Malcolm Mackay – Nezbytná smrt Lewise Wintera

0

Devětadvacetiletý muž žije sám ve svém glasgowském bytě. Zazvoní telefon. Neformální konverzace, z které ale vyplyne pracovní nabídka. Stopy najdeš, když víš, kde je hledat.
Je to expert. Samotář. Na volné noze. Další kšeft je jen další kšeft, ale co když chce tahle organizace víc?
Setkání v klubu. Nabídka. Stručná. Cíl: Lewis Winter.
Je těžké dobře zabít člověka. Lidi, kteří to dělají dobře, tohle vědí. Lidi, kteří to dělají špatně, nesou tvrdé následky. Tvrdé následky mají své důsledky.

…………………………………………………………….

Nakladatelství Panteon se již od samého začátku snaží vsázet na u nás ne příliš známá jména, která si však naši pozornost rozhodně zaslouží. Vždyť prakticky všechny  knihy tohoto nakladatele se mohou pyšnit tou či onou žánrovou cenou a minimálně ve své domovině mají značný úspěch. Nejinak je tomu i u jejich nejnovějšího kousku, jenž opět spadá mezi tolik oblíbené detektivky a thrillery.

Nezbytná smrt-Již podruhé se toto nakladateství rozhodlo zavítat na britské ostrovy, po Denise Mině se však vydáváme trochu více na sever. Konkrétně do Stornoway na skotském ostrově Lewis, odkud pochází Malcolm Mackay, vítěz ceny ITV3 krimi Book Club Best Read Award; finalista CWA John Creasey Dagger pro nejlepší debut kriminální román roku, finalista CWA Ian Fleming Steel Dagger za nejlepší thriller roku a držitel nominace v Theakston za kriminální román roku. Dokáže však tento nadaný a oceňovaný autor oslovit i české čtenáře?

Malcolm Mackay navíc nikdy nebyl velký čtenář. Číst začal až díky filmu Pulp Fiction, který ho  v mnohém ovlivnil, ostatně i z jeho románu je cítit kousek “Tarantina”. Jeho knižní debut, Nezbytná smrt Lewise Wintera, spatřil světlo světa vlastně náhodou. Jelikož Mackay neměl žádnou dlouhodobou práci, psaním zabíjel čas a vyplňoval volné chvíle. Rukopis pak poslal více méně z legrace do nakladatelství Pan Macmillan, jenž se jej ihned ujalo a vyplatilo mu zálohu 100 000 liber na další díly.

Díky této lukrativní smlouvě se již teď mohou čtenáři těšit na pokračování. Zpět však k aktuální knize. Nezbytná smrt Lewise Wintera je úvodním dílem chystané trilogie, v níž čtenáři nahlédnou i do těch nejtemnějších zákoutí glasgowského podsvětí. Drogy, prostituce, zbraně a vraždy jsou každodenním chlebem hlavních hrdinů Mackayova románu. Přesto však udržují pevná pravidla, bez kterých by v této džungli nemohli přežít.

Již samotný název této knihy napovídá, jakým směrem se bude ubírat samotný děj. Lewis Winter je úplně obyčejný a nevýznamný překupníček a obchodník s drogami, který se však začal roztahovat na nová území. Samozřejmě na území nesprávných lidí, a tak nezbývá, než se s ním vypořádat jednou pro vždy. Pokud za sebou nebude mít někoho mocnějšího, problém bude vyřešen a pokud náhodou ano, ten neznámý alespoň dostane důrazné varování…

Je těžké dobře zabít. Lidi, kteří to dělají dobře, to vědí. Lidi, kteří to dělají špatně, poznají zlé způsoby.

Necessary-DeathPřestože má tato kniha pouhých 240 stran, Mackay na nich rozehrává spletitou hru o moc a nadvládu na glasgowským podsvětím. Navíc je jasné již od samého počátku, že se autor od ostatních něčím odlišuje. Tím něčím je použitý jazyk, strohý a přesto svým způsobem osobitý, který čtenáře nutí číst stále dál a dál.

Ačkoliv se nejedná o nikterak dlouhou knihu, je vidět, že autor již při psaní pamatoval na pokračování. Postav zde ostatně vystupuje na tento rozsah docela dost. Autor naštěstí na své čtenáře myslel, a tak před samotným příběhem přináší přehled všech důležitých charakterů, i to čím se zabývají. Věřte, že vám to rozhodně pomůže v celkové orientaci mezi postavami, i při pochopení samotného děje. Při čtení navíc nejednou narazíte na postavy či události, které se v příběhu jen mihnou, ale je jasné, že svou úlohu v celé sérii ještě sehrají.

Jak už bylo zmíněno, Nezbytná smrt Lewise Wintera má v sobě něco z Tarantinova legendárního Pulp Fiction. Prostředí je samozřejmě velmi podobné, přeci jen podsvětí a organizovaný zločin existuje po celém světě a stejně jako v knize, ani v tomto filmu se zbytečně moc nemluví. Mackayův debut navíc v mnohém připomíná filmový scénář, a tak se možná některým čtenářům při čtení budou před očima odehrávat akční scény z holywoodského filmu, popřípadě televizního seriálu. Takto napsaná kniha ostatně k podobnému zpracování přímo vybízí, a tak není divu, že filmová práva na celou trilogii jsou již v jednání.

Literární debut Malcolma Mackaye je bezpochyby příjemným oživením mezi severskými detektivkami. Navíc to není kniha nikterak dlouhá, takže nemá šanci ani moc nudit, vše skvěle odsýpá a má ten správný spád. Jediné na co si čtenář musí zvyknout, je autorův jazyk a samotné podání příběhu, avšak pokud se s tímto sžijete, dostanete příjemnou jednohubku, která bezpochyby dokáže zaujmout nejednoho příznivce originálně pojatých kriminálek.

Kniha vychází v nakladatelství Panteon
K DOSTÁNÍ JAKO: KNIHA I EBOOK

…………………………………………………………….

polaroid-photo-avatar-psdMALCOLM MACKAY – se narodil v roce 1983 ve Stornoway na skotském ostrově Lewis ve Vnějších Hebridách. Zatímco mnozí autoři sní o úniku do odlehlých míst, Mackay se na takovém místě narodil a stále tam i žije. Kvůli nemoci nedokončil ani střední školu. Když se uzdravil, protloukal se, jak se dalo, a živil se příležitostnými pracemi.

Mackay, syn dekoratéra a pomocnice v domácnosti, nikdy nebyl žádný velký čtenář. Číst začal až jako dvacátník pod vlivem filmu Pulp Fiction a psaním pak zabíjel čas mezi jednotlivými zaměstnáními. Z legrace poslal svůj rukopis Nezbytné smrti Lewise Wintera jednomu literárnímu agentovi do Londýna a už před jeho vydáním získal mnoho obdivovatelů z řad známých spisovatelů. Velké britské nakladatelství Pan Macmillan mu okamžitě vyplatilo zálohu 100.000 liber. „Sto táců! Upřímně, nemohl jsem uvěřit, když mi to řekli. Pořád tomu nemůžu úplně uvěřit,“ žasl Mackay.

Jeho styl, připomínající Raymonda Chandlera v nejlepší a nejtvrdší formě, je jako dělaný pro filmové nebo televizní zpracování, takže filmová práva na jeho trilogii jsou už v jednání.

 

wordpreoceni

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..