Madeline Millerová – Achilleova píseň

0

Jsou příběhy, které nestárnou a přetrvají zde s námi věky. Jedním z nich je bezpochyby i Homérova Iliada, která se stala předobrazem spousty slavných příběhů. Na její tradici se rozhodla navázat i Madeline MIllerová se svou úspěšnou prvotinou Achilleova píseň. Díky ní jsme mohli opět okusit kouzlo starých příběhů a znovu nahlédnou do časů, kdy mořské nymfy a kentauři nebyly pouhou legendou, ale každodenní realitou.

Pozornějším čtenářům pravděpodobně jméno autorky, či její knihy určitě nebude zcela neznámé. Ostatně, psal se rok 2014, když nám nakladatelství Host poprvé představilo tuto autorku společně s jejím ambiciózním debutem. A vzhledem k tomu, že příběh této knihy patří k těm, které nestárnou, mohla se Achilleova píseň o pět let později dočkat nového českého vydání, tentokrát pod hlavičkou nakladatelství Slovart. Ponořme se tedy znovu společně s Patroklem a Achilleem do vyprávění, které je předobrazem spousty slavných příběhů a prožijme s nimi příběh plný lásky, naděje, utrpení a zklamání.

Dovolit si zpracovat legendární Achilleův příběh do moderní podoby může opravdu jen málo kdo. A ačkoliv to může znít neuvěřitelně, právě Millerová byla pravděpodobně jediným autorem, jenž by se mohl o něco takového pokusit. Vystudovala latinu a klasickou řečtinu a navíc se specializovala právě na adaptaci klasických textů do moderní podoby. Mimochodem prací na své prvotině strávila přes deset let. První verze románu spatřila světlo světa po pěti letech, přesto nebyla Madeline úplně spokojena, a tak veškeré poznámky smazala a začala nanovo. Výsledek a čekání však rozhodně stálo za to.

Příběh Homérovy Iliady je všeobecně známý po celém světě. Vždyť kdo by neznal Achilleův příběh, ať už ze stran knih, nebo z filmových zpracování. Osud Řecka, a hlavně Tróji, je s tímto řeckým hrdinou pevně spjatý. Přestože Ilias je opravdový epos, Homér opomíjí určité stránky tohoto příběhu. Tou hlavní a nejopomíjenější je Achilleova láska k Patroklovi. A zde přichází Madeline Millerová, která Homérovu Iliadu v tomto směru prohlubuje a ukazuje řeckého hrdinu také z té méně známé stránky.

Autorka oproti Homérovi vyzdvihla postavu Patrokla, kterému ve své knize udělila roli vypravěče. Díky tomu mají možnost čtenáři nahlédnout na lásku těchto dvou řeckých postav také z jiného úhlu, než je všeobecně ukazován. Millerové se podařilo předělat Ilias do moderního a velmi čtivého příběhu. Navíc ukazuje fakta, která Homér opomenul. Pasáže o lásce, důvěře a přátelství plynule přechází až k Trojské válce, kde tyto city střídá tvrdohlavá pýcha a urážka cti.

Madeline spojuje úžasným způsobem historii s moderním pojetím. Vzniká tak unikátní dílo, které čtenáře naprosto okouzlí. Při čtení knihy vystřídáte snad všechny myslitelné emoce. Lítost střídá strach, potěšení, rozčilení a na závěr velká záplava smutku. Protože, ačkoliv dal Homér čtenářům Achillea, Parise, Helenu a řekl jim co dělali, Madeline jde dál a prohlubuje celý příběh, protože ukazuje také důvody a důsledky jejich činů.

Millerové se v Achilleově písni podařilo něco, o čem může spousta autorů jen snít. A byť už svůj stín pravděpodobně nikdy nepřekročí, její debut má šanci zde s námi být ještě hodně dlouho. Ostatně, recenze z celého světa napovídají, že se tento kousek skrz na skrz povedl a bezpochyby si zaslouží pozornost každého milovníka kvalitní literatury. Pokud vás tedy Achilleova píseň v době jejího prvního vydání minula, možná právě nastal ten správný čas to napravit…MADELINE MILLEROVÁ – ACHILLEOVA PÍSEŇ
PŘELOŽIL: TOMÁŠ KAČER
VYDAL: SLOVART
ROK: 2019
STRAN: 416
ORIG. NÁZEV: The song of Achilles
ISBN: 978-80-7529-777-8

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..