Mari Jungstedtová – Temný anděl

0

Ve Visby se chystá okázalá kolaudační party nové kongresové haly. Pro organizátora úspěšné velkolepé akce architekta Viktora Algarda je to však party poslední. Druhý den je nalezen mrtvý uvnitř nové budovy a brzy se ukáže, že byl otráven. Souvisí jeho smrt s utajovanou milenkou a plánovaným rozvodem?

Komisař Knutas se společně s vyšetřovacím týmem vydává po stopách děsivého rodinného tajemství a rozplétá jemné nitky vražedných motivů. Sám přitom prožívá těžké chvilky se svými dospívajícími dvojčaty a před velké dilema ho postaví i kolegyně Karin Jacobssonová, když mu vyjeví své šokující tajemství. I tentokrát nás autorka nechává nahlédnout do dalších životních peripetií novináře Johanna Berga a jeho lásky Emmy.

…………………………………………………………….

Mari Jungstedtová patří v domovském Švédsku mezi nejoblíbenější a nejúspěšnější autory. U nás ji sice zastiňují některé další hvězdy severské krimi, což ovšem neznamená, že si její série s gotlandským komisařem Andersem Knutasem nenajde své čtenáře. Nakladatelství Kniha Zlín, u kterého tato autorka vychází, navíc právě přichází s dalším případem sympatického komisaře, tentokrát pod názvem Temný anděl.

coverVystudovaná novinářka, která mimo jiné působila i v rádiu a televizi, se na spisovatelskou dráhu vrhla v roce 2003, kdy světlo světa spatřil první detektivní román s komisařem Knutasem a žurnalistou Johanem Bergem pod názvem Neviditelný. Díky originálnímu prostředí ostrova Gotland, zajímavým zápletkám a psychologii samotných postav, se její romány staly takřka hitem. Jen ve Švédsku se prodalo více než 2 miliony výtisků. V současné době tato série čítá již dvanáct svazků, přičemž u nás právě vychází díl s pořadovým číslem šest.

Čtenáři se tak opět ocitají na Gotlandu, aby se společně s komisařem Knutasem vydali po stopách vraha, který tentokrát úřadoval dokonce během okázalé kolaudační párty nové kongresové haly. Zatímco se všichni hosté náramně bavili, organizátor akce architekt Viktor Algård měl očividně úplně jiné starosti. Druhý den byl nalezen mrtvý uvnitř nové budovy a je až s podivem, že si nikdo z hostů ničeho nevšiml.

Zdá se, že na Knutase opravdu nečeká jednoduchá práce. Navíc se záhy ukazuje, že známý architekt byl otráven, jenže proč a kdo za jeho smrtí stojí? Má to snad souvislost s jeho plánovaným rozvodem a utajovanou milenkou, nebo je pravda někde jinde? Vyšetřovací tým se tak musí vydat po stopách rodinného tajemství, které jak doufají, odhalí motiv Algårdovy smrti.

Jelikož nejsou knihy této autorky nikterak dlouhé, není čas na větší zdržování, či zabíhání do větších podrobností. Již v samém úvodu tak Mari Jungstedtová vrhá své čtenáře do víru událostí, které vám rozhodně nedají vydechnout. Přestože se stále jedná o severskou krimi, která se je na jednu stranu drží osvědčených standardů, autorka se rozhodně nebojí trochu experimentovat a odlišit se.

jungstedt-mari-den-morka-angelnČtenáři si již mohli zvyknout, že v sobě série skrývá význačnou psychologickou linii, která společně se soukromým a osudy hlavních postav dost často upozaďuje samotné vyšetřování. A v Temném andělovi tomu není jinak. Otázkou je, jestli je to dobře, nebo ne. Přeci jen v dnešní době jsou v módě hlavně napínavé scény, akce a neurotičtí, nebo nějak závislí vyšetřovatelé. V tomto ohledu jde Jungstedtová tak trochu proti proudu.

Navíc díky tomu, že se zde samotnému vyšetřování nevěnuje tolik pozornosti, plyne celý příběh svým vlastním tempem. A tak i když má tato kniha relativně málo stran, nemá čtenář pocit, že ho autorka smýká z jednoho místa na druhé, jen aby se jí podařilo dokončit případ v co nejmenším rozsahu.

Je asi jasné, že v konkurenci ostatních severských autorů, tato kniha zapadne spíše do průměru, přesto se dokáže svým čtenářům odvděčit poutavým příběhem, ve kterém je kladen zvláštní důraz na postavy a jejich psychiku. Stejně jako v řadě dalších v ní nalezneme okamžiky, které nás přinutí se zamyslet, ale stejně tak i slabší místa, jenž celkový dojem trochu zkazí. Jisté ovšem je, že si Mari Jungstedtová své místo v knihovně fanouška severských detektivek rozhodně zaslouží a ostudu tam rozhodně dělat nebude.

Recenze psána prologo_knihcentrum_bilypodklad Kniha vychází v nakladatelství Kniha Zlín
K DOSTÁNÍ JAKO: KNIHA I EBOOK

…………………………………………………………….

polaroid-photo-avatar-psdMari Jungstedtová se narodila v roce 1962 ve Stockholmu, kde vystudovala žurnalistiku. Řadu let působila jako žurnalistka v rádiu a byla moderátorkou televizních zpráv. Žije s manželem a dětmi ve městě Nacka nedaleko Stockholmu a léto tráví každoročně na ostrově Gotland. Právě ten byl inspirací pro první detektivní román Den du inte ser (2003). Na úspěšný debut navázala série detektivek, ve kterých se vyšetřování ujímá gotlandský komisař Anders Knutas. V současné době se Mari Jungstedtová věnuje pouze literární tvorbě a patří mezi nejúspěšnější současné švédské autory detektivního žánru.

 

wordpress hodnoceni

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..