Léto s Lisbeth Salanderovou #3

0
Novinář a milovník anglosaské literatury Stieg Larsson si začal hrát s myšlenkou, že napíše detektivní román už počátkem devadesátých let. K samotnému psaní se však kvůli pečlivým přípravám dostal až v roce 1997, kdy začala vznikat první ze zamýšlené krimi série o deseti dílech. Prvního nakladatele však kontaktoval až  o šest let později, tedy v roce 2003, tou dobou měl již dokončené dva díly a na třetím pracoval. Na podzim roku 2003 podepsalo s Larssonom smlouvu nakladatelství Nordstedts. Larsson v roce 2004 provádí drobné úpravy svých dvou prvních knih a dokončuje třetí. Pak koncem roku, kdy zbývá do vydání první knihy jen několik měsíců, umírá. Knihy se postupně stávají světovými bestsellery, které zcela logicky upoutají i zájem filmařů..
 Už jen samotný autorův příběh by si bezpochyby zasloužil zfilmování. O něm však tentokrát řeč nebude, tentokrát se zaměříme na filmové zpracování jeho trilogie. Millénium se dočkalo hned dvou zpracování, obě jsou na velice slušné úrovni a tak ani z jedné nebudou fanoušci moc zklamaní, přesto původní verze nad tou americkou vyniká.
film_9500_1Možná za to může fakt, že Larssonovi krajané mají přeci jen Millénium daleko více vryté pod kůží. Nemluvě o všudypřítomné melancholii, napětí a stísněné atmosféře, kterou dokázali tvůrci do výsledných snímků promítnout. Režie se ujal dánský režisér Niels Arden Oplev. Roli Mikaela Blomkvista ztvárnil uznávaný švédský filmový a divadelní herec Michael Nykvist a role Lisbeth Salanderové byla svěřena mladé islandské herečce Noomi Rapace. Pro oba herce to byl počátek úspěšné mezinárodní herecké kariéry. Filmy navíc získaly řadu ocenění, mezi nejvýznamnější patří cena BAFTA za nejlepší cizojazyčný film (Muži, kteří nenávidí ženy) a Empire Award v kategorii Nejlepší thriller (Muži, kteří nenávidí ženy) a Nejlepší herečka (Noomi Rapace jako Lisbeth Salanderová).

film-plakat-origDíky úspěchu původní trilogie, je vcelku jasné, že na americké tvůrce čekal opravdu nelehký úkol. A jelikož američané rádi předělávají věci po svém, z Mužů, kteří nenávidí ženy se tak stala Dívka s dračím tetováním (u nás vyšel naštěstí pod stejným názvem). Kromě tohoto faktu je americká verze prakticky totožná se švédským originálem a oproti původní verzi nepřináší prakticky nic nového. Snad jen akční scény ve stylu hollywoodu, včetně výbuchů a podobných „serepetiček“, které však k tomuto příběhu moc nepasují. Díky tomu nemají fanoušci moc důvodů po této verzi sahat, obzvláště když je Millénium ve švédském originále kompletní a nabízí daleko hutnější atmosféru, než jeho americký bratříček. K úspěchu této verze tak nepomohly ani známá jména, která se za tímto snímkem objevují. Režisérem Fincherem začínaje a Danielem Craigem v roli Blomkvista konče. Právě na Milléniu je tak krásně vidět, že méně je někdy více a že i v Evropě se točí vynikající filmy, které dokáží diváky oslovit daleko více, než velkonákladové filmy v hollywoodském pojetí. Každopádně závěrečné hodnocení nechám jen na vás a vašich pocitech, které filmové zpracování pro vás bude to pravé.

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.