Léo Malet & Jacques Tardi – Nestor Burma: Mlha na mostě Tolbiac

0

 

ANOTACE:
Paříž, padesátá léta. Jednoho dne zaklepe na soukromého detektiva Nestora Burmu jeho minulost, když ho mladá žena jménem Bélita zavede do nemocnice Salpetriere. Tam Burma objeví nedávno zesnulého Abela Benoîta, starého známého z anarchistických dnů. Zatímco Burma se poté rozhodl vydat na (více méně) spořádanou cestu soukromého očka, jeho známý zůstal na opačné straně zákona jako padělatel, až dokud ho nedostihla jeho vlastní minulost. Je nyní na Burmovi, aby pomstil dávného přítele a odhalil tajemství, jehož kořeny sahají až do dvacátých let…

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Francie dala bezesporu světu celou řadu jedinečných hrdinů, které si oblíbili čtenáři po celém světě. Vzpomenout můžeme na takové ikony jako je Jean Valjean, Malý princ, ale i komisař Maigret, či z nedávných Martin Servaz. Jeden hrdina však u nás zůstává maličko polozapomenutý. Tím je detektiv Nestor Burma Léo Maleta. A právě toho se nyní snaží oživit nakladatelství Egmont, jenž sáhlo po komiksové adaptaci Maletovy Mlhy na mostě Tolbiac, které se ujal Jacques Tardi.

Je až s podivem, že francouzská ikona Léo Malet nedostal u nás nikdy více prostoru. V průběhu své bohaté kariéry vydal nepočítaně knih a jen s již zmíněným Nestorem Burmou jich bylo minimálně kolem třiceti. Ten se navíc stal hrdinou řady filmů i televizního seriálu. U nás však od roku 1943 vyšlo stěží pět Maletových knih (alespoň co se mi podařilo dohledat), které nám sice Burmu stihli představit, avšak nikterak dopodrobna. Poslední pokus, jak přiblížit tohoto autora a jeho hrdinu českým čtenářům, proběhl již před více než deseti lety, kdy nakladatelství XYZ vydalo dvě Maletovy knih.

Nyní, o deset let později se o podobný kousek snaží i nakladatelství Egmont, které na to však jde přeci jen odlišnou cestou. Psal se rok 1982, když světlo světa spatřila komiksová adaptace Maletova románu Brouillard au pont de Tolbiac, kterou měl na svědomí Jacques Tardi. Ta takřka okamžitě zaznamenala nemalý ohlas u fanoušků a tak na sebe pokračování nenechalo dlouho čekat. V průběhu let se tak své komiksové podoby dočkalo hned jedenáct Maletových knih s Nestorem Burmou v hlavní roli. A právě již zmíněné Mlhy na mostě Tolbiac nám právě přináší nakladatelství Egmont.

To jde navíc tímto komiksem maličko proti proudu, zatímco se všeobecné oblibě u čtenářů těší především mainstreamoví superhrdinové, potažmo manga, Egmont sáhl po klasické detektivce. Těch u nás v rámci komiksového média skutečně moc není a tak má Nestor Burma rozhodně šanci zaujmout. Tomu by ostatně mohlo dopomoci i vcelku kvalitní provedení, kterého se tento kousek u Egmontu dočkal. Čtenáři se tak mohou těšit jednak na pevnou vazbu, ale především pak i na větší formát, který sice nedosahuje velikosti tradičních francouzských “žiletek”, ale moc mu do nich nechybí.

Samotný příběh je bezesporu již prověřený časem. Ostatně románová předloha vyšla již v roce 1956 a tato komiksová adaptace poprvé 1982. Příběh nás zavádí do Paříže padesátých let, kdy je Nestor Burma již zavedeným soukromým detektivem. Jednoho dne však na něj čeká trochu nezvyklé a nečekané setkání s vlastní minulostí v podobě nedávno zesnulého Abela Benoîta, starého známého z anarchistických dnů. Od této doby uplynulo již hodně času, avšak jak se zdá, Burma se bude muset vydat ještě dál, aby odhalil pravdu o smrti starého přítele  a odhalil tajemství, jehož kořeny sahají až do dvacátých let…

Ačkoliv má komiksová adaptace Maletova románu pouhých 88 stran, čtenáři se rozhodně nebudou cítit nikterak ochuzeni. Tardimu se podařilo věrně zachytit nejen atmosféru, ale i celý příběh, jenž nepůsobí zbytečně uspěchaným dojmem, ale naopak se pěkně vyvíjí a graduje. Příběh navíc nepůsobí nikterak přehnaně archaicky a bez problému funguje i v dnešní době. Za to vděčí především nemalému množství textu a dialogů, které tento komiks doprovází. Pokud tedy patříte k těm, kteří sází především na kresbu a text je nechává chladnými, zde se připravte na to, že se tentokrát bez nemalé “ukecanosti” neobejdete. Rozhodně to však není ale žádná výtka, toto pojetí k Burmovi skvěle sedí.

Ostatně Tardi rozhodně není žádným nováčkem. Na svém kontě má celou řadu významných titulů i ocenění, což se bezpochyby projevuje i v tomto díle. S Tardim jsme se u nás mohli setkat již v komiksovém dílce Neobyčejná dobrodružství Adély Blanc-Sec. Ta se však nese v hodně odlišném duchu oproti Nestoru Burmovi, včetně celkového grafického pojetí. Ta je v tomto případě opravdu nezaměnitelná a dá se říct i lehce svérázná. Černobílá Tardiho kresba sice nemusí sednout úplně všem, po pár stranách však  naštěstí přestanete jakékoliv odlišnosti vnímat. Navíc to bude právě grafické pojetí, které bude jedním z hlavních poznávacích znamení této komiksové jednohubky.

Nestor Burma: Mlha na mostě Tolbiac si bezesporu zaslouží naší pozornost. Oproti běžné produkci se hodně odlišuje, čímž by mohl zaujmout. Na druhou stranu to nebude mít vůbec jednoduché, přeci jen detektivky nejsou zrovna žánr, se kterým se běžně na stránkách komiksu setkáváme. Až čas ukáže, zda se tento malý risk nakladatelství Egmont vyplatil a my se tak budeme moci těšit na další kousky této povedené série. Nebo naopak upadne Nestor Burma navždy v zapomnění…


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..