Marcin Mortka – Příhody Tappiho ze Šeptajícího lesa

0
ANOTACE:

V kouzelném Šeptajícím lese bydlí viking jménem Tappi. Není to žádný hrubián, jak byste si mohli myslet. To nejhorší, čeho se od něj můžete dočkat, je hrozivé kručení jeho obrovského břicha, když má hlad. Sympatický obr je dobrák od kosti.

S Tappim je snadné se spřátelit. Ve svém srdci má místo pro mnoho kamarádů, třeba sobíka Chichotka, havrana Kecala, lovce Hasteho či kováře Sigurda a vůbec pro celý kouzelný les se všemi skřítky, elfy a dubem Starodějem. Srdce má totiž Tappi stejně tak velké jako panděro.

Ale pozor, pokud někdo Tappiho kamarádům ublíží, jeho mírumilovnost je rázem ta tam. Jako když zlý jarl Surkol uvrhne kováře Sigurda do vězení v zámku na Bludném ostrově v Posledním moři.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


O tom, že to nakladatelství Host myslí s literaturou pro děti a mládež vážně, jsme se již párkrát mohli přesvědčit. Ovšem zatímco byla většina vydaných titulů určena pro odrostlejší čtenáře, nejnovější kousek z hostovské dílny míří na ty nejmenší. Příhody Tappiho z Šeptajícího lesa jistojistě potěší nejen všechny děti, ale i jejich rodiče, protože Tappiho musí mít prostě každý rád.

11Ačkoliv je Tappi viking, jeho tvůrce ze severu Evropy nepochází, byť by se to vyloženě nabízelo. Marcin Mortka se však narodil v polské Poznani. Ovšem už jako malého ho učarovali Mumínci Tove Janssonové, nebo Děti z Bullerbynu Astrid Lindgrenové. Právě tyto knihy v něm zažehly lásku k severní Evropě, jež přetrvala až dodnes. Důkazem toho je mimo jiné i jeho studium skandinavistiky. Je tedy jasné, že právě tyto aspekty ho bezpochyby inspirovaly v jeho sérii pro nejmenší čtenáře.

V ní se ocitáme v kouzelném Šeptajícím lese, kde bydlí i viking Tappi. Pokud si však myslíte, že Tappi bude jako ostatní vikingové lotr a hrubián, jste na velikém omylu. On je totiž úplný opak, zkrátka dobrák od kosti. Jeho srdce je totiž stejně veliké, jako jeho panděro a ze všeho nejvíc mu záleží na jeho kamarádech a obyvatelích kouzelného lesa.

Ovšem běda tomu, kdo by chtěl Tappiho kamarádům ublížit. V tu chvíli nezná dobrosrdečný viking bratra. O tom se ostatně přesvědčí i zlý jarl Surkol, který uvěznil Tappiho přítele kováře Sigurda do vězení na Bludném ostrově. Tappi to zkrátka nemůže nechat jen tak, a tak se  vydává na dlouhou cestu k Poslednímu moři, aby Sigurdovi pomohl.

9U knih pro nejmenší čtenáře samozřejmě nesmí chybět ani bohaté ilustrace. A ani zde tomu není jinak. Doplnit Tappiho dobrodružství trefnými obrázky, dostala za úkol polská ilustrátorka Marta Kurczewska. Její originální a kouzelné ilustrace skvěle se samotným příběhem souzní a dodávají mu jedinečné kouzlo, které uchvátí nejednoho čtenáře.

Samotná kniha v sobě skrývá dvanáct kapitol, dvanáct příběhů, ve kterých se postupně čtenáři poznávají s hlavními hrdiny a prožívají s nimi více či méně zábavné dobrodružství napsané jednoduchou a dobře srozumitelnou formou. Kromě vikinga Tappiho se navíc můžeme těšit i na celou řadu dalších postav. Tappiho nerozlučného parťáka a přítele rozverného sobíka Chichotka, havrana Kecala, či celou řadu dalších pohádkových postav. Nesmí samozřejmě chybět ani čarodějnice, troll Mrzout, nebo vodníci.

Autor vytvořil jedinečný pohádkový svět, ve kterém bude dětská představivost a fantasie jako doma. Ostatně Mortka vymyslel Tappiho hlavně pro své dvě děti, jelikož jim při čtení před spaním záhy došly všechny dobré knihy. I díky tomu je z každé stránky Tappiho příhod cítit láska s jakou je autor tvořil, protože ty nejlepší věci vznikají právě, když je tvoříme pro někoho, na kom nám záleží.

Ačkoliv může být tato kniha brána s malou mírou nadsázky jako výlet do severské mytologie, je to především příběh o přátelství, lásce a pomoci. Je sice vidět, že je možná místy trochu až moc naivní a snaží se čtenáře za každou cenu poučit o morálce, na druhou stranu se ovšem jedná o knihu pro malé čtenáře, které rozhodně nezaškodí občas trochu poučit a popostrčit správným směrem.

Buď jak buď, Tappiho příhody jsou užasnou knihou, kterou si malí čtenáři zamilují. Osobně v to doufám, protože by byla obrovská škoda, aby tato úžasná série od nadaného polského autora zapadla. Pokud vás však viking Tappi okouzlí stejně jako mě, mám pro vás dobrou zprávu, nakladatelství Host již teď chystá další knihu z této série, která vyjde na podzim pod názvem Tappiho putování po Šumících mořích.


 

wordpress hodnoceni
Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..