa, se kterým jsme se seznámili v předchozí trilogii. Opět tak můžeme nahlédnout do neutěšeného a temného světa, který je jakousi paralelou toho našeho. Ostatně znalci úvodní Lawrencovy trilogie již ví. I tentokrát se nad Roztříštěnou říší sbíhají stíny a vidina nevyhnutelné války, avšak na rozdíl od Jorga je v této situaci Jalan takříkajíc náhodou a nevinně.

Když už jsme u srovnání obou sérií, je potřeba zmínit, že Válka Červené královny je v řadě ohledů jiná. Tím nejmarkantnějším rozdílem je fakt, že ubylo vulgarit i popisů násilí obecně. I když zde se může nabízet otázka, do jaké míry za to může překladatel. Ten se změnil – Martina Bočka, jenž doposud Lawrencovy knihy překládal, nahradila Martina Šímová. Pozornější čtenáři tak možná mezi jednotlivými sériemi naleznou řadu rozdílů. Čeho naštěstí neubylo, je všudypřítomný sarkasmus a ironický humor, se kterým postavy rozhodně nešetří a dodávají tak příběhu jedinečný náboj.

Největší slabinou knihy je tak paradoxně samotný příběh, který má rozhodně potenciál. Po nezbytném úvodu nabírá děj příjemný spád, díky kterému se Princ bláznu opravdu výborně čte. Bohužel postupem času sklouzává k obyčejnému putování z bodu A do bodu B. To sice zpestřují nezbytné krvavé střety, nedá se však ubránit pocitu, že vše je tak nějak lineární a autor plně nevyužil potenciál, který příběh nabízí. Na druhou stranu kdo ví, je možné, že opravdová esa z rukávu Lawrence teprve vytáhne v pokračování, které nám snad Talpress v dohledné době přinese.

Princ bláznů si stejně jako Lawrencova debutová trilogie nevede v konečném důsledku vůbec špatně, i když má jisté nedostatky. Pokud navíc nebudete mít přehnaná očekávání, rozhodně vás úvodní díl série Válka Červené královny zaujme. Jako bonus pak nabízí dalšího vskutku originálního hrdinu, na kterého jen tak nezapomenete. O úspěchu, či neúspěchu této série však rozhodnou až další pokračování a to, jak autor s celým příběhem naloží. Nakročeno má slibně, výsledek je však nejistý…


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.