Liou Cch´-Sin – Kulový blesk

0

 

ANOTACE:
V den oslavy svých čtrnáctých narozenin se Čchen namísto šťastného sfouknutí svíček na dortu stane svědkem smrti obou rodičů. Přímo před jeho očima je zabije kulový blesk, přírodní jev, jímž se dodnes zabývá mnoho vědců. Čchen se zatvrdí a rozhodne se zasvětit zkoumání kulového blesku celý svůj život.

Čím víc toho Čchen ví, tím silněji si uvědomuje, že kulový blesk je jen špičkou ledovce úplně nových obzorů fyziky. Samotářský a odhodlaný vědec se díky svému úkolu setkává se spoustou lidí, kteří jsou stejně jako on hnáni kupředu nějakou posedlostí. Jako červená nit se Čchenovým příběhem linou poslední slova jeho otce: „Klíčem ke krásnému životu je okouzlení.“

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Čínský spisovatel Liou Cch’-Sin vzbudil svou jedinečnou trilogií Vzpomínka na Zemi zaslouženou celosvětovou pozornost. Ani u nás se této sérii rozhodně nevedlo špatně a tak bylo vcelku pochopitelné, že nakladatelství Host sáhne i po dalším kousku tohoto čínského autora. Cch´-sin sice tentokrát nechává cestování vesmírem a setkání s mimozemskými civilizacemi stranou, avšak i jeho román Kulový blesk rozhodně nabízí zajímavé téma a originální myšlenky…

Liou Cch´-Sin patří v současné době mezi nejzářivější hvězdy světové fantastiky. Ostatně i u nás se mu podařilo se svou trilogií vzbudit více než slušnou pozornost. Bezpočet fanoušků takřka po celém světě a dlouhý zástup ocenění, kterými se může pyšnit, je pomyslnou třešničkou na dortu. Kromě celé řady “čínských žánrových cen” se jako vůbec první Asiat v historii dočkal také ceny Hugo v kategorii nejlepší román – Problém tří těles, kterým celá trilogie začíná.

Lákadel, proč se do jeho série pustit zde bylo bezpochyby více než dost. Stále zde však platilo, že Liou Cch´-Sin šel zcela proti proudu dnešní produkce a spíše se vracel ke kořenům klasické science fiction. I díky tomu se Vzpomínka na zemi nedala úplně doporučit širokému spektru čtenářů. A to platí i pro aktuální novinku z nakladatelství Host, která je sice o maličko přístupnější, stále však spadá mezi takzvané hard sci-fi, kterým vévodí přehršel technických výrazů a celá řada fyzikálních teorií.

Nakladatelská anotace se navíc zmiňuje o tom, že Kulový blesk  lze nejen číst jako samostatné dílo, ale i jako předmluvu k Cch´-sinově bestsellerové trilogii. Zde si však dovolím maličko nesouhlasit. Obě díla sice slibují originální pojetí i myšlenky, společného toho však příliš nemají. Kulový blesk tak berte především jako samostatné dílo. Ostatně tato kniha vznikla ještě před známou trilogií a především se v ní autor věnuje maličko jiným tématům.

Hlavním jmenovatelem knihy, jak už ostatně samotný název napovídá, je fenomén kulového blesku, který i v jednadvacátém století obestírá řada záhad a stále tak nebyl plně objasněn. Avšak, nejen o něj se Cch´-sin opírá ve své knize, k tomuto zajímavému jevu přidává i zkoumání makrosvěta, vývoj novokoncepčních zbraní potažmo kvantový přenos. Zkrátka témata, se kterými se jen tak běžně nesetkáte.

Na více než 400 stranách se před námi začíná postupně rozvíjet příběh Čchena, kterého k jeho celoživotní vášni přivedla tragédie, která navždy dala jeho životu směr a cíl. V den oslavy svých čtrnáctých narozenin se Čchen stane svědkem smrti obou rodičů. Přímo před jeho očima je zabije kulový blesk, přírodní jev, jehož zkoumání nakonec zasvětí celý život. Čchen se však záhy přesvědčí o tom, že kulový blesk je jen špičkou ledovce úplně nových obzorů fyziky. 

Pokud již máte některou ze Cch´-Sinových knih za sebou patrně vás Kulový blesk svým pojetím příliš nepřekvapí. Autor ani tentokrát nešetří odbornými termíny a teoriemi, ve kterých se každý laik vcelku snadno ztratí, avšak i přes záplavu těchto technikálií Kulový blesk rozhodně nenudí a perfektně drží čtenářovu pozornost. Dokonce by se dalo říct, že oproti Vzpomínce na Zemi je přeci jen stravitelnější. Cch´-Sin zde totiž oproti zmiňované trilogii šetří s filozofií, které je zde o poznání méně a vy tak budete o něco lépe stát pevně nohama na zemi.

Bohužel, není všechno zlato co se třpytí a tak zatímco jsme v případě bestsellerové Cch´-Sinovy trilogie zažívali poblouznění z “čínské science-fiction”, u Kulového blesku přichází menší vystřízlivění. Ne snad, že by kniha byla vyloženě špatná, to rozhodně ne. Jen nedosahuje takových kvalit, jako Vzpomínka na Zemi. Nejvíce je to vidět ve chvílích, kdy se zaměříme na samotný příběh a především pak jeho konečné vyústění, které je lehce nemastné neslané.

To ostatně platí i pro samotného hrdinu, jehož osud vám bude více méně jedno. Autor by navíc mohl maličko ubrat na patriotismu a celkovém zaměření na armádu a vojenství, která i tentokrát hraje v jeho knize velice důležitou úlohu. Na druhou stranu, se toto nedá brát jako klasická výtka, přeci jen se k nám z Asie a především pak Číny moc knih nedostává, nemůžeme tedy přesně vědět, jaké pojetí je v tamních končinách normální.

Čínský spisovatel Liou Cch’-Sin tak i na počtvrté ukazuje, že si celosvětový věhlas a zájem fanoušků rozhodně zaslouží. Kulový blesk sice nedosahuje výšin Vzpomínky na Zemi, rozhodně by však byla věčná škoda jej nechat bez povšimnutí. Konečné hodnocení však nechám již na vás, protože i tentokrát platí, že “Tahle kniha není pro každého…”


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..