M. Carey & P. Gross – Mezi řádky #7: Rána

0

 

ANOTACE:
Rok po nesnesitelné tragédii a ztrátě se Tom Taylor konečně dává znovu dohromady. Avšak reálný i fiktivní svět, oddělené od moci Leviatana a manipulací Spolku, čelí hurikánu chaosu. A škody se podle všeho šíří. Ve stejnou dobu upoutá pozornost mladé australské detektivky Didge Pattersonové vlna záhadných zmizení. Její vyšetřování ukazuje, že s tím souvisí kult známý jako Tommyho církev. Ale když do směsice přibude houf duchů, známý upír a protivný jednorožec, Tom Taylor zjistí, že se mu před očima odvíjí ještě větší krize. Dokáží Tom a Didge odhalit tajemství skrytá za záhadnou fasádou kultu a zahojit „Ránu“ dřív, než se skutečný i fiktivní svět zhroutí?

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Mezi řádky. Jedinečná komiksová série točící se okolo literatury a síly slov je zde s námi již tři roky. Za tu dobu jsme se stihli již přehoupnout přes polovinu celé série a v předchozím čísle jsme si dokonce užili jeden z vrcholů, které si pro nás Mike Carey a Peter Gross připravili. Dokáže tedy aktuální novinka s pořadovým číslem 7 důstojně navázat na předchozí díl, nebo po ní zbude jen příznačná Rána?

Autorskou dvojici této komiksové série pravděpodobně již netřeba moc představovat. Jak Carey, tak Gross bezpochyby patří mezi uznávané umělce, kteří mají na kontě celou řadu úspěšných titulů včele s se samotným Luciferem. Avšak zatímco v Luciferovi navazovali na legendárního Sandmana, Mezi řádky je již čistě jejich dítko. A už od první knihy jsme se mohli přesvědčit, že tato série zcela vybočuje z řady a nabízí nám skutečně jedinečný zážitek, který nám však nedá rozhodně zadarmo.

Mezi řádky se tak řadí k náročnějším sériím, které po čtenářích vyžadují zvýšenou pozornost a rozhodně se hodí mít dostatečně “načteno”. Jedině tak si dokážete tuto sérii užít naplno. Pokud tedy patříte k této skupině čtenářů, kteří podobné kousky vyhledávají a zároveň vám sedne styl, jakým Carey vypráví své příběhy, dostanete originální kousek, který se zcela vymezuje běžné produkci. A my tak můžeme děkovat Crwi, že tuto sérii přivedla na český trh a ukazuje v ní, že komiksy nejsou jen o superhrdinech, ale nabízí mnohem víc. Vraťme se však k aktuální novince, která vychází s podtitulem Rána.

Po turbulentních událostech z šesté knihy, které posunuli Tomův příběh mílovými kroky kupředu, přichází na řadu menší zklidnění. Hlavní Tommyho protivník Pullman sice odešel ze scény, avšak všechny jeho činy stále rezonují napříč všemi realitami a škody se podle všeho šíří. A tak ač by se Tom nejraději někam zašil a užíval si zasloužený odpočinek, není mu přáno. Nyní se tak musí vydat za svými fanoušky až do Austrálie, kde ve stejnou dobu shodou okolností pátrá mladá detektivka Didge Pattersonová po řadě záhadných zmizení. Postupem se ukazuje, že její případ souvisí s místním kultem známým jako Tommyho církev…

Vzhledem k celkovému pojetí, jaké Mike Carey u této série vyznává, je vcelku jasné, že i tentokrát poplyne samotný příběh  pozvolnějším tempem kupředu. Ostatně jednoho z vrcholů série jsme se dočkali v předchozí knize, a tak je vcelku pochopitelné, že opět přišel čas na zvolnění. I přesto však autor dokáže být natolik poutavý, aby udržel čtenářovu pozornost od samého začátku až do konce této knihy, která obsahuje sešity #36-41 původní série The Unwritten.

Kromě samotné hlavní dějové linie, která opět nastoluje celou řadu zajímavých otázek a připravuje tak půdu pro druhou část této série se můžeme těšit i na kousek, ve kterém se autoři vrací zpět k tajemnému zajíci s vražednými sklony, s nímž jsme se setkali již v předchozích dílech. Carey nám tentokrát dává nahlédnout do “králíkovi” minulosti a ukazuje nám proč je tím, čím je. Jinak toho sedmý díl zase tolik nenabízí a je spíše rozehrávkou před další velkou akcí. Rozhodně bychom si ji však neměli nechat ujít. Ostatně již několikrát jsme se u tohoto autora mohli přesvědčit, že i nejmenší detaily zde mohou mít velice důležitou úlohu.

Kresbu již tradičně obstaral Peter Gross. Oba tvůrci tak i nadále pokračují v úspěšné spolupráci, která jim zajistila věhlas.. Pokud máte již některý díl této série za sebou pravděpodobně již dobře víte co na vás po výtvarné stránce čeká. Peter Gross nikterak neexperimentuje a tak pokračuje ve více méně zajetých kolejích. Čímž vcelku pochopitelně žádného fanouška neurazí.

Po turbulentní páté a šesté knize se vše sice maličko zklidňuje, avšak již nyní je vidět, že Carey moc dobře vím kam se bude celá série ubírat. Sedmá kniha tak odhaluje první střípky informací, kterými se budou muset hlavní hrdinové včele s Tomem Taylorem v pozdějších fázích zabývat. Někomu může sice trochu vadit přílišná ukecanost a nejasné směřování celé série, stále však bezezbytku platí, že se jedná o komplexní, chytrý a chytlavý komiks, jenž vám sice nedá nic zadarmo, avšak zároveň se snaží nabídnout něco trochu jiného než běžná mainstreamová produkce.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..