Legendy Západu – desková hra

0

Každý z nás si asi vzpomene na dobu, kdy jsme si jako malí hráli na kovboje a s obrovským nadšením se proháněli nespoutanou divočinou a honili indiány. Tyto doby jsou sice nenávratně pryč, ale občas si nezaškodí trochu zavzpomínat. A právě v tom by nám měla pomoci jedna z horkých novinek letošního roku, kterou si pro nás přichystala společnost MindOK. Vtělte se do jednoho ze známých westernových hrdinů a staňte se v originální sandboxové hře skutečnou Legendou Západu…

Western Legends – Legendy Západu je vskutku originální dobrodružná hra z dílny Kolossal Games pro 2–6 hráčů od 14 let, se kterou autoři slavili velký úspěch na Kickstarteru. Ostatně, není se co divit. Tento kousek se od běžné produkce v mnohém odlišuje a nabízí tak hráčům skutečně jedinečný zážitek, který vám moc ostatních her nenabídne. A v tuto chvíli nemám zrovna na mysli westernovou tématiku, která také není moc běžná. V tomto ohledu však můžeme vzpomenout skvělý Great Western Trail (Krávy), který však u nás však moc úspěchu nezaznamenal. 

Sandbox v deskoherním pojetí

Nechme však zatím téma této hry stranou a podívejme se především na samotný koncept a herní mechanismy. Legendy Západu spadají mezi takzvané sandboxové hry. A jak už samotný název napovídá, v podstatě dostáváte do rukou pískoviště, kde si můžete hrát jak chcete. Samozřejmě za předpokladu, že dodržíte určitá pravidla. Stanete se zastáncem zákona, nebo se naopak vydáte na cestu psance? Budete se snažit si poctivě vydělat na živobití, nebo naopak nakradené krvavé peníze prohýříte v barech, u partiček pokeru a za lehké děvy? Vše je jen na vás. Cesta k úspěchu má skutečně mnoho podob a tak nezbývá než se vydat na Západ a zkusit si urvat trochu toho štěstí i pro sebe.

Právě tato na první pohled neskutečná volnost, je bezesporu jedním z největších lákadel této hry. Tím druhým je pak samotné téma, které sice nemusí vyhovovat všem a řadu hráčů bezpochyby nechá zcela chladnými, na druhou stranu je tato hra natolik jedinečná, že by byla velká škoda ji jen tak minout. Ostatně, kdo by se nechtěl vtělit do kůže legendárního Billyho Kida, či Calamity Jane…

Lákadel zde tedy není skutečně málo. Na druhou stranu je zároveň potřeba brát v potaz i fakt, že jelikož se jedná o hru, která prošla Kickstarterem a za kterou nestojí hegemoni typu CMON a spol., může obsahovat určitá specifika, či drobné chyby, které mohou celkový dojem maličko kazit. Ostatně, o určitých specifikách minimálně co se pravidel týče se zmiňuje i sám MindOK na začátku samotného návodu hry. Abychom však byly fér je potřeba říct, že s podobnými případy se setkáte i u titulů, které Kickstarterem neprošly, takže se rozhodně není třeba bát.

Volnost především

Základní koncept hry sice poskytuje značnou volnost, v zásadě vám však půjde vždy jen o jedno, stát se skutečnou Legendou Západu, o které se budou vyprávět příběhy ještě dlouho po její smrti. V případě této hry to znamená jediné – získat co nejvíce vítězných bodů (body věhlasu). Jedině tak dokážete své soupeře zadupat do země a nechat je daleko za sebou v prachu cesty. Cíl je tedy vcelku jednoduchý, avšak cesta k němu rozhodně není přímočará.

Na výběr máte z nepřeberného množství možností, které vás mohou dovést ke kýženým VB. Budete hledat zlato, hnát dobytek, hrát hazardní hry, vykrádat banku, bojovat s bandity, stanete se psancem, nebo naopak budete udržovat klid ve městě. Při správném nakombinování akcí, se z tohoto “pískoviště” stane perfektně promazaný stroj, který se může vcelku záhy stát dobře fungující továrnou na kýžené body.

Záporák, či klaďas

Velice sympatické je, že ačkoliv máte ve hře vcelku velkou volnost a nemalé množství možností nejsou Legendy Západu extra složitou hrou. Základní mechanismy jsou vcelku jednoduché. Hlavní úskalí, které tato hra skrývá tkví především v tom, abyste si zapamatovali, co která lokace přináší a jaké jednotlivé kroky na ní musíte provést. Zároveň je potřeba brát v potaz i to, zda patříte mezi “klaďase”, či “záporáky”. Právě zde se může většina hráčů maličko ztrácet.  V tomto ohledu by vám mohla pomoci referenční karta, či návod, do kterého budete díky těmto specifikům ze začátku vcelku často nahlížet. Zde si dovolím malou výtku k právě zmíněné kartě, která má do ideálu hodně daleko. A právě na jejím příkladu jsou krásně vidět specifika některých “kickstarterovek”. Bohužel ačkoliv se MindOK opravdu hodně snažil, vše se mu vybrousit k dokonalosti úplně nepovedlo. Zde však vina rozhodně neleží na našem MindOKu, ale především na samotných autorech.

Vraťme se však zpátky k samotné hře. Popisovat zde jednotlivé herní mechanismy rozhodně nebudu. Jednu věc však musím přeci jen zmínit a vypíchnout nad ostatními a tou je balíček pokerových karet. Ty mají v této hře hned několik úkolů. Pomocí nich budete zahrávat celou řadu herních akcí, potažmo bojovat se svými soupeři. Velice zajímavým bonusem je pak možnost zahrát si v jednom ze saloonů zjednodušenou verzi opravdového pokeru. V Legendách Západu tak dostáváte v podstatě hru ve hře, se kterou můžete zabít opravdu velké množství herního času.

Pěkné, ale…

Novinka od MindOKu tak nabízí opravdu velké množství zajímavých inovací, se kterými se ve hrách zase tak často nesetkáváme. Zároveň je však potřeba zmínit i pár chybek a nešvarů, které se bohužel autorům nepodařilo zcela vychytat. Trochu krkolomnější návod a pravidla jsem již zmiňoval. Avšak daleko zásadnější problémy najdeme zcela jinde. První vada, na kterou můžeme narazit, se váže zároveň k herní skupině, se kterou budete hrát. Legendy Západu totiž dokáží nabídnout dva zcela odlišné herní zážitky. Pokud narazíte na dobrou herní skupinu, která se rozhodne této hry využít opravdu naplno, tj. bude prozkoumávat všechna zákoutí, zaměří se i na úkolové karty, které do hry přináší určité příběhové prvky, dostanete úžasnou tématickou hru, která vám nabídne opravdu velké množství zábavy.

Na druhou stranu se dají hrát Legendy Západu i zcela opačným způsobem. Najděte si co nejjednodušší a nejkratší “řetěz” akcí, které vám přinesou vše potřebné. Ty následně je opakujte stejným způsobem až do samotného konce hry a výsledek se dozajista dostaví. Samozřejmě se ve hře vyskytuje řada situací, které vám tento “promazaný stroj” budou narušovat, ve výsledku však i tento způsob vcelku dobře funguje. Nakolik vám však přinese radosti ze hry a atmosféry bych nechal stranou.

Druhým zásadnějším úskalím je především informace o samotném počtu hráčů. Hra je dle autorů určena pro 2-6 hráčů a skutečně se v těchto počtech hrát dá. Rozhodně bych to však nedoporučil. Ostatně, leccos naznačuje už fakt, že při hře dvou hráčů vstupuje do hry i virtuální hráč nazvaný Muž v černém. Ten zde do určité míry kompenzuje nedostatek skutečných soupeřů. Naplno si však hru užijete až od 4 hráčů. Právě v tom okamžiku totiž začíná být na herním plánu dostatečně plno a vy se tak nevyhnete některým střetům a interakci s ostatními hráči, na čemž ostatně Legendy Západu nemalým způsobem staví.

Závěrem

Pokud je pro vás alespoň trochu téma divokého západu atraktivní, rozhodně si nesmíte nechat tuto hru utéct. Jen je potřeba počítat s určitými specifiky a pár problémy, které sebou tato “kickstarterovka” nese. S trochou péče a správnými spoluhráči vám však tento sandbox přinese opravdu velké množství zábavy, které si můžete prodloužit i díky dvěma menším expanzím, které nám MindOK přinesl zároveň se základní hrou.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..