Marissa Meyer – Cinder

2

ANOTACE:

Rušné ulice Nového Pekingu se hemží lidmi a androidy. Populaci devastuje smrtící nákaza. Z vesmíru tomu přihlížejí krutí měsíční lidé, kteří čekají na správný okamžik. Nikdo netuší, že osud Země spočívá v rukou jediné dívky, která se jmenuje Cinder.

V tomto napínavém knižním debutu pro mládež, prvním ze čtyř svazků, představuje Marissa Meyerová čtenářům nezapomenutelnou hrdinku a mistrně vytvořený nový svět, který je pohltí.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
audiokniha


Bylo nebylo, za devatero horami a devatero řekami žila jedna malá holčička a byla celá celičká neustále od popela. Že tuhle pohádku znáte? Ano je to Popelka. Teď si ale představte že Popelka je puberťačka, která žije v době po čtvrté světové válce, vůbec si nepamatuje na svoje dětství a jen tak mimochodem je kyborg. Že to není možné? Věřte, že je. Cinder Marrisy Meyer je sedm let od svého prvního vydání zpět a tentokrát rovnou v audiu.

Marissa Meyerová je americká autorka, která se po bezpočtu fanfikcí a povídek, rozhodla zabrousit mezi „dospělé“ spisovatele. Na úvod si vybrala hned celosvětově známou postavu Popelky, kterou se rozhodla řádně upravit a vlastně tak trochu postavit na hlavu. Právě tento krok jí však zajistil celosvětovou slávu a stál u zrodu fantastické série Měsíční kroniky, která uchvátila fanoušky i u nás.

Cinder není vůbec obyčejné děvče, žije se svojí macechou a dvěma sestrami v Novém Pekingu a k její smůle je navíc kyborg. Bohužel jak to tak bývá, lidé se dívají na odlišnosti skrz prsty, a tak ať jste android nebo máte jen mechanickou nohu, máte v normálním životě problém. Aby jsme ovšem Cinder jenom nekřivdili, být kyborgem má i některé výhody, například dokáže opravovat skvěle prakticky všechny mechanické předměty (roboty, vznášedla…) a díky tomu se stala také nejlepší mechaničkou v celém Novém Pekingu.

Bohužel obrat v jejím životě nastává, když její sestřička onemocní záhadnou nemocí, které ohrožuje celé lidstvo a vědci na ní marně hledají lék. Macecha se samozřejmě snaží vybít svůj vztek na ní a dává jí vše za vinu. A jelikož androidi a kyborgové jsou podle zákona více méně věci bez práv, poskytne macecha Cinder vědcům jako objekt pro zkoušení protilátek na tuto nemoc. Cinder tak nezbývá než podstoupit tuto trýznivou poctu, kterou zatím nikdo nepřežil…

Cinder, potažmo celá série Měsíčních kronik v sobě snoubí jedinečné spojení známých pohádkových příběhů se sci-fi budoucností, která dává klasickým pohádkám nový šmrnc. Samozřejmě to sebou nese i nejedno úskalí. Vždy, když se autor rozhodne použít nějaký všeobecně známý námět se ocitá na velice tenkém ledě. Musí do příběhu zasahovat velice citlivě a opatrně jelikož nikdy není jisté jak čtenáři daný výsledek přijmou. Marrisa se nato rozhodla jít malinko odlišně a tak více méně celý příběh překopala a nechala jen základní kostru – utiskovaná dívka, macecha, dvě sestry, princ. Díky tomu získáváme naprosto neobyčejný příběh, který je tak jiný od původní předlohy ale přece známý. S tím je pravděpodobně spojená i jediná výtka, která by se mohla k samotnému příběhu pojit. Vzhledem k celkovému konceptu minimálně od poloviny knihy víte, jak se bude děj dále asi odvíjet. A nepomohou tomu ani nové zjištěné skutečnosti, zvraty, ani atraktivní prostředí. Ale za to se asi na autorku nemůžeme moc zlobit, je to přeci Popelka a tu všichni moc dobře známe.

Cinder navíc spadá mezi klasické young adult knihy, které se vyznačují celou řadou společných prvků. Ty bohužel pravděpodobně moc neosloví dospělejší čtenáře, přeci jen jednodušší a naivní příběh, nepříliš propracovaní hrdinové, či nezbytná romantická linie, zkrátka není pro každého. Na druhou stranu, tyto “nedostatky” plně vyvažuje čtivost příběhu, atraktivní téma i propojení se známou pohádkou. U dospívajících dívek je tak úspěch takřka zaručen.

Jak už jste asi pochopili Cinder je pouhým začátkem rozvitého příběhu, který milují miliony čtenářů po celém světě. Je tak prvním dílem dystopické young adult série Měsíční kroniky, která u nás v průběhu let nabobtnala na 4 knihy hlavní série, jednu pobočnou knihu týkající se královny Levany, povídkovou sbírku a dva komiksy.  Právě na tomto množství je vidět obrovská popularita celé této série. A tak není divu, že si právě jí Egmont, potažmo Albatros Média, jako svou první vlaštovku na poli audioknih pro dospívající čtenáře/posluchače. Young Adult knih v audiu u nás zatím skutečně moc nenajdeme, avšak s úspěchem Cinder by se to mohlo vcelku snadno změnit.

O načtení této knihy se postarala  česká herečka a dabérka Terezie Taberyová, se kterou jsme se mohli již setkat u několika “dospělejších” audioknih (Nebudete se bát ničeho zlého, či Kniha Vzpomínek). Tabeyová tak není v oblasti audioknih úplným nováčkem, přesto byl pro ní tento žánr něčím novým a vcelku pochopitelně i nemalou výzvou. Přeci jen, Měsíční kroniky mají u nás více než slušný zástup fanoušků a uspokojit je není nic jednoduchého.

Taberyová se svého úkolu rozhodně zhostila se ctí a její výkon rozhodně nepatří k nejhorším. Osobně bych možná volil jinou interpretku, která by mi barvou hlasu k tomuto příběhu ladila více, jedná se však pouze o osobní pocit a tak vám může hlas této interpretky naopak zcela vyhovovat. Navíc po pár doposlechnutých kapitolách jakýkoliv nepatřičný pocit zmizí a vy se můžete nechat naplno unášet samotným příběhem.

Bohužel právě počátek knihy je pravděpodobně nejrozpačitější částí celého celku. Kromě zvykání na nového interpreta se budete potýkat i s výkonem samotné interpretky, která v úvodních kapitolách rozhodně není úplně jistá. Krásně je to vidět při jednotlivých dialozích, kdy se Taberyová snaží intonačně a hlasovým zabarvením odlišit jednotlivé postavy od sebe, ne vždy jí to však úplně vyjde a vy tak budete místy tápat, která postava vlastně mluví. Naštěstí se s ubíhajícím časem uklidňuje i interpretka a tyto problémy po pár úvodních kapitolách zcela zmizí.

Maličká výtka by mohla směřovat i k celkovému pojetí, kdy interpretka sice pracuje s hlasem (především v dialozích), avšak již plně nereflektuje vývoj samotného příběhu. A tak je jedno, zda se právě nacházíme v akčních pasážích, či poklidnějších částech příběhu, v podání Terezie Taberyové vyznívá vše podobně. Občas by tak nezaškodilo trochu přitlačit na pilu. Dynamice příběhu by to rozhodně hodně pomohlo.

Když k tomu připočteme občasné přeřeky, či snadno slyšitelné střihy v samotné nahrávce, kdy interpretčin hlas zcela nepochopitelně kolísá v různých polohách, podle toho jak byly jednotlivé části do nahrávky doplňovány, může být celkový dojem z této audioknihy lehce rozpačitý. Na druhou stranu toto je přesně kniha, která míří na zcela jinou cílovou skupinu, než zkušené posluchače audioknih. Netrénované ucho tak spoustu věcí přeslechne, či odpustí. Je však škoda, že v tomto ohledu Cinder nedopadla o něco lépe. Rozhodně by si to zasloužila. Přitom hudební doprovod, jenž odděluje jednotlivé kapitoly je naprosto skvělý. Nechybí mu variabilita i potřebná dynamika, která souzní s celým příběhem a perfektně tak dotváří celkovou atmosféru.


Cinder bezpochyby nadchne všechny milovníky klasických pohádkových příběhů, jelikož v sobě snoubí kouzlo našich dětských let, kdy nám maminka před spaním předčítala právě Popelku a dodala jí šmrnc díky modernímu dystopickému hávu, který naopak ocení fanoušci tohoto žánru. Audioknižní zpracování si sebou sice nese pár malých výtek, knižní předloze však výraznější ostudu rozhodně neudělá. Naopak má tato kniha šanci dostat k poslechu audioknih zcela novou skupinu “čtenářů”, čímž se rozhodně kdejaký titul chlubit nemůže.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

2 komentáře

  1. Měsíční kroniky jsou jedna z mých nejoblíbenějších sérií. Z audioverze jsem byla poměrně nadšená, docela se mi líbil výkon paní Taberyové, a těším se na další díly 🙂

    • jeji vykon nebyl uplne spatny, ale sem tam se chybky rozhodne nasly 🙂 to ale patrne odhali jen ti co poslouchají opravdu hodně a mají „naposlouchano“ 🙂

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..