Luke Pearson – Hilda

0

ANOTACE:

Modrovlasá holčička Hilda žije se svou maminkou na samotě v domku na úpatí magické krajiny. Protože je chytrá a zvídavá, dokáže vidět to, co ostatní nevidí nebo vidět nechtějí – trolly, obry, trpaslíky… Vítejte ve světě severské mytologie, drobných dětských strachů i velkých vítězství, světě, který nás láká, abychom se v něm zas a znovu zabydlovali a vraceli se do dob, kdy se největší dobrodružství mohlo odehrát během stanování v dešti. Přestože je přirovnávána k Muminkům nebo filmům Hajao Mijazakiho, je Hilda dokonale svá. Původně vznikla pro mladší publikum, ale nakonec si podmanila čtenáře bez rozdílu věku. Hilda je komiks, v jehož půvabných barvách a výjevech se s rozkoší ztratíte a který se právem stal klasikou 21. století.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Vítejte ve světě severské mytologie, drobných dětských strachů i velkých vítězství. Modrovlasá holčička Hilda si již podmanila svět a ani u nás se jí nevede vůbec špatně. O tom ostatně svědčí již třetí komiksová kniha, která u nás s touhle potrhlou hrdinkou právě vychází. Pokud vás tedy až doposud Hildina dobrodružství míjela, možná nastal ten správný čas to napravit. Ostatně její příběhy si užijí stejně tak děti, jako dospělí.

Luke Pearson se touto sérií nesmazatelně zapsal mezi stálice britského komiksu. Série o Hildě mu přinesla řadu ocenění včetně Britské komiksové ceny nebo Ceny Maxe a Mořice, několikrát získal nominaci na komiksové Oscara – Cenu Willa Eisnera. Hildu si oblíbili čtenáři i kritika u nás, získala cenu Muriel pro nejlepší dětský komiks vydaný v češtině v roce 2016 a cenu Fabula Rasa, o které rozhodují uživatelé databáze ComicsDB. V roce 2018 navíc společnost Netflix odvysílá animovaný seriál,nad nímž má tvůrčí dohled sám Luke Pearson.

Série s Hildou zatím čítá celkem pět dílů. První čtyři u nás vyšly ve dvou svazcích již během loňského roku. První dva díly Hilda a půlnoční obr a Hilda a troll vyšly v češtině ve svazku Hilda, třetí část Hilda a ptačí slavnost a čtvrtý díl Hilda a černý pes jsou společně v knize Hilda se vrací. Ty nyní doplňuje pátý díl Hilda a kamenný les, jenž vychází samostatně jednak proto, že má oproti předchozím příběhům větší rozsah a především pak, protože zatím žádný další díl neexistuje.

Postupně tak s Hildou prožijeme celou řadu dobrodružství, seznámíme se s nejrůznějšími fantastickými bytostmi a prozkoumáme vskutku pohádkové lokality. Od severských údolí obývanými bájnými trolly, či obry až po malebné městečko plné dřevěných domků, kam se musela Hilda s maminkou přestěhovat. Je v podstatě jedno, po které knize sáhnete, každá nabízí fantastický příběh plný nádherných ilustrací, které dávají na odiv Pearsonovou bezbřehou fantasii. Seznámíme se tak postupně s obry i s pidilidmi, zažijeme dobrodružství s trollem, skamarádíme se s domácími skřítky a užijeme si let obrovském mluvícím ptákovi bouřlivákovi.

Zatímco v úvodních čtyřech dílech se Hilda vždy za dobrodružstvím vydávala sama, maximálně s jejím nerozlučným přítelem Větvíkem, v pátém dílu však přichází menší změna. Tentokrát se musí Hilda i s maminkou vymotat z hory plné nebezpečných trollů. A zatímco všechny předchozí knihy končily více méně uzavřeně, i zde přichází jedna podstatná změna. Připravte se tak na vcelku velký clifhanger, který má nalákat k přečtení dalšího dílu. Problém však je, že šestý díl zatím neexistuje a tak čekání bude pravděpodobně vcelku dlouhé.

Kromě samotných příběhů je potřeba vyzdvihnout především Pearsonovu kresbu. Ta je vskutku kouzelná a zcela si vás získá již při letmém prolistování. Celkovému dojmu bezpochyby dopomáhá i celkové zpracování všech tří knih, kterým nakladatelství Paseka věnovalo náležitou péči. Jednoduchá, ale úžasná kresba s božským coloringem si přímo říkala o velký formát, na kterém jednotlivé stránky skvěle vyniknou. Ve spojení s jemně hrubším reliéfem přebalu, ze kterého vystupuje folií potažená a barvami lesknoucí se Hilda dává tušit, že tento komiks si prostě zaslouží naší náležitou pozornost.

Pearsonovi se do Hildiných příběh podařilo navíc vetknout i pro děti tak typické vlastnosti, jakými jsou neohroženost, odhodlanost, ale také typicky dětská přemoudřelost spojená s leckdy nepochopitelnými myšlenkovými pochody a hlavně smysl pro dobrodružství. Hilda je tak ve všech ohledech hravá a správně úlítlá, stejně jako dítka v tomto věku. Díky tomu se z ní pro nás stává někdo důvěrně známý. Někdo, s kým budeme rádi trávit volné chvíle a ke komu se budeme rádi vracet.

Ačkoliv se jedná o vcelku útlé knihy, které vám moc dlouho nevydrží, budete se k nim s láskou vracet. Hilda je zkrátka jedinečná. A je jedno zda je vám pět, či padesát. Každému nabídne něco. Od fantastických dobrodružství, až po láskyplné vzpomínky na dětství, kdy jsme mi sami prožívali podobné vylomeniny plné radosti a bujné fantazie.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.