Lars Kepler – Stalker

0
ANOTACE:

Policie obdrží video snímající tajně ženu za oknem, jak si obléká punčocháče. Objekt slídila se druhý den stane obětí krvavé vraždy. Krutost činu dovede vyšetřovatele k pastorovi Rockymu Kyrklundovi, který byl před devíti lety odsouzen za brutální zabití k nařízené psychiatrické péči. Domnělý viník se však ke spáchání násilí nedoznal, neboť si z události nic nepamatuje kvůli poškození mozku, které utrpěl při autonehodě. Zatímco Rocky dosud pobývá na uzavřeném oddělení, je na cestě další nahrávka. Nikdo nechápe, co se děje, ale komisařka Margot Silvermanová je přesvědčená, že se jedná o sériového vraha.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
audioebookykniha


Populární krimi série Larse Keplera se letos dočkala již pátého dílu. Stalker si u čtenářů nevede vůbec špatně a mnohými je dokonce označován společně s Hypnotizérem vůbec za nejlepší díl série. Dokáže však tento úspěch zopakovat i v audiopodobě, o kterou se stejně jako v předchozích knihách postaral Pavel Rímský?

Stalker_3Dmodel_OneHotBookAutorskou dvojici Alexandra Coelho Ahndorilová a Alexander Ahndoril, jenž píší pod pseudonymem Lars Kepler, asi netřeba moc představovat. Toto autorské duo se u nás již vcelku pěkně zavedlo a jejich kriminální série s komisařem Joonou Linnou patří u čtenářů mezi nejoblíbenější. Není proto divu, že každá další kniha je netrpělivě očekávána. Stalker již nějakou dobu na trhu je, nyní se však konečně dočkali i natěšení posluchači, kterým vydavatelství OneHotBook přináší i tento nejnovější díl série.

„Keplerovky jsou s námi téměř od začátku existence. Po Larssonovi šlo o náš druhý počin v žánru skandinávské krimi, do kterého jsme se na poli audioknih pustili. Svědkyně ohně byla naším v pořadí pátým titulem vůbec. Takže nás těší, že jsme se teď úspěšně dostali až k pátému dílu série, kterou mají posluchači pořád rádi zejména díky skvělé interpretaci Pavla Rímského, jehož hlas a pojetí četby k drsné náladě příběhů výborně sedí,“ uvedl Martin Pilař, zakladatel vydavatelství OneHotBook.

Už je to prakticky rok co Joona Linna zmizel a většina lidí si myslí, že je po smrti. Ostatně mu vystrojili i pohřeb. Život však jde dál a tak se i policie musí se svou ztrátou vyrovnat. Nejnovější případ však jasně ukáže, jak moc by se zkušenosti a intuice tohoto vyšetřovatele hodila. Jednoho dne totiž na policii přijde krátké video natočené přes okno, na kterém si neznámá žena obléká punčocháče. Nikdo nechápe souvislost, jde snad o vtip, nebo se jen neznámý voyer chtěl pochlubit? Odpověď přijde hned druhý den, kdy je tato žena nalezena mrtvá.

audiokniha-stalker-kepler-cs

Komisařka Margot Silvermanová tak stojí před nelehkým úkolem, protože je více než jasné, že jedním videem to rozhodně neskončí. Dokáže však dopadnout sériového vraha i bez Joony Linny, který si v těchto situacích věděl vždy rady? Co by asi Joona Linna udělal…?

Hodnotit knihu a její styl asi nemá moc smysl. Kdo se již s některou knihou z této série setkal, bude zde jako doma. Autoři se tentokrát rozhodli přizpůsobit současným trendům a tak zde nezanedbatelnou roli hrají internet, sociální sítě a hlavně YouTube, přes který se neznámý vrah chlubí svými budoucími úlovky. Můžeme se tak opět těšit na zajímavou dějovou linii, s řadou zvratů a překvapení, které bezpochyby oživují celý děj a dodávají mu tak ten správný náboj.

Pavel_Rimsky_OneHotBookVětšinu z vás však bezpochyby bude zajímat jak dopadl Stalker v audiopodobě. Ve své podstatě zde platí to samé co pro knižní předlohu. Pokud jste se s nějakou “keplerovkou” v audiu setkali, nebude pro vás ani Stalker žádným překvapením. Jedná se již o pátý díl, kterého se stejně jako v předchozích případech ujmul Pavel Rímský, jenž k této sérii již neodmyslitelně patří.

K jeho výkonu není moc co dodávat. Za dobu, co se této sérii věnuje, dotáhl její interpretaci takřka k dokonalosti a jinak tomu není ani zde. I slabší díly získali díky jeho bezchybnému přednesu pár bodíků k dobru. V tomto případě si však i po dějové stránce vede Stalker vcelku dobře a tak výsledek opravdu stojí za poslech.

Celkový dojem dopomáhá navozovat samozřejmě i hudební doprovod, který je již nedílnou součástí všech audioknih z OneHotBook. V tomto případě tak celkovou atmosféru dokresluje doprovod, jemuž vévodí znepokojivé tóny kláves doplněné temně elektronickým zvukem, odlehčeným místy o stupeň méně skličujícími vyhrávkami strunných nástrojů. Zní to možná trochu šroubovaně, věřte však, že hudba a zvuky k samotnému příběhu skvěle pasují a tak nejen dopomáhají v orientaci mezi kapitolami, ale navozují i lehce znepokojující atmosféru.

Pavel Rímský bezpochyby obstál i na popáté. Jeho stálost a kvality vyniknou především během poslechu celé série. Ta je již celá dostupná v audiopodobě a Stalker jí rozhodně ostudu dělat nebude. Pokud vás tedy ještě mrazivé příběhy ze severu neomrzely, nejnovější “keplerovku” rozhodně nesmíte minout.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..