Liou Cch´-Sin – Vzpomínka na Zemi

0

 

ANOTACE:
Velkolepé finále nejoceňovanější sci-fi série současnosti.

Půl století po Bitvě soudného dne mezi lidmi a Trisolarany stále trvá napjaté přiměří, jehož zárukou je fundamentální princip temného lesa. Země díky trisolaranským technologiím zažívá dosud nevídanou éru prosperity. Lidská věda postupuje mílovými kroky kupředu a Trisolarané zase přejímají pozemskou kulturu. Zdá se, že obě civilizace budou záhy schopny rovnoprávně koexistovat v míru bez strašlivé hrozby vzájemného zničení. Lidstvo ve zlatém věku má však sklon k samolibosti.

V nové éře se z hibernace probouzí Ccheng Sin, letecká inženýrka z jednadvacátého století. Přináší s sebou informace o dávno zapomenutém projektu z počátku trisolaranské krize a sama její existence může narušit křehkou rovnováhu mezi oběma světy. Dosáhne lidstvo ke hvězdám, nebo zahyne už v kolébce?

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Pravděpodobně nenajdeme oceňovanější a diskutovanější science fiction sérii současnosti, než trilogii čínského prozaika Liou Cch´-Sina Vzpomínka na Zemi. Ta díky nakladatelství Host začala loni vycházet i u nás a nyní o rok později přišla řada i na velkolepé finále celé série. Vzpomínka na Zemi vychází v překladu Aleše Drobka a na 751 stranách přináší fascinující pohled na neutěšenou lidskou budoucnost.

Liou Cch´-Sin patří v současné době mezi nejzářivější hvězdy světové fantastiky. Ostatně i u nás se mu podařilo se svou trilogií vzbudit více než slušnou pozornost. Bezpočet fanoušků takřka po celém světě a dlouhý zástup ocenění, kterými se může pyšnit, je pomyslnou třešničkou na dortu. Kromě celé řady “čínských žánrových cen” se jako vůbec první Asiat v historii dočkal také ceny Hugo v kategorii nejlepší román – Problém tří těles, kterým celá trilogie začíná.

Lákadel, proč se do této série pustit je bezpochyby více než dost. Zda jej doporučit úplně všem fanouškům tohoto žánru, však nejde stále s jistotou říct. Liou Cch´-Sin jde zcela proti proudu dnešní produkce a spíše se vrací ke kořenům klasické science fiction. Ostatně, ne nadarmo se toto dílo řadí mezi takzvané hard sci-fi, kterým vévodí přehršel technických výrazů a celá řada fyzikálních teorií. Na první pohled se tak zdá, že celá tato série je určena pouze pro úzký okruh čitatelů, celosvětové ohlasy však jasně ukazují opak. Závěr celé trilogie je navíc paradoxně patrně nejpřístupnější i běžným čtenářům a tak se okruh Cch´-Sinových fanoušků ještě rozšíří.

Autor v předchozích dvou románech nabídl vskutku netradiční zážitek, v němž se snoubila celá řada zajímavých prvků. Postupně jsme se tak měli možnost vydat na cestu časem, od pozapomenuté minulosti, kdy v roce 1967 probíhala v Číně Velká kulturní revoluce, až po nejistou budoucnost, kdy se k Zemi blížila nepřátelsky naladěná civilizace Trisolanů. S velkým sebezapřením a trochou toho pomyslného štěstí se lidstvu podařilo největší hrozbu ve svých dějinách odvrátit, ovšem za jakou cenu? Princip Temného lesa visí nad oběma civilizacemi, jako Damoklův meč a je v podstatě jen otázkou času, kdy se jedna ze stran rozhodne porušit napjaté příměří…

Zatímco v úvodním díle Liou Cch´-Sin rozehrával rozvláčnou hru budovanou především na historických reáliích, které v tomto případě ztělesňovala Velká kulturní revoluce a komunistický režim v Číně. Ostatně od tohoto okamžiku se začal rozvíjet i samotný příběh, jenž pokračoval rozvážným tempem kupředu. V temném lese pak autor již nadobro nechává historii za sebou a hleděl vpřed do ne právě růžové budoucnosti. Postupně jsme tak prošli několik dekád překotného vývoje, jenž měl zajistit lidstvu vítězství nad Trisolaris. Stále však knize zůstávala určitá rozvláčnost, kterou nahradila akčnější část ve druhé části knihy.

Vzpomínka na Zemi se však vydává maličko odlišnějším směrem. I přes svých 750 stran pádí nezadržitelným tempem kupředu, abychom skákali z jedné epochy do druhé, dočkali se celé řady více, či méně překvapivých zvratů a svou pouť zakončili velkolepým závěrem. Cch´-Sin sice i tentokrát opět staví na svých znalostech teoretické fyziky, tyto teorie však tentokrát ustupují lehce do pozadí a nechávají tak vyniknout samotnému příběhu, jenž je fascinující variací na téma boje o přežití lidského druhu.

Navíc se rozhodně nemusíme bát klesající kvality, ba právě naopak. Cch´-Sin exceluje prakticky na všech frontách a v závěrečném díle své trilogie rozhodně nikterak netroškaří. Nejrůznějších nápadů, teorií a témat je zde tolik, že by to běžnému autorovi vystačilo na x knih dopředu. Liou Cch´-Sinova představivost a imaginace je tak skutečně bezbřehá a vybízí čtenáře k fantastickému výletu do neradostné budoucnosti lidstva.

I přes větší přístupnost si tento čínský autor zachovává určitou pečeť jedinečnosti, která ho zcela vymezuje od běžné produkce. Jak se však zdá, právě toto vymezení a odlišnost stály za úspěchem celé série, která sklízí superlativy po celém světě. Nutno říct, že zcela zaslouženě. Vzpomínka na Zemi se tak může prakticky okamžitě zařadit po bok klasikům žánru, kterým bude více než důstojným společníkem. Ostatně závěr celé trilogie je toho jasným důkazem…


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..