Marjorie Liu & Sana Takeda – Netvora: Probuzení

0

 

ANOTACE:
Zasazena do alternativního světa art deco beauty a steampunkového hororu, NETVORA vypráví epický příběh Maiky Půlvlčice, šestnáctileté dívky, která přežila kataklyzmatickou válku mezi lidmi a jejich nenáviděnými nepřáteli arkaniky. Tváří v tvář útlaku a děsivému nebezpečí je Maika jak lovcem, tak štvanou zvěří. Pátrá po své záhadné minulosti, zatímco ti, kteří ji chtějí využít, zůstávají jen o krok pozadu… a mezitím se v jejím nitru začíná probouzet monstrum…

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Před pár lety by to bylo pravděpodobně ještě nemyslitelné, doba se však mění a spolu s ní i návyky a tužby českých čtenářů. I díky tomu zde právě vychází jedna z nejzajímavějších komiksových sérií poslední doby. Zasazena do alternativního světa art deco beauty a steampunkového hororu přichází NETVORA…

Ta již od vydání prvního dílu v roce 2016 sklízí nadšené reakce, jak od čtenářů, tak od odborné veřejnosti, o čem ostatně svědčí celá řada ocenění, které tato komiksová řada získala. Autorské duo Marjorie Liu (scénář) a Sana Takeda (kresba) se díky ní dostalo do všeobecného povědomí a nyní si díky nakladatelství Crew můžeme tuto lahůdku přečíst i u nás. V českém vydání totiž právě vyšel první díl této oceňované série pod názvem Netvora: Probuzení.

V úvodní knize, jenž obsahuje sešity série Monstress #1-6 sledujeme příběh Maiky Půlvlčice, arkanické dívky, která přišla o levou ruku a nepamatuje si svojí minulost. Jedno ví však jistě, za jejími útrapy stojí mocný cech čarodějnic. A i když momentálně panuje mezi lidmi a arkaniky křehké příměří, nebrání jí to v tom, aby šla tvrdě za svou pomstou. Cesta k úspěchu však bude pořádně trnitá, v jejím nitru se ale začíná probouzet prastará kouzelná moc, která může zcela změnit řád věcí…

Marjorie Liu nás zavádí do fantastického světa v němž se snoubí magie se steampunkem a jenž je okořeněn špetkou asijské kultury. Ostatně již podle jmen obou spoluautorek můžeme tušit, že ani jedna z nich není, a teď mi promiňte ten výraz “čistokrevná” američanka. Zatímco Marjorie Liu má asijské předky, Sana Takeda žije v Japonsku. Díky tomu je zde inspirace asijskými kulturami vcelku hmatatelná a dodává celému komiksu jedinečné kouzlo, které bezesporu bude patřit k jednomu z hlavních lákadel této povedené knihy.

I přes celou řadu prvků, které toto dílko ovlivňují se však stále jedná především o fantasy. Autorky se rozhodli zaměřit především dospívající čtenářky, pro něž je tato série primárně určena. Místy tak sice může komiks lehce sklouzávat ke klasickým klišé, rozhodně však nečekejte princezny v růžovém, či románky dospívajících hrdinů. Liu a Takeda oděly Netvoru do pořádně temných tónů a tak si zde na své bezpochyby přijdou i zástupci starších ročníků. Jednak díky lehkému hororovému ladění, které se line napříč celou knihou a bezpochyby i díky samotnému grafickému zpracování.

To si vzala na starost ve všech ohledech Sana Takeda, která ke svému “dítku” nikoho jiného nepustila. Díky tomu má plnou kontrolu nad celkovým vizuálem komiksu, který skutečně stojí za to. Krása střídá nádheru a tak si fanoušci bezpochyby přijdou na své. Takeda si s grafickým pojetím skutečně vyhrála, její kresba obsahuje velké množství detailů, které napomáhají dotvářet celkovou atmosféru příběhu a světa, ve kterém se Netvora odehrává. Grafické pojetí této knihy nejednoho čtenáře zcela pohltí a dopomůže tak odpustit i celou řadu chybek a zaškobrtnutí, které v tomto komiksu můžeme najít.

Netvora: Probuzení je bezpochyby jedním z kousků, který byste si letos rozhodně neměli nechat ujít. Snoubí se zde zajímavý fantastický svět s poutavým příběhem a úžasným grafickým pojetím, které si vás získá takřka od první strany. Crew navíc chystá pokračování již na letošní podzim, takže ani čekání na další díl nebude nepředstavitelně dlouhé.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..