Madeleine Rouxová – Asylum

0

Dan Crawford tráví léto v přípravce pro nadané studenty v New Hampshire College. Starý dům, bývalý ústav pro nepříčetné a nesvéprávné zločince, skrývá mnohá tajemství. Dan se svými přáteli Abby a Jordanem prozkoumávají temná zákoutí pochmurného domu, postupně je přepadají noční můry a dohánějí nevysvětlitelné události, mysteriózní zprávy a fotografie.

Brzy zjišťují, že ne náhodou všichni tři tráví prázdniny právě na tomto místě. Ústav totiž v sobě ukrývá klíč k velmi temné minulosti, která přátele spojuje. A jistá tajemství se derou na povrch.

…………………………………………………………….

Letos se nakladatelství Jota rozhodlo léto zasvětit dospívajícím čtenářům. V nabídce tohoto nakladatele tak během prázdnin objevíme celou řadu young adult knih. Načalo to Ve stínu černých ptáků a pokračuje dalšími tituly, které spojuje jejich tématika. Kromě toho, že jsou YA, jsou také strašidelné a dávají tak čtenářům přivonět k hororu a mystické atmosféře. Jednou z těchto knih je i právě vycházející novinka Madeleine Rouxové Asylum: Ústav pro duševně choré.

Asylum_optMadeleine Rouxová patří mezi nastupující generaci autorů, která si kromě samotného psaní prošla i érou blogování a různých tématických příspěvků. Příkladem za všechny je například švédský autor Fredrik Backman, jehož blog je v jeho domovině opravdu hojně navštěvován a těší se značné popularitě mezi čtenáři. Blogosféra v sobě skrývá ovšem i mnohá úskalí a byť autorka absolvovala Beloit College v oboru tvůrčího psaní a herectví, nevyvarovala se některých chyb tolik typických pro fanfiction a kousky publikované právě na webu.

Kniha Asylum je prvním dílem plánované série z prostředí bývalé psychiatrické léčebny v Brooklinu. Bývalý ústav pro duševně choré je již dlouhou dobu minulostí, v současnosti tento komplex slouží k ubytování studentů z prázdninového studijního programu. Mezi nimi je i šestnáctiletý Dan Crawford, který se záhy seznámí s Abby a Jordanem, kteří mu dělají společnost mezi studiem. A přestože budova již dlouhou dobu neslouží jako léčebna, stále ukrývá děsivá tajemství, která čekají na své odhalení a přichystají místním studentům mnohá nemilá překvapení.

Již sama anotace dává tušit, že na čtenáře čeká místy opravdu zajímavé počtení. Bohužel anotace a realita jsou mnohdy dvě naprosto odlišné věci. Tím samozřejmě nechci říct, že by Asylum byla vyloženě špatná kniha, to opravdu ne. Jenže jak již bylo řečeno výše Madeleine Rouxová se neubránila některým chybám, které možná až příliš často najdeme právě mezi blogery, kteří se rozhodli něco napsat.

stažený souborNavíc ostřílení čtenáři se jistojistě neubrání srovnávání. Přeci jen kniha svým zaměřením evokuje hororovou atmosféru, ve které exceluje mistr hororu Stephen King. Doporučím s tímto  autorem rozhodně Asylum nesrovnávat. Rouxová se totiž nevyvarovala řadě klišé, jednodušších dialogů a i samy postavy působí vcelku naivně. Na druhou stranu je tato kniha určena pro méně náročnější čtenáře, kteří si chtějí užít trochu té děsivé atmosféry a odpočinout si u knihy, která nenutí čtenáře neustále nad něčím přemýšlet.

Co je ovšem potřeba vyzdvihnout je celkové zpracování této knihy. Jota si dala opravdu záležet a grafická úprava si zaslouží jedničku s hvězdičkou. Stylová obálka, která navíc ve tmě fosforeskuje, skvěle oddělené kapitoly a úchvatné fotografie, které navozují tu správnou atmosféru, dávají dohromady celek, na který je opravdu radost pohledět.

Dalším nepopiratelným kladem této knihy je rozhodně fakt, že autorčin styl psaní je rozhodně čtivý. Kniha má navíc krátké kapitoly a velmi rychlý spád. Díky tomu rychlejší čtenáři zhltnou tento kousek klidně za jedno odpoledne, čemuž samozřejmě pomáhá i velké množství doprovodné grafiky, která čtení oživuje.

Pokud jako čtenář spadáte do kolonky “-náct” a baví vás knihy v žánru young adult, strávíte s knihou dva vcelku příjemně strávené večery a tato kniha vás rozhodně nezklame. Temná atmosféra, čtivý příběh a celkové zpracování, rozhodně dokáže zaujmout a je ideálním čtením na prázdniny. Na druhou stranu se autorka snaží mířit i na starší čtenáře, kteří z ní mohou být spíše zklamaní a rozčarovaní. Přeci jen čtenáři zvyklejší na složité zápletky, nebo kvalitní detektivní práci si všimnou i nejmenších detailů a odhalí tak spoustu nedořešených věcí, jako v tomto případě. Zůstává nám totiž velké množství otazníků a nelogičností, na které se autorka neobtěžuje odpovědět. Samozřejmě je možné, že si nechává otevřená zadní vrátka pro další díly, to se ovšem dozvíme až v případě, že pokračování vyjde i u nás.

 Kniha vychází v nakladatelství Jota
Článek byl původně napsán pro webmagazín Rozhledna
Objednávat můžete například zde.

…………………………………………………………….

polaroid-photo-avatar-psdMadeleine Roux získala bakalářský titul v tvůrčím psaní a herectví na Beloit College v roce 2008. Na jaře roku 2009, Madeleine dokončila s vyznamenáním Beloit College, navrhování, psaní a prezentaci historické románu a beletrie.
Krátce poté, co začala psát experimentální blog Allison Hewitt Is Trapped zažila první úspěch. Allison Hewitt Is Trapped se rychle rozšířila po celé blogosféře a přinesl jedinečný zážitek čtenářům.Nyní žije a pracuje ve Wisconsinu.
 
 
  

 

wordpress hodnoceni

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..