Marjorie Liu & Sana Takeda – Netvora: Krev

0

 

ANOTACE:

Maika Půlvlčice je na útěku hned před několika mocnostmi, které usilují o ovládnutí nebo zničení mocného netvora žijícího v jejím těle. Ale Maika jde za svým vlastním cílem – odkrýt tajemství své zesnulé matky Moriko.

V druhé knize Netvory, obsahující sešity 7 až 12, zavede Miku její pátrání do piráty ovládaného města Thyrie a potom na moře, na tajuplný Ostrov kostí. Tato výprava přinutí Maiku přehodnotit svou minulost, přítomnost i budoucnost a zamyslet se, zda vůbec existuje někdo nebo něco, čemu může doopravdy důvěřovat – včetně jejího vlastního těla.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Když v červnu loňského roku vydalo nakladatelství Crew úvodní book série Netvora, jednalo se poměrně o velké překvapení. Ostatně ještě před pár lety by zde podobný kousek neměl nejmenší šanci. Avšak časy se mění a tak se i k nám dostává art deco beauty steampunkový horor, jenž sbírá ocenění jako na běžící páse. Krátce před Vánoci navíc vyšel druhý díl s podtitulem Krev, zkrátka co víc si přát.

Ta již od vydání prvního dílu v roce 2016 sklízí tato série nadšené reakce, jak od čtenářů, tak od odborné veřejnosti. Ostatně i loni na “Eisnerech” Netvora pěkných pár cen posbírala a tak je více než jasné, že si rozhodně zaslouží naší pozornost. Avšak tento kousek je tak specifický, že rozhodně nesedne všem a tak i zde platí čím dál oblíbenější fráze: Rozhodně není pro každého. O tom jsme se ostatně mohli přesvědčit již v první knize, která před námi načrtla první obrysy příběhu Maiky Půlvlčice. Ten nyní pokračuje druhým bookem, který má šanci přesvědčit i pochybovače, které první kniha úplně nepřesvědčila.

Ostatně první kniha byla především o seznámení se světem, postavami a vůbec celkovými zákonitostmi, které v Netvoře fungují. Oproti tomu druhá kniha se snaží zaměřit o něco více na samotný děj a rozplétá některá tajemství nastíněná v úvodním svazku. I samotná hlavní hrdinka (či antihrdinka) Maika Půlvlčice se začíná skutečně vybarvovat a již nejde jen slepě za svou pomstou, naopak se snaží pátrat po historii své matky. Právě z tohoto důvodu se vydává do pirátského pobřežního města Thyrie. Zde mimo jiné sídlí i její kmotr – místní pirátský boss. Právě on jí má pomoci dostat se na tajemný Ostrov kostí, na kterém by měla nalézt odpovědi na některé své otázky…

Liu v druhé knize splétá děj do hodně hutného celku a neomezuje se pouze na události z přítomnosti. Dost často se tak dočkáme nejrůznějších flashbacků, vzpomínek, či výprav do podvědomí hlavní hrdinky. To samozřejmě po čtenářích vyžaduje alespoň trochu zvýšenou pozornost, aby se v ději neztráceli a zůstali v obraze. Ostatně především první polovina komiksu se vyloženě vyžívá v dialozích a má pozvolnější tempo. Když k tomu připočteme nemalé množství postav, které se zde mihnou a o kterých nevíme, jestli zde mají nějaký hlubší význam, musíme si dávat pozor i na ty největší detaily. Netvora tak není vyloženě oddechové čtení a to i přesto, že se v podstatě jedná o klasický young adult s příměsí mangy, byť okořeněný řadou dalších prvků.

Právě tento nevšední mix je jedním z hlavních taháků této série. Nalezneme zde prvky young adult, steampunku, hororu, klasického dramatu i taková témata jako je kritika rasismu, či útlak slabších. Ovšem i přes tento vskutku nesourodý mix prvků, které toto dílko ovlivňují se však stále jedná především o fantasy. Autorky se rozhodli zaměřit především dospívající čtenářky, pro něž je tato série primárně určena. I díky tomu komiks místy lehce sklouzává ke klasickým klišé, které známe právě z young adult. Naštěstí však Liu a Takeda oděly Netvoru do pořádně temných tónů, přimíchali pořádnou porci násilí a vše opatřili jedinečným grafickým zpracováním, díky kterému si Netvoru jen tak s ničím nespletete.

To si i v případě druhé knihy vzala na starost ve všech ohledech Sana Takeda, která ke svému “dítku” nikoho jiného nepustila. Díky tomu má plnou kontrolu nad celkovým vizuálem komiksu, který skutečně stojí za to. Krása střídá nádheru a tak si fanoušci bezpochyby přijdou na své. Takeda si s grafickým pojetím skutečně vyhrála a skvěle napomáhá dotvářet celkovou atmosféru příběhu a světa, ve kterém se Netvora odehrává. Jediná výtka může mířit snad jen k některým panelům, které tato talentovaná kreslířka lehce odbila. Ty jsou doslova nepřehlédnutelné, jelikož tvoří skutečně velký kontrast k panelům, které doslova přetékají nejrůznějšími detaily. Zda to byl záměr, či se Takeda nutila do kreslení těžko říct. Jisté však je, že právě tyto panely maličko narušují celkový dojem. Jako celek je však grafické pojetí této knihy opravdu působivé a nejednoho čtenáře zcela pohltí a dopomůže tak odpustit i celou řadu chybek a zaškobrtnutí, které v tomto komiksu můžeme najít.

Netvora je bezpochyby originálním dílkem, které má co nabídnout. Druhý díl navíc více než slušně posouvá celkový děj kupředu a tak není moc důvodů proč s aktuálním bookem otálet. Snoubí se zde zajímavý fantastický svět s poutavým příběhem a úžasným grafickým pojetím, které si vás získá takřka od první strany. Na druhou stranu se jedná o hodně specifické čtení a tak zde bezezbytku platí – Rozhodně není pro všechny…


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..