Leigh Bardugo – Šest vran

0

ANOTACE:
Ketterdam – rušné přístavní město, kde se dá za peníze koupit naprosto cokoliv. Nikdo to neví lépe než Kaz Brekker, fenomenální podvodník a zloděj. Neštítí se žádné špinavé práce a dokáže vybruslit z každé situace. Jednoho dne dostane nabídku, na kterou by kývl jen šílenec. Pohádková odměna však několikanásobně převyšuje všechna nebezpečí, která ze sebevražedné zakázky plynou. Sám to ale nezvládne. Bude potřebovat další pomocníky… Trestance prahnoucího po pomstě. Zázračného střelce se slabostí pro hazardní hry. Černou ovci z prominentní rodiny na útěku z domova. Špiónku pohybující se neslyšně jako stín. Dívku využívající svoji krásu jako smrtící zbraň. Šest nebezpečných psanců se pokusí o nemožné – vloupat se do Ledového paláce, nejstřeženější pevnosti světa. Kdo z nich přežije? Jaká tajemství vyplavou na povrch? Odvrátí nebezpečí, které hrozí světu?

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
ebookykniha


Mladá vycházející hvězda Young Adult žánru Leigh Bardugo se nám poprvé představila již na začátku tohoto roku se svým úvodním dílem nadějné série Griša. A i když si Světlo a stíny nevedly úplně špatně pár výhrad se bezpochyby našlo. Než se však budeme moci začíst do dalšího pokračování Griši přichází autorka a nakladatelství Fragment ve Šesti vranami. Ty nás zavedou do stejného univerza avšak nabídnou zcela odlišný příběh.

Pokud jste četli Grišu, byla to čistokrevná YA fantasy snad ve všech myslitelných ohledech. Kromě zajímavého světa inspirovaného carským Ruskem, zde autorka využila všechna myslitelná i nemyslitelná klišé, které tento žánr nabízí. V Šesti vranách na to jde však maličko odlišným způsobem a zdá se, že by v této knize mohla uspokojit i maličko náročnější čtenáře, kterým už YA nedostačuje.

Pokud pravidelně pročítáte literární weby, blogy, či koukáte na knižní videa na Youtube, patrně jste se s touhle knihou už setkali. Šest vran totiž na nás zaútočilo prakticky ze všech stran. A ze všech stran se na tuto knihu také snáší chvála. Je jedno zda zabrousíte mezi domácí blogery, či do zahraničí názory na novinku Leigh Bardugo se více méně shodují. Musím přiznat, že i když YA nepatří mezi mé naprosté favority, Bardugo mě na rozdíl od Griši v tomhle díle mile překvapila.

Přesto nechci Grišu úplně zatracovat a její znalost se vám při čtení Šesti vran rozhodně vyplatí. Minimálně ze začátku vám pomůže s jinak neznámými pojmy, kterými se to ve světě Leigh Bardugo jenom hemží. Navíc v Šesti vranách najdeme i pár lehkých SPOILERŮ právě k prvnímu dílu Griši. Takže jestli máte v plánu si přečíst i tento kousek doporučuji jim začít. Jinak se samozřejmě i aktuální novinka dá číst zcela samostatně a vystačíte si pouze s ní.

A co na nás vůbec čeká? Ponoříme se opět do světa připomínající carské Rusko, ve kterém nechybí magie  a samozřejmě zajímavé postavy. Stále jsme tedy ve stejném světě, z Ravky, ve které se odehrávala Griša, se však přesouváme do Ketterdamu. Města ovládanému gangy, kde zcela platí právo silnějšího… Ale víte co, necháme příběh příběhem, přečtěte si anotaci a nebo ještě lépe samotnou knihu, protože rozhodně stojí za to…

Z příběhu vám toho tedy sice moc neprozradím, ale věřte, že Šest vran se rozhodně vyplatí přečíst. To co se Leigh Bardugo nepodařilo v Griše, zužitkovala naplno právě v této knize. Dostáváme tedy perfektně vykreslené prostředí, které jde ruku v ruce se zajímavými a originálními postavami. Autorka odkrývá i pár střípků z historie jejího světa. Oproti Griše tak Šest vran působí daleko živějším a plastičtějším dojmem. Nejspíše za to může především fakt, že se autorka tentokrát nedržela vytyčených mantinelů žánru. A především se vyhla velkému množství klišé, které YA skrývá.

Samozřejmě pozornější čtenář tu a tam něco objeví, rozhodně však na nich není vystavěný celý příběh. Co naopak maličko zamrzí je vcelku předvídatelný příběh a to jakým směrem se bude ubírat. A především pak pomalejší a možná trochu zmatečný rozjezd celé knihy. Naštěstí to plně vyvažují skvěle prokreslené postavy, kdy každý z šesti hlavních hrdinů má rozhodně co nabídnout. A v neposlední řadě také děj prošpikovaný akcí, napětím, intrikami a boji, kterých si zde užijeme dosytosti.

Šest vran je rozhodně skvělým a zajímavým dílkem, který si své nadšené ohlasy z celého světa bezezbytku zaslouží. My starší si z ní pravděpodobně na “zadek” nesedneme, pokud však toužíte stejně jako já, občas po něčem lehčím, ale máte plné zuby všech klasických YA klišé, mohlo by být Šest vran skvělou volbou. A málem bych zapomněl, Šest vran je úvodním dílem chystané dilogie. Nezbývá tedy než čekat a těšit se na závěr v pokračování, jenž by měl vyjít pod názvem Prohnilé město.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..