Letopisy Západního království – expanze

0

Shem Phillips a Sam Macdonald sice svou pouť Západním královstvím již zakončili díky nedávno vydaným Vikomtům, my se přesto ještě jednou do tohoto univerza vrátíme. Díky TLAMA games jsme se totiž kromě základních her dočkali i jednoho velice speciálního rozšíření, které by si neměl nechat uniknout žádný fanoušek této povedené trilogie. Objevte kouzlo Letopisů Západního království…

Celou sérii pravděpodobně již netřeba více představovat. O jednotlivých hrách toho bylo napsáno již opravdu hodně a po právu patří k velice oblíbeným hrám. Architekti Západního království se navíc dočkali i své samostatné expanze Rozkvět řemesel. Nyní však přišel čas obohatit celou trilogii. A věřte, že toho tato nenápadná krabička neukrývá zrovna málo. Ostatně, Letopisy Západního království jsou skutečnou tečkou za celou sérií a tak je vcelku pochopitelné, že přináší celou řadu bonusů a vylepšení, díky kterým budou vaše partie původních her ještě zajímavější.

Bonusový obsah

Ačkoliv si Letopisy užijí nejvíce vlastníci všech tří původních her, rozhodně mají co nabídnout i těm hráčům, kteří vlastní pouze některou z trojlístku ze Západního království. V tomto případě je však potřeba počítat s tím, že některé komponenty a rozšíření plně nevyužijete. A co tedy v krabičce vůbec najdeme?

Jednotlivé vylepšení by se daly rozdělit na tři části. Jednak zde najdeme bonusový obsah pro každou ze tří zmíněných her. Hráči Architektů se tak mohou těšit na zbrusu nové hráčské desky, zatímco u Paladinů využijeme pár nových karet měšťanů a do Vikomtů přidáme hned šest nových karet významných měšťanů. Všechny tyto zmíněné komponenty jsou využitelné jak v klasické základní hře, tak s některým z rozšíření. Nové kartičky se vždy hodí, rozhodně to ale není to hlavní, co tato expanze přináší.

Kampaň Letopisů

To nejzajímavější přichází ve chvíli, kdy se zaměříme na zbylé dvě vylepšení. Ty totiž do značné míry přetváří původní hry a dodávají nám zbrusu nové možnosti a herní zážitek. A začneme u samotných Letopisů. Jejich jméno nese stejnojmenná kampaň, která do Západního království přináší velkolepé klání pro 2-4 hráče. V rámci této kampaně postupně projdete všechny hry z trilogie Západního království a v rámci jednotlivých her, se budete snažit získat co nejvíce jedinečných letopisů. 

Samotné hry probíhají více méně stejným způsobem, jak jste zvyklí u základní hry. Jediným větším rozdílem jsou dvě speciální desky s již zmíněnými letopisy. A právě o ně vám v této kampani půjde nejvíc. Celou kampaň totiž vyhrává ten hráč, kterému se v průběhu všech tří her podaří shromáždit co nejvíce letopisů. Získat je budete moci nejrůznějšími způsoby. Jednak za samotné vítězství ve hře a druhak za splnění speciálních úkolů. Budete se tak snažit mít určitý počet dělníků, surovin a dalších náležitostí, které se však vždy liší podle hry, kterou zrovna hrajete.

Celá tato kampaň tak zcela nemění herní mechanismy, či herní zážitek ale přidává do hry další prvek, na který se musíte zaměřit a ideálně si ho hlídat. Jinak totiž nemáte šanci letopisy získat. V případě této kampaně je ale opravdu nutné, abyste vlastnili všechny tři hry. Jinak totiž nemáte šanci celou kampaň odehrát. Pokud však všechny tři hry vlastníte je tento herní modul velice příjemným zpestřením a jednotícím prvkem, který propojí všechny tři hry v jeden celek.

Kooperativní scénáře

Osobně si však troufám tvrdit, že nejzajímavějším a zároveň také tím nejvíce hraným modulem budou speciální kooperativní scénáře, během kterých budete společně se svými spoluhráči bojovat proti zlovolnému tyranovi, jehož hlavním cílem je utiskovat služebníky a všemožným způsobem vám znepříjemňovat život.  A věřte, že tyran není žádné ořezávátko. K jeho poražení tak budete potřebovat nejen správnou strategii a váš veškerý důvtip, ale mnohdy také trochu toho pomyslného štěstí.

S ohledem na fakt, že každá ze tří her je zcela odlišná, je vcelku pochopitelné, že i jednotlivé kooperativní scénáře a příprava hry se bude od sebe maličko lišit. V pravidlech je však všechno velice pěkně popsáno včetně příkladů a náležité ikonografie. Vzhledem k tomu, že naprostá většina hráčů už bude mít pár her ze Západního království bezpochyby za sebou, osobně nepředpokládám, že byste měli s jakoukoliv orientací v tomto modulu sebemenší problém. Samozřejmě vždy je velice důležité dodržet veškeré kroky, které po vás hra vyžaduje. Během chvíle se vám však veškeré zákonitosti dostanou pod kůži, a tak nebudete mít s ovládáním tyrana sebemenší problém.

Tato kooperativní varianta přináší do hry zcela nový herní zážitek a bezpochyby ji ocení skutečně široké spektrum hráčů. Přeci jen se najde spoustu z nás, kteří mohou mít stále trochu problém s náročností jednotlivých her. Například Paladinové nejsou opravdu nic jednoduchého. A i když tento modul má celou řadu specifik, které se maličko liší od základních her, základní mechanismy však zůstávají zachovány. Díky tomu mohou v rámci kooperace zkušenější hráči radit i relativním nováčkům, kteří mají díky tomu daleko větší šanci proniknout hry a pochopit její veškeré zákonitosti.

Pokud tedy například z celého srdce toužíte naučit Paladiny svou manželku, která takto náročným hrám neholduje, Letopisy by vám s tím díky svému kooperativnímu scénáři mohli významným způsobem pomoci. Rozhodně to však neznamená, že by tato kooperativní varianta byla určena jen pro začátečníky. Ba právě naopak. Jak jsem již zmiňoval tyran vám dokáže pořádně zavařit a dovést hru do vítězného konce není vždy úplně jednoduché.

Letopisy Západního království jsou tak doslova zjevením a krásnou ukázkou toho, jak by mělo vypadat skutečně povedené rozšíření. Tato nenápadná krabička tak dokonale klame tělem a nabízí neskutečné množství obsahu, v němž si každý najde to své. Pro fanoušky celé trilogie se tak jedná v podstatě o povinnost, která by vám rozhodně neměla ve sbírce chybět. Pokud jsou tedy Letopisy skutečnou tečkou za trilogií ze Západního království, dostáváme skutečně to nejlepší na konec… 

LETOPISY ZÁPADNÍHO KRÁLOVSTVÍ
AUTOR: S. PHILLIPS & S.J. MACDONALD
VYDAVATEL ORIGINÁLU: GARPHILL GAMES
VYDAL CZ: TLAMA GAMES
ROK: 2020
POČET HRÁČŮ: 2-4
VĚK: 12+ LET
HERNÍ DOBA: 240 MINUT

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..