Lars Vasa Johansson – Kouzelníkův únik z reality

0

ANOTACE:
Po všech stránkách neúspěšný profesionální kouzelník Anton zabloudí v národním parku Tiveden mezi nadpřirozené bytosti a jako trest za to, že odmítl pomoci víle, je označen znamením smrti. Ochránci parku mu radí splnit tři úkoly, aby se prokletí zbavil a přestaly ho stíhat nehody, které ho mají dohnat k sebevraždě. Anton však ničemu z toho nevěří a ani přes očividné důkazy ze sebe nehodlá dělat hlupáka, poskakovat nahý okolo májky a ládovat se tajemnou malinovou roládou. Nakonec se do světa kouzelného lesa nechá vtáhnout, jen aby vzápětí zjistil, že kdyby zmizel, nikomu by nechyběl, a že je ještě větší ztroskotanec, než si o sobě myslel. Má dvě možnosti — buď se bude chovat tak jako dosud, nebo se pokusí splnit úkoly, zbavit se znamení smrti a svůj život změnit…

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
ebookykniha


Skandinávská literatura evokuje ve většině čtenářů drsnou krimi plnou násilí, krve a více či méně “postižených” vyšetřovatelů. V poslední době se však začínají, čím dál tím více prosazovat i ostatní žánry, kde má Skandinávie bezpochyby také co nabídnout. Ostatně můžeme zmínit taková jména jako Backman, Jonasson, či Erlend Loe. Dalším zástupcem je pak Lars Vasa Johansson se svým neobyčejným debutem Kouzelníkův únik z reality.

Ačkoliv je tato kniha autorovým knižním debutem, rozhodně nemůžeme Johanssona označit za úplného začátečníka. Ve Švédsku ostatně platí za jednoho z nejlepších scénáristů, který se podílel na řadě televizních seriálů a filmů, a to jak doma ve Švédsku, tak i v zahraničí (USA). Tyto nabité zkušenosti se mu podařilo naplno zúročit ve své prvotině, která si nevede u čtenářů a kritiků vůbec špatně.

Anton je vcelku průměrný kouzelník, který se svou profesí dokáže tak tak uživit. To je ostatně jeden z důvodů proč stojí jeho život za starou belu. Vystoupení stále ubývá a jak se zdá všichni mu hází klacky pod nohy. Aby toho nebylo málo, má jednoho dne Anton během svého turné nehodu. Se svým autem uprostřed národního parku Tiveden narazí do pohovky, která stojí uprostřed silnice. Jak se tam ocitla nikdo neví, jisté však je, že tímto okamžikem začíná velké Antonovo dobrodružství uprostřed prastarého lesa, který se hemží nadpřirozenými bytostmi…

Johansson vytvořil takovou milou pohádku pro dospělé o jednom nešťastném kouzelníkovi, plnou skřítků, duchů a čarodějnic. Pokud však myslíte, že se vám do rukou dostává další klasická fantasy, budete velmi na omylu. Ve své podstatě nemá Kouzelníkův únik z reality s fantasy žánrem skoro nic společného. Zaujmout by mohla tedy i ty, kteří normálně tento žánr nevyhledávají.

Tato kniha je bezpochyby originální v mnoha ohledech a už jen svým pojetím dokáže zaujmout. Místy úsměvná pohádka, místy reálný a někdy dost neutěšený příběh jednoho osamělého muže. Ostatně právě hlavní hrdina – domýšlivý kouzelník je jedním z taháků této knihy. Na jedné straně je nesnesitelný, na straně druhé mu však budete fandit aby se dobral svého cíle. Johansson si dal na Antonovi skutečně záležet a vykreslil ho do nejmenších detailů, postupem času tak můžeme sledovat jak se tato postava vyvíjí a zjišťuje, že svět plný nenávisti, sarkasmu a závisti nemusí být zase tak špatné místo k životu.

Stejně jako Fredrik Backman i Lars Vasa Johansson hraje mnohdy na čtenářovi city. Bude se vám chtít smát, trochu brečet, či upadnete do mírné deprese. Na rozdíl od Backmana však čtenáře vyloženě citově nevydírá a podává vše s lehkým nadhledem a podstatnou dávkou sarkasmu, který je chlebem i solí této knihy.

Kouzelníkův únik z reality je krásným příkladem toho, že Skandinávie to již dávno nejsou jen kvalitní detektivky. Autoři z této části Evropy dokáží nabídnout mnohem, mnohem víc. U této knihy nečekejte žádné šokující odhalení, či úžasný wow efekt, přesto nabízí originální a neotřelý příběh, který dokáže zaujmout. Byla by věčná škoda jej minout, protože pak se nedozvíte co se stane, když nepomůžete malé holčičce natrhat květiny…


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.