Liou Cch´-sin – Problém tří těles

0

ANOTACE:
V Říši středu zuří Velká kulturní revoluce a Číňané se v rámci tajného vojenského projektu pokoušejí navázat kontakt s mimozemskými civilizacemi, aby v tomto směru nezaostali za Sověty a Američany. Třicet let poté začnou na Zemi umírat významní vědci a nové sekty vyzývají k návratu k přírodě. Objeví se nová hra pro virtuální realitu, zvláštní, čarovná a znepokojivá, která jako by ani nepocházela z tohoto světa. A na světlo začíná vycházet pravda o tajném projektu z éry Kulturní revoluce.
Román Problém tří těles představuje pro české čtenáře první příležitost seznámit se s výkvětem čínské vědecké fantastiky.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
ebookykniha


Čínská literatura u nás rozhodně není nikterak rozšířená, přesto zde pár zajímavých kousků bezpochyby objevíme. Pokud se však zaměříme na žánrovou literaturu v čele se science fiction, je situace naprosto tristní. To se však rozhodlo napravit nakladatelství Host, které nepřichází s ničím menším, než s cenami ověnčeným dílem čínského spisovatele Liou Cch´-sina Problém tří těles. Úvodním dílem sci-fi trilogie Vzpomínka na zemi, která uchvátila čtenáře nejen v domovské Číně.

Liou Cch´-sin se ve své domovině těší takřka bezprecedentnímu zájmu. Ostatně devětkrát obdržel nejprestižnější čínskou žánrovou cenu Galaxy, jednou titul velmistra čínskojazyčné sci-fi a jako vůbec první Asiat v historii získal také cenu Hugo v kategorii nejlepší román – právě za Problém tří těles, který nám přináší brněnský Host. Do kin se také navíc chystá filmová adaptace tohoto románu. Lákadel, proč se do Problému tří těles pustit je tedy více než dost. Zda jej doporučit úplně všem fanouškům tohoto žánru, však nejde s jistotou říct.

Znalejší čtenáři vědeckých teorií se možná už ze samotného názvu knihy dovtípí kolem jakého problému se bude točit jedna z ústředních zápletek této knihy. Problém tří těles odkazuje na fyzikální problém z nebeské mechaniky, kterou se zabýval i sám Isaac Newton. Jeho jádrem je otázka, jak vypočítat či předpovědět pohyby tří nebeských těles, která se vzájemně gravitačně ovlivňují. A právě tento problém je jedním z ústředních motivů, který se snaží hrdinové tohoto románu vyřešit.

Liou Cch´-sin však do svého románu propašoval i ožehavější a aktuálnější témata, které se týkají jeho země, a o kterých u nás na západě stále strašně málo víme. Svůj román tak začíná v roce 1967 v době takzvané Velké kulturní revoluce, kdy v Číně začali naplno řádit Rudé gardy, hladomor, cenzura a všudypřítomný strach. Na pozadí těchto událostí přivádí autor na scénu mlaďounkou astrofyzičku Jie Wen-ťie, jež se provinila pouze tím, že je dcerou svého otce, reakcionáře. S tímto cejchem ji rozhodně nečeká zářná budoucnost, na druhou stranu je ve svém oboru skutečným odborníkem a tak se záhy ocitá v tajném vojenském projektu Rudé pobřeží, ten ji jednak znemožní kontakt s okolním světem, což kvitují soudruzi s povděkem, ale má zde i důležitý úkol. Tím není nic menšího než navázat spojení s mimozemskými civilizacemi. Právě v té chvíli se začne roztáčet kolotoč událostí, jenž rozvíjejí celý příběh s neobvyklým rozmachem a jsou více než skvělým příslibem pro další dvě pokračování.

Díky tomu, že se jedná o “čínské sci-fi” bude Problém tří těles pro řadu čtenářů zahalen nádechem exotična a neznáma, který bude bezpochyby lákat k přečtení. Pokud však očekáváte klasickou science fiction, se kterou se běžně v současné době setkáváme, bude pro vás čtení Problému tří těles mírným šokem. Nečekejte přehršel akčních scén, zástupy neznámých civilizací, či hrdinů, kteří spasí svět.

Liou Cch´-sin se rozhodl svůj román pojmout zcela jiným způsobem. Rozehrává rozvláčnou hru budovanou na historických reáliích, odborných termínech a teoriích do kterých pak zasazuje svůj samotný příběh. Svou rozvláčností a absencí (v tomto případě) zcela zbytečné akce má jeho kniha daleko blíže ke klasikům žánru, jako je Stanislaw Lem, A. C. Clarke, či Ray Bradbury, jejichž knihy takříkajíc žijí vlastním životem a plynou poklidným tempem kupředu. Liou Cch´-sin tak jednak ve svém románu ukazuje jeden z možných scénářů naší neradostné budoucnosti a zároveň svým dílem skládá hold klasické science fiction.

Díky tomuto pojetí se tak mohou fanoušci těšit na přehršel technických výrazů a složitých vědeckých úvah a teorií, které jdou ruku v ruce s filozofickými otázkami, kterými se to v textu jen hemží. Když k tomu připočteme fakt, že se kniha odehrává v Číně a autor zcela pochopitelně využívá její nedávnou minulost, historické události a místní názvy a jména postav, nečeká na čtenáře právě jednoduché čtení. Tomu pak rozhodně nedopomáhá ani neustále střídání jednotlivých postav, událost, či časových rovin, ve kterých se příběh odehrává. Připravte se tedy, že minimálně z počátku na vás čeká menší, či větší zmatení a budete se muset k některým pasážím vracet.

I přes tuto zjevnou komplikovanost se však Liou Cch´-sinovi podařilo uchovat až zarážející čtivost, díky které plyne příběh opravdu příjemným tempem kupředu. Svým zaměřením a komplikovaností sice asi neuhrane úplně všechny fanoušky science fiction, na druhé straně se však Problém tří těles zcela vymyká běžné produkci, se kterou se dnes setkáváme a tak minimálně jednu šanci si bezpochyby zaslouží.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.