Lars Kepler – Zrcadlový muž

0

Joona Lina je zpět! Po dvouletém čekání se Lars Kepler vrací na scénu s novým kouskem a dává vzpomenout na dobu největší slávy severské krimi. Zrcadlový muž přichází a to včetně audio podoby, o jejíž načtení se již tradičně postaral skvělý Pavel Rímský.

Autorskou dvojici Alexandra Coelho Ahndorilová a Alexander Ahndoril, jenž píší pod pseudonymem Lars Kepler, asi netřeba moc představovat. Toto autorské duo se u nás již vcelku pěkně zavedlo a jejich kriminální série s komisařem Joonou Linnou patří u čtenářů mezi to nejoblíbenější v daném žánru. Není proto divu, že každá další kniha této série je netrpělivě očekávána. Po dvouleté pauze je čekání naštěstí u konce a my se tak můžeme opět ponořit do hutného příběhu, který si pro nás toto autorské duo připravilo.

A o tom, že je skutečně na co se těšit asi netřeba dlouze polemizovat. Kepler je skutečný mistr nepředvídatelných a místy vskutku šokujících zápletek a ani v osmé knize své úspěšné série na tomto postupu rozhodně nehodlá nic měnit. Ostatně, opět začínáme pěkně zostra. Celé Švédsko je doslova konsternováno hrůzným nálezem oběšené mladé dívky na jednom z místních dětských hřišť. A jediný, kdo může s případem pomoci je svědek, kterého se podaří vypátrat pomocí bezpečnostních kamer.

Aby to však nebylo tak jednoduché, jde o psychicky nemocného muže, který si ze zločinu nepamatuje vůbec nic. Nastal tak čas opět se spojit s hypnotizérem, kterého čtenáři velice dobře znají z prvního dílu série. Jenom on by mohl pomoci odhalit pravdu a odhrnout roušku tajemství tohoto hrůzného případu. Joona totiž tak nějak už tuší, že tato vražda nebyla ojedinělá a že by další případy mohly přibývat. Čas se tak neúprosně krátí a vyšetřovatelé musí odhalit vraha dříve, než začne opět úřadovat…

Pokud již máte některou Keplerovu knihu za sebou, což se dá předpokládat, že ano, nebude pro vás ani Zrcadlový muž žádným překvapením. Autoři se vrací k osvědčenému konceptu, který si fanoušci této série tolik oblíbili. Těšit se tak můžeme opět na atraktivní postavy v čele s Joonou Linnou, který stále skrývá řadu tajemství. I samotná zápletka je již tradičně pečlivě promyšlená a nese sebou nezbytné násilí, překvapivé momenty i prakticky nesmrtelného vyšetřovatele, před kterým by se i Chuck Norris třásl strachy. A i když se opět může zdát, že některé věci jsou zde mírně řečeno přitažené za vlasy, k této sérii to prostě patří a nelze ji to už ani vyčítat. Ostatně, jedná se o jeden z poznávacích rysů této série.

Kepler i tentokrát šroubuje napětí a atmosféru do neuvěřitelných výšin, což nemalou měrou podporuje stále se zvyšující brutálností. Místy si budete dokonce říkat, jestli už to není přeci jen zbytečně moc. A i když možná ano, k Joonovi to tak nějak sedí. Příběh vás navíc vtáhne natolik do děje, že zde vlastně nebudete mít ani moc času nad něčím polemizovat. Ano, celková uvěřitelnost, díky celé řadě aspektů maličko skřípe, ale jak již bylo řečeno, jedná se o poznávací znak série a tak s tím musí fanoušci počítat.

Pozadu samozřejmě nezůstává ani audio podoba tohoto příběhu, který již tradičně pochází z dílny vydavatelství OneHotBook. Pavel Rímský se tak opět vrací k oblíbené sérii, která je s jeho hlasem již pevně spjatá a dokonale mu sedla i co se týče stylu. A jak tedy dopadl Zrcadlový muž v audio podobě? Ve své podstatě zde platí to samé co pro knižní předlohu. Pokud jste se s nějakou “keplerovkou” v audiu setkali, nebude pro vás ani aktuální novinka žádným překvapením. Jedná se již o osmý díl, kterého se stejně jako v předchozích případech ujmul Pavel Rímský. Posluchači tak moc dobře vědí co mohou očekávat. K jeho výkonu není moc co dodávat. Za dobu, co se této sérii věnuje, dotáhl její interpretaci takřka k dokonalosti a jinak tomu není ani zde.

Pan Rímský tak rozhodně nezklamal a opět odvádí zcela profesionální práci. Ačkoliv ani tentokrát nemůžeme očekávat žádné výraznější “herecké” orgie. Na to si tento interpret rozhodně nehraje. Na druhou stranu je Pavel Rímský natolik zkušený, že mu i přes relativně menší práci s hlasem nedělá sebemenší problém odlišit jednotlivé postavy, či správně vygradovat děj, když to potřebuje. K dotvoření celkové atmosféry samozřejmě dopomáhá i nezbytný hudební doprovod, jenž se již tradičně nese v temnějších tónech, které na jedné straně umocňují napětí a na straně druhé dopomáhají v samotné orientaci v ději. Dvacetihodinová audiokniha tak plyne stejně jako její papírová sestřička nevídaným tempem kupředu. A dá se říct, že příznivce tohoto autora snad ani nemůže zklamat.

Je tak v podstatě jedno, zda sáhnete po papírové, elektronické, či audio podobě této knihy, pokud přistoupíte na Keplerovu hru, oplátkou vám nabídne, jako vždy naprosto skvělý zážitek. Lars Kepler se tak vrací v plné síle zpět a svým fanouškům servíruje další perfektní thriller, který slupnete maximálně za dvě tři odpoledne.LARS KEPLER – ZRCADLOVÝ MUŽ
PŘELOŽIL: KAROLÍNA KLOUČKOVÁ
VYDAL: HOST
ROK: 2020
STRAN: 512
ORIG. NÁZEV: SPEGELMANNEN
ISBN: 978-80-275-0400-8
AUDIO
VYDAL: ONEHOTBOOK
NAČETL: PAVEL RÍMSKÝ
DÉLKA: 20 H. 02 MIN.

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..