Liou Cch´-Sin – Temný les

0

ANOTACE:
Dlouho utajovaná pravda o chystané mimozemské invazi, k níž má dojít za čtyři sta let, byla konečně odhalena a Země se vzpamatovává ze šoku. Zrádci a kolaboranti byli sice rozprášeni, na Zemi však působí sofony, subatomární vyzvědači Trisolaranů, před nimiž není úkrytu a jejichž prostřednictvím se nepřítel okamžitě dozví i o těch nejtajnějších obranných plánech lidstva. Existuje jen jedno místo, kam sofony nedohlédnou — do lidského nitra. Organizace spojených národů proto světu představí čtyři jedince, do nichž vkládá svou poslední zoufalou naději: tři uznávané myslitele, vojevůdce a stratégy a jednoho obyčejného, druhořadého sociologa. Luo Ťi se ocitá v centru celosvětové pozornosti, aniž tuší, proč byl vybrán a co se od něj čeká. Ví jen, že je jediným člověkem na Zemi, kterého se Trisolarané bojí.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
ebookykniha


Čínský spisovatel Liou Cch’-Sin vzbudil svou  jedinečnou trilogií Vzpomínka na Zemi zaslouženou celosvětovou pozornost. Ani u nás se úvodní knize série Problém tří těles rozhodně nevedlo špatně a tak bylo vcelku pochopitelné, že pokračování na sebe nenechá dlouho čekat. V předvánoční záplavě novinek tak nakladatelství Host přineslo českým fanouškům Liou Cch´Sinův Temný les, v němž autor dále rozvíjí příběh z prvního dílu.

Liou Cch´-Sin patří v současné době mezi nejzářivější hvězdy světové fantastiky. Svou trilogií si získal bezpočet fanoušků takřka po celém světě, o čemž svědčí i dlouhý zástup ocenění, kterými se může pyšnit. Ostatně devětkrát obdržel nejprestižnější čínskou žánrovou cenu Galaxy, jednou titul velmistra čínskojazyčné sci-fi a jako vůbec první Asiat v historii získal také cenu Hugo v kategorii nejlepší román – Problém tří těles, který loni vydal brněnský Host. Do kin se také navíc chystá filmová adaptace tohoto románu.

Lákadel, proč se do Cch´-Sinovi série pustit je tedy více než dost. Rozhodně se však připravte na poněkud netradiční zážitek, než se kterým se běžně setkáváme u dnešní produkce. S tím také pravděpodobně souvisí asi největší zápor této série – rozhodně nelze s určitostí říct, zda osloví široké spektrum čtenářů. Což ostatně platí i pro druhý díl Vzpomínky na Zemi, jenž vychází pod názvem Temný les.

Ten úzce navazuje na předchozí knihu, která čtenáře uvedla do složitého s pletitého příběhu, točící se okolo neznámé mimozemské civilizace Trisolaranů, jenž se chystají obsadit Zemi. Jejich flotila je už  na cestě a přibližně za čtyři století dosáhnou naší planety. Země se tak musí vzpamatovat ze šoku a zkusit vymyslet nějaký zoufalý plán na záchranu lidstva.

Dlouho utajovaná pravda o chystané mimozemské invazi, k níž má dojít za čtyři sta let, byla konečně odhalena a Země se vzpamatovává ze šoku. Zrádci a kolaboranti byli sice rozprášeni, Na Zemi však už operují Trisolaranské sofony, složitá subatomární zařízení jenž se postarali o to, že vědecký pokrok na Zemi nikdy nepokročí výraznějším skokem kupředu, navíc fungují i jako špehovací zařízení. Trisolaris tak má přesné informace co si pro ně lidstvo chystá. Je z této beznadějné situace úniku, nebo lidstvo spěje ke svému neodvratnému konci?

Jednou z posledních zoufalých nadějí lidstva je projekt Mandala. Ten tvoří čtyři jedinci – myslitel, vojevůdce a stratég a jeden obyčejný, druhořadý sociolog Luo Ťi. Ten se ocitá v centru celosvětové pozornosti, aniž by tušil, proč byl do tohoto programu zařazen. Jisté však je, že právě on je jediným člověkem na Zemi, kterého se Trisolarané bojí…

Zatímco v úvodním díle Liou Cch´-Sin rozehrával rozvláčnou hru budovanou především na historických reáliích, které v tomto případě ztělesňovala Velká kulturní revoluce a komunistický režim v Číně. Ostatně od tohoto okamžiku se začíná rozvíjet i samotný příběh, jenž pokračuje rozvážným tempem kupředu. V temném lese však autor již nadobro nechává historii za sebou a hledí vpřed do ne právě růžové budoucnosti. Budeme tak svědky několika dekád překotného vývoje, jenž by měl zajistit lidstvu vítězství nad Trisolaris. Nad Zemí však stále dlí, jak Velký bratr tajemné sofony, jenž drží překotný vývoj na uzdě.

Směřování Temného lesa k tradiční sci-fi je zde tak již více než patrné. Co však zůstává stejné s předchozí knihou je určitá rozvláčnost, kdy především v první polovině knihy, takříkajíc přešlapujeme na místě, abychom se v druhé části dočkali konečně výraznějšího posunu. Přibývá tak “akce” i napětí a čtenář má konečně pocit, že se začíná dít něco skutečně důležitého.

Zároveň se však opět připravte na  záplavu technických výrazů a složitých vědeckých úvah a teorií, které jdou ruku v ruce s filozofickými otázkami, kterými se to v textu opět jen hemží a ve kterých se autor evidentně vyžívá. Ostatně i ty jsou určitým pojítkem s klasickou science ficton, tak jak jí známe od velikánů typu Stanislawa Lema, A. C. Clarka, či Raye Bradburyho. Vzpomínka na Zemi tak stále zůstává určitou poctou právě těmto klasikům, s nimiž má Liou Cch´-Sin řadu společného.

Kromě toho si dokázal zachovat i určitou pečeť jedinečnosti, která ho zcela vymezuje od běžné produkce. Jednak je to samotné směřování ke klasické sci-fi, absence výraznější akce a v neposlední řadě i řada prvků z čínské historie a pod., která je zcela mimo klasický styl západní literatury. S tím však zároveň souvisí i pravděpodobně největší problém celé této trilogie. Vzpomínka na Zemi rozhodně není pro všechny. Tato série v sobě ukrývá takové množství specifik, že běžného “konzumenta” patrně nikterak neosloví, okruh čitatelů tak patrně nebude nikterak široký. Avšak ti co mu dají šanci, rozhodně nebudou litovat.

I přes zjevnou komplikovanost a naprostou odlišnost se však Liou Cch´-Sinovi podařilo uchovat až zarážející čtivost, díky které plyne příběh opravdu příjemným tempem kupředu. Samotný závěr Temného lesa pak dává tušit, že třetí díl nabídne více než důstojné zakončení celé série. Na to si však budeme muset ještě nějakou chvíli počkat.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..