Louise Pennyová – Vražedný chlad

0

Ve Three Pines se zase vraždí. A dokonce o Vánocích. Tentokrát se obětí stala zlá, sobecká, panovačná CC de Poitiers, která si v malebné kanadské vísce koupila „prokletý dům“. Zdá se, že její smrti nelituje vůbec nikdo včetně nejbližší rodiny a že důvod zabít ji měl tady snad každý. Navíc pachatel zvolil naprosto originální způsob vraždy – tak rafinovaný, že dokázal pořádně zamotat hlavu nejen místní policii, ale i vrchnímu inspektorovi Armandu Gamachovi z quebecké Sureté. Gamache však má oproti ostatním jednu velkou výhodu – dobře ví, že aby našel vraha, musí ho nejdřív pochopit. „Vražda je hluboce lidská věc, a to se týká jak zavražděného, tak i vraha.“
Druhá kniha detektivní řady z pera kanadské spisovatelky Louise Pennyové vynesla autorce prestižní cenu Agatha Award za nejlepší klasický kriminální román roku – a jejímu hlavnímu hrdinovi přirovnání k legendám: svéráznému Columbovi či jedinečnému Herculu Poirotovi.

…………………………………………………………….

Vánoce, svátky klidu a míru, kdy i těm největším morousům obvykle změkne srdce a tráví ho s rodinou. V kanadském Three Pines to ovšem na klidné svátky nevypadá a na vrchního inspektora Gamache tak čeká další zapeklitý případ. Louise Pennyová se vrací s nejnovější knihou své bestsellerové série klasických detektivek. Pojďme zažít jaký je Vražedný chlad…

largeLouise Pennyová je v současné době nejúspěšnější kanadskou autorkou detektivních příběhů. Její sérii s charismatickým inspektorem Armandem Gamachem si oblíbili miliony čtenářů po celém světě, kteří netrpělivě očekávají nová pokračování. O úspěchu této série svědčí i mnohonásobná ocenění (Agatha Award, Edgar Eward, Barry Award, Anthony Award) a pravidelná umístění mezi nejlepšími tituly roku. Po první knize Zátiší se mohou i čeští čtenáři ponořit do dalšího příběhu této autorky, tentokrát pod názvem Vražedný chlad.

Autorka se opět vrací do kouzelné vísky Three Pines, aby svým čtenářům předložila další zapeklitý případ, který se v tomto ospalém koutu Kanady udál. CC de Poitiers patří mezi přistěhovalce, navíc na své okolí působí dost sobecky a panovačně. Není proto divu, že když se stane obětí vraždy, nikdo z místních ji nelituje. Co je ovšem zarážející, je fakt, že se vrahovi podařil jeho kousek za bílého dne a navíc během události na níž byla přítomna celá vesnice.

Je možné, že nikdo nic neviděl, anebo se na zločinu podíleli všichni přítomní? A proč by ženu někdo zabíjel? Ano pomlouvala, byla nepříjemná a panovačná, to ovšem není důvod pro vraždu. Otázek bez odpovědí je opravdu hodně a již na začátku je jasné, že na vyšetřovací tým nečeká lehká práce. Armand Gamache a jeho tým se tak opět vrací na místa z předchozího dílu a vydávají se po stopách vraha.

Adead-coldutorka se stejně jako v předchozím dílu nenechává unést současnými trendy, kdy je zapotřebí co nejvíce krve, zohavených těl a akce. Oproti tomu její kniha plyne vlastním tempem a hlavní hrdina se stejně jako legendy tohoto žánru, detektiv Columbo či Hercule Poirot, vydává systematicky pátrat po stopách vraha.

Možná i díky tomuto faktu, že se Louise Pennyová vydává k počátkům žánru, si její knihy oblíbilo takové množství fanoušků. Klasická detektivka ve stylu Agathy Christie je příjemným oživením po všech těch masových vrazích a akčních honičkách, se kterými se setkáváme v každé druhé knize. Stejně jako Agatha Christie staví Louise Pennyová na skvělé atmosféře a zajímavých postavách, které mají svým čtenářům co nabídnout.

A právě samotné postavy a prostředí jsou největším lákadlem knihy. Zatímco se zajímavými charaktery se potkáváme vcelku běžně a autoři se již naučili zapracovat do svých příběhů i soukromý život hlavních postav, kanadský venkov může být pro české čtenáře dostatečným lákadlem, který je k příběhu přitáhne. Kombinace pro nás neobvyklého prostředí s velmi kvalitním příběhem dává dohromady skvělý mix, jenž dokáže oslovit nejednoho čtenáře.

Stejně jako předchozí knihu i Vražedný chlad by si neměli nechat uniknout žádní pravověrní fanoušci detektivního žánru. Navíc se jedná o více než příjemné oživení po všech těch severských detektivkách. I když i zde si mrazu užijeme dosyta, protože ani Kanada není místo, které by oplývalo právě vysokými teplotami.

Kniha vychází v nakladatelství Knižní Klub
K DOSTÁNÍ JAKO: KNIHA I EBOOK

…………………………………………………………….

polaroid-photo-avatar-psdPennyová Louise (* 1958) Kanadská spisovatelka, rodačka z Toronta. V současné době žije s manželem v malé vesnici jižně od Montrealu, nedaleko amerických hranic.
Osmnáct let pracovala jako rozhlasová moderátorka, po svatbě se rozhodla pro kariéru spisovatelky. Od roku 2005 vydává sérii klasických detektivek – případů vrchního inspektora Gamache, jež se dočkaly mnohonásobných ocenění (Agatha Award, Edgar Award, Barry Award, Anthony Award), pravidelných zařazení mezi nejlepší tituly roku (New York Times, Publishers Weekly, People Magazine, Amazon) a především celosvětové čtenářské přízně.
 

wordpress hodnoceni

 
Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..