Legendy země Euthie – desková hra

0

Obliba deskových her neustále roste a i u nás začíná vycházet nepřeberné množství titulů, ze kterého si vybere prakticky každý. Tato turbulentní doba naštěstí nahrává i původním českým hrám, kterých je sice oproti zahraniční konkurenci stále jako šafránu. Když už se však nějaká objeví, obvykle stojí za to. To je i případ původní české hry Legendy země Euthie, která má za sebou úspěšnou croundfundingovou kampaň na HitHitu a která potěší především starší hráče, kteří touží zavzpomínat na léta strávená u PC klasik jakými jsou Baldur´s Gate, či  Heroes of Might and Magic.

Hra sice prošla úspěšnou hithitovou  kampaní už v loňském roce na jaře a přispěvatelé již mají dávno své kopie u sebe, přesto se vyplatí o Euthii zmínit i dnes. A to hned z několika důvodů. Jednak tvůrci ještě více vyladili původní projekt a stihli tak vydat i druhé upravené vydání. Pro obyčejné hráče je však daleko důležitější fakt, že Euthie konečně míří i do běžného prodeje. Pokud vás tedy croundfundingové kampaně odrazují, máte nyní možnost si pořídit Legendy země Euthie i bez této obezličky.

Vraťme se však k samotné hře a jejímu zaměření. Inspirace původními RPG počítačovými hrami se v “Euthii” rozhodně nezapře. Ostatně autorský tým v čele s Tadeášem Spoustou se tím ani nikterak netají. Ostatně není se za co stydět. Takto komplexní RPG desková hra zde opravdu dlouho nebyla a my jen můžeme kvitovat s nadšením, že tento jedinečný počin vznikl právě u nás. Vzhledem k samotnému zaměření a “složitosti” hry je však jasné, že tento kousek rozhodně není určen úplně pro všechny.

Zaměření na hardcore hráče je více než jasné. Samotná hra je určena pro 2-4 hráče od čtrnácti let. Se samotnou herní dobou je to již o něco složitější, především záleží na tom, kolik se vás do hry zapojí. Rozhodně si však vyčleňte dostatek času, jelikož se hra při plném počtu hráčů snadno přehoupne přes čtyři hodiny. Hra ve dvou je již o něco “snesitelnější”, stále však počítejte s 45-90 minutami na hráče.

Samotná krabice je větších rozměrů a už její váha napovídá, že se můžeme těšit na skutečně bohatý obsah. Zde si přijdou na své všichni milovníci vyloupávání kartonu, krabice je totiž jimi doslova narvaná k prasknutí. Vypisovat úplně vše, co najdete v krabici je mimo lidské síly, věřte však, že balení ukrývá více než 750 nádherně malovaných komponent z tvrdého kvalitního kartonu. Najdeme zde nejrůznější žetony surovin, vybavení a peněz, stejně tak velkou zásobu hracích karet, postaviček hrdinů a draků, na 41 mapových dílů a v neposlední řadě i hrací kostky.

Samotná hra je zaměřena především na strategii a jak už jste asi pochopili odehrává se ve středověkém fantasy světě. Ten ohrožují mocní draci a vy se musíte zhostit role jednoho ze 4 hrdinů – kněžka světla Áel, nezastavitelný válečník Dral, zákeřná a divoká bojovnice Keleioa nebo ohnivý mág Maeldur – ochránit zbylé osady a zabít všechny draky. “Příběh” jako vystřižený ze starých dugeon and dragons her. Pokud tedy toužíte zavzpomínat na léta minulá, kdy jste dlouhé hodiny trávili u počítačů, či se hrbili nad čtverečkovaným papírem u Dračího doupěte, jsou Legendy země Euthie právě pro vás.

Veškeré herní mechanismy sice nepůsobí na první pohled úplně nejjednodušším dojmem, jakmile však do nich alespoň trochu proniknete, začne vše dávat smysl a vy zjistíte, že to až tak složité není. Pokud vás přeci jen odrazují klasické návody, či vám nebude cokoliv jasné, doporučím navštívit Youtube kanál samotných tvůrců, kteří pro hráče vytvořili krátkou sérii videí, kde objasňují veškerá pravidla a herní mechanismy jejich hry – KANÁL NALEZNETE ZDE.

Cílem samotné hry je získat co největší reputaci, pouze ta vám zajistí celkové vítězství nad ostatními hráči. Tu získáte hned několika způsoby, jednak za boj s draky a nejrůznějšími monstry, dále pak za osvobozování obchodních míst i nalezišť cenných surovin, ale také za dobývání a těžbu drahých kamenů. Postupně tak prozkoumáváte Euthii, objevujete nová území, bojujete s monstry, získáváte kořist i suroviny, za které si můžete nakoupit vybavení a naučit se nové schopnosti. Zkrátka vše zde souvisí se vším. Legendy země Euthie jsou tak neskutečně komplexní hrou a takřka dokonale simulují mechaniky původních rpg titulů.

Autoři se však neomezili pouze na budování a vylepšování jednotlivých postav. Ve hře najdeme celou řadu zajímavých a originálních prvků. Možnost výběru zda budete hrát základní hru, nebo (složitější) hru pro šampiony pravděpodobně nikoho výrazněji nepřekvapí. Nejzajímavější část však přijde ve chvíli, kdy se rozhodnete utkat v boji s některým monstrem. V tu chvíli totiž zasáhnou vaši protihráči, jeden z nich se chopí kostek a hraje za příšeru. K tomu dostane karty výhod a bude se vás snažit za každou cenu dostat. Díky této invenci se každý souboj stane doslova výzvou. Navíc hře dodává další originální prvek a jedinečný náboj, který jen tak někde nenajdete.

Jedním z prvků, které mohou některé hráče odradit, je vcelku pochopitelně delší herní doba. Ne vždy máme totiž tolik času kolik bychom si přáli. Naštěstí i na to autoři této hry pamatovali. Hru totiž nemusíte pokaždé začínat od prvního kola. Můžete se rozhodnout začít hru od některého ze záchytných bodů, tzv. milníků. V té chvíli připravíte hru standardním způsobem, jen místo dílků mapy první kapitoly použijete ty, kdy jste minule skončili. Navíc máte již od začátku určité body reputace a žetony zlatých, které můžete využít k nákupu potřebných předmětů. Nejedná se tedy o klasický “save”, který vás přenese přesně do místa kde jste skončili, určitá variabilita zde přeci jen je. Té můžete využít i například tak, že se s ostatními hráči dohodnete před začátkem samotné hry, že s hraním skončíte dříve než ve 24. kole, jak je tomu uvedeno v pravidlech. Autoři nám tak v tomto ohledu nechávají poměrně volnou ruku. Přesto získáte nejlepší zážitek ze hry teprve tehdy, když se budete držet pravidel a vyhraníte si na samotnou hru dostatek času. V té chvíli vám hra nabídne fantastickou atmosféru, která vás chytne a vy budete jen s těžkým srdcem Euthii opouštět.

Jedinou menší kaňkou na kráse celé této hry, tak budou pravděpodobně pouze samotné postavy. Záhy totiž zjistíte, že je vlastně úplně jedno za kterou postavu hrajete a či jdete na příšery s kouzly, či mečem. Tyto prvky jsou sice různě pojmenované, ale ve výsledku se chovají prakticky stejně. Jediné co tak volba postavy ovlivní, je prakticky pouze váš pocit a sympatie. Na druhou stranu je jasné, že jednotlivé postavy nemohli být diametrálně odlišné, kvůli vyvážení herních prvků. Navíc byste určitě nebyli rádi, kdyby některý z hráčů měl výraznější výhodu.

Legendy země Euthie jsou naprosto jedinečným počinem, který v našich končinách nemá obdoby a zaslouží si veškerou podporu všech nadšených hráčů. Je samozřejmě jasné, že tento kousek není zrovna rodinnou hrou na poklidná odpoledne, hardcore hráčům však nabídne jedinečný zážitek, který budou hledat u jiné hry jen velice obtížně. Euthie má tak všechny trumfy v rukou a záleží jen a jen na ní, zda se jí je podaří přetavit v naprostý úspěch…


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..