M. Carey & P. Gross – Mezi řádky #8: Orpheus v podsvětí

0

 

ANOTACE:
JDI K ČERTU, TOMMY TAYLORE!

Je jmenovcem malého čaroděje, jehož smyšlená dobrodružství uchvátila svět. Jenže dobrodružství Toma Taylora jsou až příliš reálná. A šťastný konec momentálně není na dohled.
Tom uvízl v břiše netvora; bytosti jménem Leviatan, z níž pocházejí všechny příběhy, které se kdy vyprávěly – a veškerá Tommyho moc. Tato obludná bytost, zraněná v boji, pomalu ztrácí krev a ohrožuje budoucnost našeho světa… a umožňuje, aby na jejím místě vybujely síly mnohem temnější.
Tom, jeho přátelé a všechny smyšlené postavy, které tam najde uvězněné, se teď musí vydat do Leviathanova pekelného srdce, kde vládnou tvorové spojeni krvavými pouty s Tomovou minulostí. A v této zemi mrtvých toužících po pomstě přežívají jen ty nejtemnější příběhy…

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Mike Carey a Peter Gross tvůrci, jenž jsou v myslích českých fanoušků neodmyslitelně spjatí s vynikajícím Luciferem a neméně zajímavou sérií Mezi Řádky. Zatímco Lucifer se již u nás dočkal svého závěrečného dílu, Mezi řádky stále pokračují. Aktuálně již s osmou knihou Orpheus v podsvětí, která nás zavádí do země mrtvých, v níž přežívají jen ty nejtemnější příběhy…

Představovat autory této komiksové série asi moc netřeba. Jak Mike Carey, tak Peter Gross bezpochyby patří mezi uznávané umělce, kteří mají na kontě mimo jiné i veleúspěšného Lucifera. Ovšem zatímco v Luciferovi autoři navázali na legendárního Sandmana. Mezi řádky je již čistě jejich dítko. Zaujmout se snaží provázáním s literaturou a vcelku spletitým dějem, jenž nabízí skutečně jedinečný zážitek, který nám však nedá rozhodně zadarmo.

A právě spletitý děj, bude pro řadu čtenářů pravděpodobně největší kámen úrazu této série. Po zajímavém úvodním díle, začal Mike Carey splétat složitý příběh, ve kterém jsme se však dlouhou dobu výrazněji neposouvali kupředu. Nezodpovězených otázek tak přibývalo stejně jako rozpaků čtenářů. Od pátého dílu však přichází změna, otázek ubývá a děj se posouvá mílovými kroky kupředu. A nejinak tomu je i v aktuální novince.

Situace v reálném světě se sice na oko maličko uklidnila, Tom Taylor si však moc oddechu neužije.  Na scénu totiž přichází jeho “stará známá”, která uvízla v podsvětí. Tom se tak musí opět vydat za dobrodružstvím, aby svou přítelkyni zachránil. O tom, že bude i následující cesta vskutku fascinující není pochyb. Ostatně, ve kterém jiném příběhu (snad kromě Mýtů) byste mohli uprostřed “pekla” potkat barona Prášila, společně s mluvícím králíkem a krvelačným ledním medvědem se sekáčkem na maso?

Podle tohoto popisu by se sice mohl aktuální book do určité míry jevit jako značně odlehčený díl, ve kterém si maličko oddechneme, opak je však pravdou. Carey nám ani tentokrát nic nedává zadarmo a vyžaduje po čtenářích maximální soustředění. Pokud si tedy již úplně nepamatujete děj alespoň předchozích dvou knih, doporučím vám menší opakování. Právě v nich totiž můžeme nalézt určité informace, které budou ovlivňovat události v aktuální knize. Ostatně na scénu se opět i vrací tajemný zajíc s vražednými sklony, s nímž jsme se mohli již několikrát setkat. Tentokrát však dostává více prostoru a Carey odhaluje jeho největší tajemství.

Samotný příběh sice opět plyne v relativně pozvolnějším tempu, dramatických událostí však přeci jen přibývá a Carey tak čtenáře nenechává na pochybách, že by tato série pouze přešlapovala na místě. A to i přesto, že jsme se jednoho z vrcholů celé série dočkali již v šesté knize. Mezi řádky si tak stále udržují obdivuhodnou kvalitu a společně s Aaronovými Skalpy a Willinghamovými Mýty po právu patří mezi to nejlepší co u nás v současné době vychází.

Mimochodem, když už zmiňujeme Mýty, právě na ně by nejspíše mělo dojít v další knize. Samotný závěr Orphea v podsvětí totiž slibuje zajímavý crossover, v němž by se měli obě tyto originální komiksové série protnout. Na výsledek si však budeme muset minimálně do září počkat.

Kresbu již tradičně obstaral Peter Gross. Oba tvůrci tak i nadále pokračují v úspěšné spolupráci, která jim zajistila věhlas. V případě této knihy však přiložil ruku k dílu i Dean Ormston, jenž s autory spolupracoval již na šesté knize této série, ale například i na Luciferovi. Hlavní díl práce však opět stál na původní tvůrčí dvojici Carey Gross. Pokud máte již některý díl této série za sebou pravděpodobně již dobře víte, co na vás po výtvarné stránce čeká. Peter Gross nikterak neexperimentuje a tak pokračuje ve více méně zajetých kolejích. Čímž vcelku pochopitelně žádného fanouška neurazí.

Carey moc dobře vím kam se má celá série ubírat a aktuální kniha je toho jasným důkazem. Zatímco sedmá kniha odhalila první střípky informací, kterými se budou muset hlavní hrdinové včele s Tomem Taylorem v pozdějších fázích zabývat, Orpheus v podzemí tento koncept dále rozpracovává a prohlubuje. Mezi řádky tak i nadále patří mezi komplexní, chytré a chytlavé komiksy, jenž vám sice nic nedají zadarmo, zároveň však nabízí něco trochu odlišného než běžná mainstreamová produkce, která se vcelku rychle přejí.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..