Lauren Beukesová – Dívka, která se třpytila

2

ANOTACE:
Harper získá v roce 1931 klíč od domu, který mu umožní cestovat časem. Nachází zde pokoj plný trofejí z vražd, které jednou spáchá – protože už je vlastně spáchal. Putuje časem od světové hospodářské krize třicátých let minulého století až po léta devadesátá a pronásleduje „zářící dívky“, mladé inteligentní a nadějné ženy „s potenciálem“. Pod dohledem je má od jejich dětství a zabíjí je až jako dospělé ženy. Vyprávění klouže dekádami tam a zpět. Vrah vedle těl zanechává obyčejné, ale přece zvláštní předměty a jiné trofeje si zase odnáší.
Kirby měla to štěstí, že Harperovo napadení přežila. Ví, že kromě toho, že se jedná o násilníka a psychopata, je na útočníkovi ještě něco zvláštního. Začne hledat další dívky, které však tolik štěstí neměly a podobná napadení nepřežily. S pomocí novinových výstřižků a rodin obětí pátrá po spojitostech s útočníkem a po jeho totožnosti. Jediného spojence nachází v novináři Danu Velasquezovi, který se jejím případem před léty zabýval. Kirby k němu přichází do redakce na stáž a jejich původně pracovní vztah se postupně začíná měnit v cosi osobnějšího.
Důkaz – Dům a jeho tajemství –, který Kirby nachází, se zdá neuvěřitelný. Ale pro dívku, která přežila vlastní smrt, není nic nemožné. Situace se mění v neprospěch Harpera, protože teď začne ona pronásledovat jeho. Tak dlouho dokud celou věc nedovede až do konce.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
ebookykniha


Co mají společného dívka, která měla zemřít, tajemný muž z minulosti a záhadný dům, jenž umožní majiteli cestovat časem? Odpověď na tuto a řadu dalších otázek naleznete v nejnovějším mystery thrilleru Lauren Beukesové Dívka, která se třpytila (The shinning girls), jenž právě svým čtenářům přináší nakladatelství Jota v překladu Petry Navrátilové. Vydejme se tedy spolu s hlavní hrdinkou po stopách vraha, který by již dávno neměl být na živu….

natisk_Divka ktera se trpytila.inddLauren Beukesová rozhodně není na literárním poli úplným nováčkem. Ostatně, i čeští čtenáři se s touto talentovanou autorkou z Jihoafrické republiky mohli již setkat. A to díky nakladatelství Laser-Books, jenž fanouškům přineslo její oceňovaný urban fantasy román Zoo City. Tentokrát se jí však ujala brněnská Jota, která svým čtenářům přináší další opravdu velmi zajímavý kousek. Dokáže ale autorka zaujmout i v tomto temnějším žánru, nebo jí daleko více svědčí žánr bezbřehé fantazie?

V příběhu sledujeme osudy především dvou hlavních hrdinů. Tím prvním je Harper, který  v roce 1931 získá klíč od jednoho velice zvláštního domu, jenž umožňuje cestovat časem. Za tuto výsadu ovšem musí Harper zaplatit, dům totiž vyžaduje oběti a tak mu  nezbývá nic jiného, než se vydat napříč časem a nalézt “zářící dívky s potenciálem”, které musí zavraždit, aby sám mohl žít dál a naplno si užívat svého speciálního obydlí.

Druhým hrdinou, nebo vlastně hrdinkou je Kirby, jedna z Harperových obětí. Ta ovšem, jako jediná napadení přežila a ačkoliv se násilník vypařil neznámo kam a policie případ odložila, Kirby nevěří, že byla jedinou obětí tohoto velice zvláštního muže. A tak se vydává na vlastní pěst pátrat po dalších dívkách, které však bohužel neměli tolik štěstí, jako ona. Postupně tak přichází na stopu svému “vrahovi” a odkryté skutečnosti se zdají čím dál tím víc neuvěřitelnější…

Hlavním postavám autorka věnovala opravdu náležitou péči. A tak oba protipóly jsou vcelku uvěřitelní a čtenářům nebude dělat větší problém vžít se do jejich kůže. V tomto ohledu sice vedlejší postavy trochu pokulhávají, na druhou stranu jich zde není tolik a celý příběh má vcelku komorní atmosféru, která se točí právě kolem Kirby a Harpera.

51DDOYzuh3LAtmosféra, kterou zde Lauren Beukesová vytvořila je opravdu vynikající, nejednou se tak přistihnete přitom, jak vám běhá mráz po zádech. Navíc působí samotná kniha na první pohled opravdu fascinujícím dojmem. Bohužel, na pohled druhý se objevují chybičky, které mohou celkový dojem malinko pokazit.

Za prvé si je potřeba uvědomit, že v samotném příběhu sledujeme dvě dějové linie, které se navíc odehrávají v několika různých obdobích a jelikož se v čase vždy neposouváme úplně lineárně, je zapotřebí, aby se čtenáři při čtení vždy naplno soustředili. Což samozřejmě nemusí vyhovovat úplně všem, protože jenom při plném soustředění dokážete poskládat jednotlivé střípky příběhu v konečný  celek.

Autorce navíc nechybí některé velmi originální nápady, které celý příběh ozvláštňují a dodávají mu jedinečný punc. Na druhou stranu, ne všechny tyto nápady jsou dotažené do nejmenších detailů. Navíc nejednoho čtenáře by určitě zajímalo více detailů a informací o zvláštním domě, který v celé knize utváří osudy mnoha lidí. Detaily o něm však autorka více méně jen naťukla a řadu dalších informací nechala tak nezodpovězených. Ovšem kdo ví, třeba se již teď v hlavě této talentované spisovatelky rodí další příběh, kde odkryje ještě více tajemství tohoto domu hrůzy.

Dívka, která se třpytila je rozhodně originální knihou, která dokáže zaujmout nejen příznivce mystiky a science fiction, ale především milovníky napínavých thrillerů a dobrých detektivních zápletek. Je sice pravda, že tato kniha neosloví asi úplně všechny, ovšem tomu, kdo jí dá šanci, nabídne vskutku výjimečný příběh, ve kterém se společně s hlavními hrdiny vydáme na temnou a krvavou cestu časem.


 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

2 komentáře

  1. Tereeeza on

    Super recenze, jsem na knížku opravdu moc zvědavá, to téma mi přijde skvělé, tak snad se k ní dostanu co nejdříve 🙂

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..