Lyndsay Faye – Lovci vran

2
ANOTACE:

Špičková historická detektivka z New Yorku poloviny 19. století

Píše se počátek roku 1846 a Timothy Wilde je posilou nově vzniklého newyorského policejního sboru, kde se specializuje na řešení zdánlivě nevysvětlitelných případů. Jednoho dne k němu vtrhne půvabná míšenka Lucy a prosí o pomoc. Lovci uprchlých otroků si podle ní přivydělávají únosem svobodných občanů, kteří jsou poté odvlečeni na Jih a tam znovu zotročeni. Lucy, jejíž hruď je z neznámých důvodů zjizvena biblickým nápisem,  se obává, že právě takový osud potkal i její nejbližší rodinu.

Stejně jako v předcházejícím románu Bohové Gothamu vykresluje autorka i v této historické detektivce fascinující a autentický obraz americké metropole poloviny 19. století a dokazuje, že je vypravěčkou strhujících příběhů s tajemstvím.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
audioebookykniha


Je tomu již více než rok, co jsme se mohli poprvé zaposlouchat do fascinujícího detektivního příběhu ze starého New Yorku. Někteří již možná tuší, že je řeč o Bozích Gothamu Lyndsay Fayeové. Ty nyní doplňuje druhý díl z této série. Jenž opět vychází ve skvělé interpretaci Martina Písaříka pod názvem Lovci vran u audiovydavatelství OneHotBook.

Lyndsay_Faye_Lovci_vran_audio_OneHotBook_3DLyndsay Faye patří mezi zástupce současné generace amerických autorů. Tato nadaná spisovatelka se řadu let živila jako divadelní herečka, než se v roce 2005 rozhodla své volné chvíle vyplňovat psaním. V českém překladu jí v tuto chvíli vyšly již tři knihy a troufám si říct, že rozhodně nebudou poslední. V záplavě severských detektivek a současných akčních thrillerů působí romány Lyndsay Faye značně osvěžujícím dojmem. Což ostatně Lovci vran jen a jen potvrzují.

Opět se tak ocitáme v New Yorku 19. století, v neklidné době, kdy se americký kontinent potýkal s neudržitelnou imigrantů ze starého kontinentu. Imigranté však nebyli jediným problémem, se kterým se museli “měděné hvězdy” vypořádat. Ostatně, napětí mezi Severem a Jihem ohledně otroků bylo doslova hmatatelné a byla jen otázka času, kdy se Spojené státy ocitnou na pokraji občanské války. Otroctví je zkrátka stále na pořadu dne. O čemž se přesvědčí i Timothy Wilde ve svém nejnovějším případu, v němž bude čelit právě lovcům otroků. Dokáže Timothy a  “měděné hvězdy” rozprášit newyorský gang otrokářů, nebo bude tento úkol na mladého policistu příliš?

lewis_podklad

K protagonistovi Timothy Wildeovi se vrátil interpret předchozí audioknihy Bohové Gothamu herec Martin Písařík. „Bylo mnohem příjemnější mluvit za postavu, kterou už znám. Víc jsem mohl být jím a plynout společně a nezadrhávat se na překvapivých zvratech charakteru. Posluchači se dozvědí více o jeho zranitelnosti a touze po odpovědích. Jeho bratr Val pak okořeňuje audioknihu humorem, někdy vcelku drsným,“ vyprávěl interpret. A dodal: „Už jsem nemusel zcela od nuly ‘vytvářet’ postavy, znal jsem je, byly mi blízké a tak to bylo snazší než poprvé. Ale stále je tu mnoho nových postav a tak bylo opět náročné vdechnout každé z nich život a osobitost.“

Martin_Pisarik_color_OneHotBook_foto-Filip_JandourekJiž v audioknize Bohové Gothamu Martin Písařík v roli nadějného policisty exceloval. Dokázal mu vdechnout život, stejně tak jako prožité příkoří a útrapy, kterými si společně s bratrem prošel. V tomto ohledu na nás rozhodně nečeká žádná změna. A když už, tak snad jen k lepšímu – Písařík se přeci jen s hlavní postavou již více sžil, a tak si mohl dovolit o něco více, než tomu bylo v prvním díle.

Obávat se nemusíme ani odlišení jednotlivých postav, i tuto disciplínu zvládá interpret na výbornou, stejně tak jako odlišení jednotlivých emocí. Všechny tyto detaily utváří celkový dojem z nahrávky a navíc dopomáhají posluchačům v celkové orientaci v příběhu. V tomto případě se tedy případných problémů rozhodně bát nemusíme. Ostatně nechybí ani nezbytný hudební doprovod, jenž je pomyslnou třešničkou na dortu. Ten se nese ve stejném stylu jako u předchozího dílu série. Jednotlivé kapitoly tak odděluje krátká tklivá melodie hraná na trombon, jenž svou naléhavostí a vážností, ještě umocňuje celkový dojem z poslechu.

Pro OneHotBook a posluchače jsou Lovci vran rozhodně opět trefou do černého. Navíc může být tato série perfektní alternativou pro milovníky detektivek, které již omrzely příběhy ze severu Evropy. Po doposlechnutí tak nezbývá než doufat, že se dočkáme i případného pokračování, které již autorka napsala. Popřípadě, že se s Martinem Písaříkem opět u nějaké nahrávky setkáme, protože nechat jeho talent ležet ladem, by byla věčná škoda.

odkaznapredchozirec


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

2 komentáře

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..