Liza Marklund – Prime time

0

Annika Begtzonová, novinářka pracující v kriminální rubrice Večerníku, je vyslána získat podrobnosti o vraždě celebrity showbyznysu – došlo k ní na zámečku nedaleko Stockholmu, obětí je populární moderátorka televizní talkshow Michelle Carlssonová. Společně s ní bylo na místě dvanáct osob, pachatelem může být kdokoli z nich. V průběhu pátrání Annika zjistí, že obdivovanou star téměř všichni z branže nesnášeli. Motivů měli nespočet – žárlivost, závist, kariérismus. Kdo ale Michelle nenáviděl natolik, že se neštítil ji brutálně usmrtit? Čtvrtý díl krimisérie švédské bestselleristky, jejíž knihy vycházejí ve 33 jazycích, řeší – po vzoru klasických detektivek Agathy Christie – zločin spáchaný v uzavřeném prostředí.

…………………………………………………………….

Ambiciózní a odhodlaná reportérka Annika Begtzonová se vrací v nejnovější knize, aby se po vzoru slečny Marplové nebo Hercula Poirota vydala po stopách zločinu v uzavřeném prostředí. Jedna z královen severské krimi  tak zabrousila na místa, kde excelují především ostrovní autoři, v čele právě s Agathou Christie. Nakladatelství Knižní klub navíc tímto románem doplňuje doposud neúplnou řadu o této kriminální novinářce z Večerníku.

big_prime-time-205828Zatímco v předchozích knihách řešila Liza případy velmi typické pro severské prostředí, tentokrát se malinko odkloňuje od klasické severské detektivky a rozhodla se svou sérii malinko oživit. Na Anniku Bengtzonovou tak čeká nelehký úkol pátrat ve světě celebrit, reportérů a lidí od televize. Nutno podotknout, že toto rozhodnutí bylo určitě správné, protože právě Prime time patří ve světě mezi nejprodávanější knihy této autorky.

Fanoušci této série si již určitě zvykli na nezaměnitelný styl Lizy Marklund, ve kterém zúročuje svou bohatou novinářskou praxi. Díky tomu si tak čtenáři mohou naplno užívat ničím nerušený příběh, ve kterém vše funguje tak jak má. Annika Bengtzon se navíc už stihla usídlit i v podvědomí českých čtenářů, kteří si tuto sympatickou novinářku oblíbili a očekávají každou další knihu z této série.

Jak již bylo řečeno, na čtenáře nečeká žádný vyšinutý psychopat, nebo podsvětí organizovaného zločinu. Tentokrát se vydáváme do světa celebrit a showbyznysu. Na zámečku nedaleko Stockholmu se právě dotočila další série populární televizní talkshow Michelle Carlssonové. Štáb už vše postupně zabalil a tak zde zůstává pouze posledních pár hostů, kteří si užívají na závěrečném večírku.

prime-timeAlkohol teče plným proudem a tak se není co divit, že ráno na některé účastníky této pijatiky čeká pořádný bolehlav. O to šokující je vystřízlivění, když je v přenosovém voze nalezena mrtvola moderátorky Michelle. Kdo jí mohl zabít? Byl to někdo z dvanácti účastníků večírku, nebo se na zámeček dostal někdo další?

Kdo stojí za touto vraždou? A jaký je její důvod? Liza Marklund ukazuje čtenářům pravou tvář světa showbyznysu. Díky ní tak mají čtenáři možnost nahlédnout do zákulisí tohoto blyštivého světa. To co se na první pohled může zdát jako vysněný život, se v zápětí mění na tvrdou práci, kde se čest a pravdomluvnost příliš nenosí. Intriky, touha po moci a závist je v tomto odvětví všudypřítomná.

Celebrity tak mění na obyčejné lidi, i se všemi jejich neřestmi a trápeními. Vedle již známých postav, které v této sérii žijí svůj vlastní život, tak dostávají čtenáři další, které se sice můžou v příběhu jen mihnout, přesto ale nepůsobí nijak uměle. A právě v tom je největší síla knih Lizy Marklund. Lehkost a typický nadhled, se kterým vše ztvárňuje dodává jejím příběhům na uvěřitelnosti a realističnosti.

Prime time může navíc zaujmout i tím, že se přibližuje klasickým románům od Agathy Christie, kdy autorka umístila děj vraždy do úzkého kolektivu. Tento koncept není ničím novým, přesto zde skvěle funguje a ve spojení se všemi životními útrapami, kterými Annika prochází, dostáváme opravdu skvěle fungující příběh, který dokáže zaujmout nejednoho milovníka detektivních příběhů.

 
Kniha vychází v nakladatelství Knižní klub
Objednávat můžete například zde.

…………………………………………………………….

polaroid-photo-avatar-psdLiza Marklund (*1962 Palmark, Švédsko, poblíž polárního kruhu), spisovatelka, novinářka, sloupkařka, ambasadorka UNICEF a spolumajitelka jednoho z největších a nejúspěšnějších švédských vydavatelství, debutovala v roce 1995, na kontě má od té doby jedenáct románů a dva non-fiction tituly. Je spoluautorkou mezinárodního bestselleru Pohlednice smrti (2010, společně s Jamesem Pattersonem), s nímž jako první švédská spisovatelka dobyla první místo žebříčku The New York Times. Než se začala věnovat psaní na plný úvazek, pracovala deset let jako investigativní reportérka a pět let coby editorka v novinách a televizi. 
Dnes příležitostně píše pro různá periodika a natáčí televizní dokumenty. Angažuje se v otázkách práv žen a dětí – je autorkou dokumentárních snímků o dětech nakažených HIV v Kambodži a Rusku a série dokumentů o domácím násilí. Už dvacet let je úspěšnou sloupkařkou – její texty vycházejí v řadě novin včetně Financial Times (Velká Británie) či Welt am Sonntag (Německo); pravidelně přispívá mimo jiné do švédského tabloidu Expressen. Žije s rodinou střídavě ve Stockholmu a v jihošpanělské Marbelle.

    

wordpress hodnoceni

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..