Liza Marklund – Rudý vlk

0

V zlověstných závějích… číhá trpělivě smrt.
Zasněžená krajina na severu Švédska vydá mrtvé tělo místního novináře. Týden před jeho násilnou smrtí si s ním Annika Bengtzonová, reportérka stockholmského Večerníku, domluvila rozhovor o dávném teroristickém útoku na jednu vojenskou základnu. Než stihne Annika přijít na to, jakou to může mít souvislost, octne se na stopě sériových vrahů. A záhy odhalí šokující napojení obou případů na nejvyšší politiky v zemi. Zveřejnění takových informací se však rovná profesní sebevraždě. Navíc Anničin soukromý život utrpí bolestnou ránu… avšak Annika se ani tentokrát – stejně jako v předchozích příbězích Exploze, Studio 6, Svědek a Prime time – nehodlá vzdát ani kariéry, ani rodinného štěstí.

…………………………………………………………….

Švédská bestselleristka Liza Marklund pomalu, ale jistě načíná další rok na české literární scéně a spolu s ní tak nakladatelství Knižní klub přináší svým čtenářům další z případů protřelé žurnalistky Anniky Bengtzon. V pořadí již v páté knize této série poodhalíme tajemství starých teroristických útoků a přičichneme k atmosféře šedesátých let ve Švédsku.

big_annika-bengtzonova-rudy-vlk-dYJ-227597Někteří čtenáři si určitě ještě vzpomenou na rok 2013 a úspěšný román Exploze, ve kterém jsme se poprvé mohli setkat s touto ambiciózní novinářkou. A právě za tuto knihu se řadí nejnovější díl, který vychází pod názvem Rudý vlk.

Přestože tvoří jednotlivé díly vcelku uzavřený děj a dají se číst naprosto samostatně, právě Rudý vlk a Exploze jsou asi nejprovázanější, protože události v první knize ovlivňují to co se teprve stane. A tak možná bude stát za to, připomenout si ve zkratce to co předcházelo nejnovějšímu pokračování série.

Ve Stockholmu vrcholí příprava letní olympiády. Na novém stadionu však vybuchne bomba. Zabije Christinu Furhageovou, významnou švédskou podnikatelku, která má na starosti organizaci olympiády. Policie začíná intenzivně pátrat po vrahovi. Kde ho hledat? Mezi teroristy, nebo v nejbližším okolí vedení olympijského výboru? Jen vytrvalá reportérka Annika Bengtzonová nachází souvislosti, které ostatní zřejmě nechtějí vidět. Pátrání po pravdě ji dovede tváří tvář vrahovi a obrátí její dosavadní život naruby.

Annika se opravdu jen těžko vyrovnává s minulostí a ze všech sil se snaží zapomenout na “Pyrotechnika”, jak jej překřtili tamní média, jenže tento úkol není právě snadný. A možná i díky němu se zaměřila na vyšetřování starých teroristických činnů. Tentokrát se reportérka rozhodne zabloudit hluboko do minulosti a poodkrýt tajemství okolo útoku na leteckou základnu F21 v Kallaxu.

stažený souborPři sbírání informací se vydává na daleký sever do městečka Luleå a do míst, kde se nachází zmíněný vojenský prostor. Navíc jeden tamní reportér objevil nové skutečnosti, které by mohli odhalit pravdu. Jenže když Annika dorazí na místo aby si s novinářem promluvila, zjistí, že redaktor místních novin předchozí den zemřel za záhadných okolností při dopravní nehodě. Je to snad náhoda, nebo se novinář opravdu dostal na stopu informacím, které měli zůstat ukryté v propadlišti dějin?

Na téměř pěti stech stranách rozehrává autorka opět spletitý příběh, v němž čtenářům postupně poodkrývá jednotlivé dílky skládačky, při němž bude nejeden fanoušek severské literatury tajit dech. Navíc ti, kteří již mají s knihami Lizy Marklund zkušenosti, se mohou opět těšit na nezaměnitelný autorčin styl, ve kterém se odrážejí její bohaté zkušenosti s novinářskou praxí.

Autorka samozřejmě nezapomíná ani na soukromý život hlavní hrdinky, jenž tvoří podstatnou dějovou linii všech jejích knih. Navíc se zdá, že Marklund Anniku opravdu nešetří a s každou další knihou nakládá na její bedra další a další starosti. Nejednou tak možná čtenáře napadne, jak může všechny  tyto strasti jeden člověk ustát.

Přestože tato série asi nepatří mezi úplně to nejlepší co může současná severská krimi nabídnout, své fanoušky si bezpochyby najde. Už jen díky tomu, že hlavní hrdina není žádný policista, ale obyčejná žena, novinářka, která musí zvládat práci i rodinu. Celá tato série je tak vítaným oživením žánru a čeští čtenáři mohou doufat, že se s touto sympatickou novinářkou budeme ještě nějakou dobu setkávat.

Kniha vychází v nakladatelství Knižní klub
K DOSTÁNÍ JAKO: KNIHA I EBOOK

…………………………………………………………….

polaroid-photo-avatar-psdMarklundová Liza (*1962 Palmark, Švédsko, poblíž polárního kruhu) Spisovatelka, novinářka, sloupkařka, ambasadorka UNICEF a spolumajitelka jednoho z největších a nejúspěšnějších švédských vydavatelství, debutovala v roce 1995.
Na kontě má od té doby jedenáct románů a dva non-fiction tituly. Je spoluautorkou mezinárodního bestselleru Pohlednice smrti (2010, společně s Jamesem Pattersonem), s nímž jako první švédská spisovatelka dobyla první místo žebříčku The New York Times. Než se začala věnovat psaní na plný úvazek, pracovala deset let jako investigativní reportérka a pět let coby editorka v novinách a televizi.
Dnes příležitostně píše pro různá periodika a natáčí televizní dokumenty. Angažuje se v otázkách práv žen a dětí – je autorkou dokumentárních snímků o dětech nakažených HIV v Kambodži a Rusku a série dokumentů o domácím násilí.
Už dvacet let je úspěšnou sloupkařkou – její texty vycházejí v řadě novin včetně Financial Times (Velká Británie) či Welt am Sonntag (Německo); pravidelně přispívá mimo jiné do švédského tabloidu Expressen.
Žije s rodinou střídavě ve Stockholmu a v jihošpanělské Marbelle.

wordpress hodnoceni

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..