Maria Sempleová – Kde se touláš Bernadetto!

0

Nezřízeně vtipná kniha o dívce, která pátrá, kam že se to poděla její maminka. Bernadetta Foxová zmizela poté, co její patnáctiletá dcera Bee přinesla ze školy samé jedničky a začala se dožadovat slíbené odměny: rodinného výletu do Antarktidy. Jenže nekonvenční architektka Bernadetta trpí akutní agorafobií – její alergie na město a lidi vůbec zašla tak daleko, že za ní vše vyřizuje virtuální asistentka v Indii. A cesta na konec světa? Na tu se opravdu necítí, a tak se radši vytratila. Její bystrá dcera Bee se ale rozhodně nehodlá vzdát. K tomu, aby se matce dostala na stopu, používá emailové zprávy, veřejné listiny, nejrůznější zprávy i matčinu tajnou korespondenci s psychiatričkou. A před čtenářem se postupně rozehrává neskutečně čtivý román o jedné dost výjimečné rodině, v níž se potvrzuje, že genialita často hraničí s vyšinutostí…

…………………………………………………………….

Kde se touláš Bernadetto patří rozhodně mezi výjimečné knihy, které mají svým čtenářům co nabídnout. Důkazem je i to, že se tento román držel 60 týdnů v žebříčku bestsellerů The New York Times. Navíc již sama anotace slibuje opravdu třeskutou zábavu, která čtenářům nabídne opravdu zábavný příběh jedné neobyčejné americké rodiny. Českým čtenářům ji přináší nakladatelství Plus v překladu Olgy Bártové.

e701446f7b4f0ea88dbfac6a926d27e2Autorkou této knihy je americká spisovatelka a scénáristka Maria Keogh Sempleová. Maria má psaní jak se říká v krvi, již její otec byl scénárista a tak se není co divit, že se jeho dcera postupně vydala v jeho šlépějích. Svůj první scénář napsala pro slavný televizní seriál Beverly Hills 90210. Mimo jiné byla nominována i na cenu Emmy v roce 1997 za Med About You (Jsem do tebe blázen). Na spisovatelskou dráhu se však vydala mnohem později. Až v roce 2008 vydává svůj debut This One is Mine, za kterým následovalo v roce 2012 Kde se touláš Bernadetto.

Bee právě končí školu a rodiče jí za samé jedničky slíbili cokoliv co bude chtít, tedy kromě poníka. Jenže Bee už poníka nechce, přeci jen je starší a tak si vybírá jinou odměnu, chce na rodinný výlet do Antarktidy. Jenže to se její matce Bernadettě Foxové moc nezamlouvá. Tato vyhořelá architektka má alergii snad na vše, její odpor k lidem a městu ve kterém žije došel tak daleko že si pořídila virtuální asistentku z Indie aby za ní obstarávala běžné denní úkony.

Není proto divu, že jí výlet na konec světa ani za mák neláká a nejraději by se někam vytratila, jenže to se Bee nesmí nikdy dozvědět. Obrat ovšem nastává kdy Bernadetta zmizí neznámo kam. Je možné, že ji někdo unesl? Nebo se jí něco stalo? Nebo prostě jen nechce jet s rodinou na Jižní pól? Bee se ovšem jen tak nevzdává a tak se vydává po stopách svojí matky pomocí emailů, veřejných listů, tajné matčiny korespondence s psychiatričkou, dokumentů FBI.

whered-you-go-bernadetteAutorka vytvořila velmi originální příběh, který dokáže upoutat nejednoho čtenáře.  Sempleová se navíc nebála a zpracovala velkou část knihy formou různých emailů, dopisů, či zpráv. Ty potom kombinuje se samotným vyprávěním mladé Bee, která se nebojí vše trefně komentovat. Nejednou se tak přistihnete s úsměvem na rtech. A přestože má být tato kniha hlavně humorná, což také rozhodně je, dokáže i dojmout a donutit své čtenáře se občas nad některými věcmi zamyslet.

A ač to na první pohled není úplně patrné, mnozí čtenáři zde dozajista objeví i povzdech autorky nad současnou Amerikou. Kdy se horní vrstvy obyvatelstva topí v penězích a neví co s nimi. Navíc jsou právě tito lidé mnohdy značně výstřední a i když jsou o tom oni přesvědčeni, ne vždy mají pravdu.

Kde se touláš Bernadetto dokáže svým čtenářům nabídnout vtipný a dojemný příběh, který v sobě skrývá víc než se na první pohled zdá. Není proto divu, že se tento román držel takovou dobu mezi nejprodávanějšími tituly, protože pozornost čtenářů si stoprocentně zaslouží. Kniha je navíc napsána velmi zábavnou a čtivou formou, která rozhodně dokáže zpříjemnit nejedno odpoledne a rozjasní i jinak pochmurný den.

Kniha vychází v nakladatelství Plus
OBJEDNAT: KNIHA I EBOOK

…………………………………………………………….

polaroid-photo-avatar-psdMaria Keogh Sempleová (* 1964, Santa Monica, Kalifornie) je americká spisovatelka a scénáristka. Její rodina se přestěhovala do Španělska brzy po jejím narození, kde její otec, scenárista Lorenzo Semple Jr. napsal pilotní díl televizního seriálu Batman. Rodina se přestěhovala do Los Angeles, a pak do Aspenu v Coloradu. Maria navštěvovala internátní školu v Choate Rosemary Hall, poté získal titul z angličtiny na Barnard College. Nyní žije se svým přítelem Georgem Mayerem v Seattlu a má dceru Poppy.

Svůj první scénář napsala Maria v roce 1992 pro televizní seriál Beverly Hills 90210. Byla nominována na Emmy v roce 1997 za Med About You (Jsem do tebe blázen). Její spisovatelská dráha začala v roce 2008 knihou This One is Mine a následovala kniha v roce 2012 Where’d You Go, Bernadette, kterou v českém jazyce vydalo nakladatelství Plus pod názvem Kde se touláš, Bernardetto (2014).

wordpress hodnoceni

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..