M. Kallentoft & M. Lutteman – Zack

0

ANOTACE:
Někdo brutálně zavraždil čtyři Asiatky z masážního salonu v Södermalmu ve Stockholmu, zatímco pátá žena je nalezena u Söderské nemocnice s vážnými zraněními. Stopy na jejím těle nasvědčují tomu, že byla napadena zvířaty.
Zack Herry je chlapík z předměstí, který má slibně nakročeno mezi nejlepší kriminalisty stockholmské policie. Po nocích však vymetá kluby a šňupe kokain s lidmi, které by měl ve skutečnosti zatýkat. Ví, že mu to nebude procházet věčně, ale nedokáže přestat.
Spolu s kolegyní Deniz se Zack snaží zjistit, co stojí za södermalmskými vraždami. Jde o nenávist, rasismus nebo obchodování s lidmi? Jedna věc je jistá: když nenajdou vraha, zemřou další ženy.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
ebookykniha


Mons Kallentoft patří na našem trhu již mezi velmi dobře zaběhlé autory. Jeho kriminální sérii s inspektorkou Malin Forsovou si oblíbil bezpočet čtenářů. Nyní však tuto postavu nechává chvíli oddychnout a pouští se společně s Markusem Luttemanem do nové severské krimi série inspirované řeckou mytologií. První díl vychází v nakladatelství Host v překladu Marie Voslářové pod názvem Zack.

1094V předchozích knihách se Mons Kallentoft vymezoval značně osobitým stylem, kterým se odlišoval od konkurence a díky čemuž se staly jeho knihy s Malin Forsovou nezaměnitelné. Otázkou zůstává, zda se bude Kallentoft prezentovat stejně i v tomto nejnovějším dílku z jeho dílny. Nebo jestli na čtenáře čeká díky spolupráci s Markusem Luttemanem, pro kterého je Zack jeho prvním beletristickým dílem, úplně odlišný zážitek než doposud.

Už samotná anotace slibuje opravdu zajímavé počtení, při kterém vám nejednou bude běhat mráz po zádech. Mons Kallentoft nebyl nikdy úplně skoupý na detaily zločinů, které jeho hrdinové vyšetřují a nejinak je tomu i zde. Co se týče samotného námětu, ten byl již v této literatuře použit několikrát a tak nás nemají rasově motivované vraždy moc čím překvapit.

Hlavní hrdina Zack Herry se tak pouští do vyšetřování vražd čtyřech Asiatek z masážního salonu ze Stockholmu. Již na samotném začátku vyšetřování se jako jedna z možností nabízí rasově motivovaná vražda. Vyšetřovací tým však nemůže vyloučit ani jiné varianty. A tak Zackovi nezbývá nic jiného, než se naplno ponořit do špíny stockholmského kriminálního podsvětí a pokusit se tento zločin vyřešit dříve, než se policii situace vymkne z rukou.

369651Pokud jste se již setkali s předchozí Kallentoftovou hrdinkou, moc dobře víte, že autor se se svými postavami moc nepáře a ani v tomto případě tomu není jinak. Přes den patří Zack mezi nejlepší kriminalisty stockholmské policie. Po nocích však vymetá nejrůznější kluby a ani kokain mu není nikterak cizí. Díky tomu tento hrdina rozhodně nepatří mezi příkladné policisty. Když k tomu připočteme občasnou vznětlivost a jednání dalece přesahující jeho pravomoci, máme zde opravdu kontroverzní postavu, u které si nemůžeme být úplně jistí, na které straně zákona nakonec skončí.

Po příběhové stránce zde žádné velké překvapení čekat nemůžeme. Jedná se o standard, na který jsme si u těch lepších autorů již zvykli. Pokud se však těšíte, že Zack bude stejně jako předchozí Kallentoftovi knihy obehnán lehkou rouškou tajemna a mystiky, budu vás muset malinko zklamat. Autoři se v tomto směru rozhodli jít zcela opačným směrem. Můžete tedy čekat adrenalinovou jízdu, která vás nenechá vydechnout až do samotného závěru. Díky tomu působí celá kniha až filmovým dojmem, kdy k “dokonalému” zážitku už chybí jen epické výbuchy ve stylu Michaela Baye. Tím však nechci tuto sérii nikterak podkopávat, ba právě naopak. Díky tomuto zaměření je Zack příjemná oddechovka, která rozhodně dokáže pobavit.

Pokud jste spolupráci Monse Kallentofta a pro nás doposud neznáméno Marcuse Luttemana vyhlíželi přeci jen s obavou, mohu vás uklidnit, že tato spolupráce funguje naprosto bezproblémově. Zack tedy nebude ani pro pravověrné Kallentoftovi fanoušky žádným zklamáním. Jedná se opravdu o slibný rozjezd nové krimi série, jejíž druhý díl vyšel ve Švédsku letos v květnu. Je tedy jen otázka času, kdy se i tato kniha dostane k nám.


 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..