Lords of Hellas – desková hra

0

Rok 2018 se nezadržitelně blíží ke své polovině a vydavatelé deskových her začínají pomalu tahat svá největší esa z rukávu. Blackfire nám své želízko mezi velkými hrami představil minulý měsíc. Nyní jej následuje Albi, jenž na náš trh uvádí ambiciózní Lords of Hellas. Podaří se však tomuto neobvyklému mixu antické mytologie a science fiction dosáhnout stejného úspěchu, jaký se podařil Scythe?

Jak už asi správně tušíte Lords of Hellas patří mezi skutečně velké a “drahé” deskové hry, kterým vévodí pořádná nálož, dnes již nezbytných, figurek. O nich však až o něco později. Lords of Hellas má na svědomí Adam Kwapiński a Marcin Świerkot z polského Awaken Realms, kteří se nechali inspirovat řeckými bájemi a dali vzniknout této veskrze zajímavé hře. Po úspěšné Kickstarterové kampani, během které se vybralo bezmála 1,7 milionu liber, se v Albi rozhodli dát této horké novince šanci a přinést ji v kompletní lokalizované podobě i českým hráčům.

Ta je určena pro 1-4 hráče od 14 let, s tím že by jedna partie měla trvat něco kolem 90 minut. Už na první pohled nás bezpochyby zaujme samotná krabice. Ta jednak obsahuje krásnou a dynamickou ilustraci Zeuse, co je však daleko důležitější, je pořádně velká a zároveň těžká. Což dává tušit, že její obsah bude skutečně bohatý. Uvnitř tak nalezneme kromě nezbytných pravidel, jak pro běžnou hru, tak pro jednoho hráče celou řadu nezbytných komponent. Nesmí chybět rozměrný herní plán (oboustranný), na 136 žetonů a dalších komponent, 137 karet, ale především 90 plastových figurek!!!

Když už jsme nakousli obsah balení, musím zmínit i jednu dvě výtky, které se právě ke krabici a jejímu obsahu váží. Plastové figurky mají sice v krabici své pevné místo, aby se pokud možno neponičili, zároveň je zde však zoufale málo místa na ostatní komponenty. Poskládat tedy vše zpět do krabice je prakticky nadlidský výkon a tak se připravte na to, že se vám nepodaří krabici nikdy úplně dovřít. Ano, je to možná prkotina, bohužel detailisty rozhodně nepotěší, přitom stačilo relativně málo.

Další výtka pak směřuje k samotným figurkám. Ty jsou na první pohled opravdu skvělé, obsahují velké množství detailů a působí velice solidním dojmem. Bohužel při bližším pohledu začnou vyplouvat na povrch jednotlivé nedokonalosti. A to především v případě monumentů, které měří takřka 12 cm skutečně zamrzí. Jednotlivé části monumentů tak velmi často na sebe nedoléhají, tvoří se mezi nimi nepěkná mezera, nebo jdou naopak špatně sesadit. Nevím zda jsem měl pouze smůlu na balení, ale podobné příhody se na fórech objevují vcelku často. Ač bych to tvůrcům z Awaken Realms z celého srdce přál, v tomto ohledu mají za konkurencí stále co dohánět. Když porovnáme kvalitu figurek například s nedávno vydaným Rising Sunem Lord of Hellas bohužel ztrácí takřka ve všech bodech. Figurkáři tak v případě této hry možná maličko zapláčou, pro běžného hráče je však kvalita na slušné úrovni a rozhodně nebude nikterak narušovat celkový dojem ze hry.

Na grafickou stránku hry byl vůbec kladen velký důraz. Velká nálož figurek a povedené grafické zpracování však ještě automaticky neznamená, že bude dobrá i samotná hra. Přeci jen figurky se mohou poškodit a grafika a téma se časem chtě nechtě okouká. Jak je na tom Lords of Hellas po této stránce? Jedná se pouze o líbivé pozlátko, nebo tato hra ukrývá i zajímavé herní mechaniky, které vás zabaví na dlouhé hodiny a budou vás lákat k opětovnému hraní?

Zaškatulkovat Lords of Hellas do správné kategorie rozhodně není vůbec jednoduché. Nejblíže má pravděpodobně ke klasickým area control hrám, ve kterých se se svými soupeři přetahujete o jednotlivá území. Těch se zároveň snažíte získat co nejvíce, aby vám zajistili celkové vítězství. Tento princip je však pouze jednou z možností, jak můžete dosáhnout vítězství v této hře.

Kromě ovládnutí územních celků se také můžete pokusit vyslat svého hrdinu za hrdinskými skutky v čele se zabíjením mocných nestvůr antického Řecka. Ovládnout pět regionů s postavenými chrámy. Potažmo dostavit jeden z mocných monumentů, které se jako kolosy tyčí nad hracím plánem. Tyto ostatní možnosti jsou pro samotnou hru velice důležité a dodávají hře potřebnou dynamiku i napětí. Jelikož všichni hráči nemusí sledovat pouze jeden cíl, musíte si tak dávat velmi dobrý pozor, kdo je nejblíže vítězství.

Samotná hra navíc vypadá při odlišném počtu hráčů zcela jinak. Ve chvíli kdy budete hrát ve třech, či čtyřech hráčích stává se z Lords of Hellas velice kontaktní hra, ve které se zaručeně žádnému střetu nevyhnete a boje se tak stávají velice důležitou součástí hry. Oproti tomu hra ve dvou má zcela jiné vyznění. Je celkově poklidnější a nabízí daleko větší manévrovací prostor pro vaše strategie, díky tomu se můžete vcelku snadno vyhnout svému soupeři, potažmo nestvůře. I přesto, že hra ve dvou vyznívá zcela jinak, zachovává si díky variabilním možnostem vítězství velkou dynamiku a nezačne tak po chvíli i při menším počtu hráčů nudit.

Doba hraní by se sice měla pohybovat okolo hodiny a půl, tohoto času však docílíte jen ve dvou hráčích, potažmo když nebudete moc dlouho váhat nad svou strategií. Ve více hráčích se tak Lords of Hellas vcelku snadno přehoupne přes dvě hodiny čistého herního času. Když k tomu připočteme i čas na samotnou přípravu hry nepatří Lords of Hellas zrovna ke krátkým záležitostem. Za to vám však nabídne skutečně skvělý herní zážitek, který vás jen tak nepustí a vybudete toužit stále objevovat nové možnosti, které tato hra v sobě ukrývá.

Pozadu nezůstává ani hra jednoho hráče, která se v posledních letech dostává čím dál tím více do popředí a zajímá větší množství fanoušků. I zde je potřeba autory hry opravdu pochválit. Lords of Hellas obsahuje stejně jako například Scythe, propracovanou kampaň pro sólo hráče o dvou dějstvích, která má dokonce vlastní stranu herního plánu. Zde jen malé upozornění, pokud byste si plánovali zahrát nejdříve hru pro jednoho s tím, že se na ní naučíte pořádně veškeré mechaniky, abyste je mohli pak snáze vysvětlit svým spoluhráčům, tak na to můžete rovnou zapomenout. Klasická desková hra a sólová kampaň pro jednoho hráče jsou prakticky dvě odlišné hry, které toho spolu nemají moc společného. Každá nabízí zcela odlišný zážitek i postupy, kterými se ve hře budete řídit. Byla by tedy věčná škoda kdybyste to s kampaní pro jednoho hráče alespoň nezkusili. I tato varianta hry má rozhodně co nabídnout.

Lords of Hellas bezpochyby patří k veskrze povedeným hrám, které mají hráčům co nabídnout. V pokročilé fázi navíc hra vypadá opravdu úžasně. Celý herní plán doslova přetéká figurkami, což můžete ještě více podpořit kosmetickým rozšířením Terrain Expansion. Jenž umožňuje nahradit kartonové žetony chrámů ze základní hry plastovými figurkami. Navíc obsahuje i plastové figurky měst, díky kterým herní plán ještě více ožije. I přes drobnou výtku, která se týkala zpracování samotných figurek a uložení herních komponent, je tato hra pro Albi další trefou do černého, která je více než důstojným nástupcem veleúspěšného Scythu.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..