Marie Lu – Warcross

0

 

ANOTACE:
Warcross není jen hra, je to způsob života! Od autorky úspěšné série Legenda.
Herní fenomén Warcross je pro některé únikem z reality, jiní si díky němu přijdou na slušné peníze. Hackerka Emika je na mizině. Aby si přivydělala, zariskuje a nabourá se do mezinárodního turnaje ve Warcrossu. Jenže omylem se ocitne ve středu dění a přes
 noc se stane celebritou. Dokonce dostane od tajemného tvůrce Warcrossu nabídku, která se neodmítá. A tak Emika zamíří do Tokia, kde odhalí spiknutí, které by mohlo mít nedozírné následky.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Autorka úspěšné trilogie Legenda Marie Lu se vrací na pulty českých knihkupců s dalším zajímavým kouskem, který by mohl potěšit všechny fanoušky skvělého Ready Player One. Novinka Warcross totiž využívá celou řadu společných prvků, které jí dodávají na atraktivitě. Otázkou však zůstává, zda toto atraktivní téma bude stačit na to, aby Warcross obstál v tvrdé YA konkurenci, která u nás v současné době vychází.

Tato původem čínská spisovatelka žijící v americké Pasadeně u nás rozhodně není neznámá. Kromě již zmíněné Legendy má na svém kontě i sérii Mladí vyvolení, potažmo příspěvek do série Spirit Animals. Na říjen se navíc chystá do prodeje i její YA variace na komiksového Batmana. Čeští čtenáři tak mají o této autorce již vcelku slušnou představu a tak nějak víme co od ní čekat.

Marie Lu se tentokrát rozhodla využít hodně atraktivní téma moderních technologií, včele s virtuální realitou. Ta získává stále více na atraktivitě a tak jsme již mohli na pár knih s podobným tématem narazit. Vzpomenout můžeme například na Erebos, nebo právě na hit Ready Player One, ke kterému je kniha velmi často přirovnávána. Ovšem pozor, RPO stavělo především na odkazech na staré herní hity a osmdesátá léta, díky čemuž na vás dýchla neopakovatelná nostalgie a kniha získala jedinečné kouzlo. Warcross na to jde však jinak, historií se vpravdě moc nezaobírá a řeší pouze svojí hlavní zápletku, která se odehrává právě v podobném virtuálním světě, jako u RPO.

Celou virtuální realitou nyní hýbe šampionát ve Warcrossu, nejpopulárnější hře na celém světě. A právě do úvodu turnaje se nabourá mladá chudá hackerka Emika, které se však tento “vtípek” vymstí a všichni ji uvidí. Místo trestu jí však tvůrce hry nabídne práci a přetáhne ji tak na svou stranu. Čeká ji veledůležitý tajný úkol, který má shodou okolností co dočinění právě s Warcrossem…

Samotný námět je bezpochyby skutečně atraktivní. Warcross navíc nápadně připomíná některou z variací na populární Overwatch, či Fortnite, s módem Capture the flag. Bohužel zajímavé téma vždy nestačí a tak se před námi postupně začnou otevírat problémy spojené obecně s tímto žánrem. Ačkoliv je nápad ohledně Warcrossu skutečně atraktivní s ubíhajícími stránkami zjistíte, že je tato hra pouhou kulisou jejíž potenciál zůstal lehce nevyužit.

Bohužel těchto částí je v knize více a tak zajímavých nápadů postupně ubývá a zůstává příběh plný žánrových klišé a nedokonalostí, na které jsme u young adult dobře zvyklí. Autorka jednak klouže v podstatě po povrchu a neřeší přílišné detaily, či dobře fungující mechanismy jejího světa. To sice maličko zamrzí, zároveň to však nemusí nutně zkazit celkový dojem ze čtení.

Ten bohužel přichází ve chvíli, kdy místo nějakého originálního nápadu autorka rozehrává nezbytnou romantickou linii mezi hlavními hrdiny, která je hlavním hybatelem této knihy. Ano vše je zpracované vcelku dobře, ale neobešlo by se to jednou bez té příliš sladké polevy, kterou je každé YA takřka obalené? Ano, pokud patříte k příznivcům tohoto žánru, patrně vás to nikterak nerozhodí a romantickou linii berete jako holý fakt, který k tomuto žánru prostě patří. Na druhou stranu se mohla Marie Lu snažit být více inovativní a přijít skutečně s něčím novým. Takto se Warcross po nadějném začátku postupně posouvá do šedého průměru tohoto žánru, který extra nepřekvapí.

Abychom však autorce jenom nekřivdili, Warcross rozhodně není špatnou knihou, jen je potřeba brát v potaz, že se jedná o YA a to se vším všudy. Marie Lu navíc píše úžasně čtivě a tak i když na nás nečeká kdoví jak hlubokomyslný zážitek, celou knihu slupnete neskutečně rychle. Příjemným překvapením je i samotný závěr, který obsahuje velice povedený cliffhanger, kvůli kterému budete okamžitě toužit po druhém dílu.

Warcross je zajímavá YA, která si bezpochyby najde bezpočet fanoušků. Vděčí za to především úžasné čtivosti i vcelku originálnímu tématu, který je především pro současnou generaci velice atraktivní. Zároveň se však jedná o knihu, která sebou nese i veškeré bolístky spojené s tímto žánrem. Záleží tak jen na vás zda na tuto hru přistoupíte a užijete si nenáročnou akční jízdu ve virtuálním světě Warcrossu, či se radši poohlídnete po něčem hodnotnějším…


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..