Lars Kepler – Playground

0

ANOTACE:
Co se stane během těch vzácných vteřin, kdy se zastaví srdce?
Jasmin Pascalová‑Andersonová má hodnost poručíka švédské armády. Během mise NATO v severním Kosovu se její jednotka ocitne v boji. Jasmin ztratí dva ze svých mužů a sama je těžce zraněna. Na celou minutu a čtyřicet vteřin se jí zastaví srdce, potom je však přivedena k životu. Po probuzení mluví o své zkušenosti z klinické smrti: ocitla se v tajemném přístavním městě, jež představuje přechod mezi životem a smrtí a v němž panuje krutý a nespravedlivý systém. Jasmin je ze svých zážitků zmatená a rozrušená. Co se stalo během těch vzácných vteřin, kdy se jí zastavilo srdce? A jak se jí podařilo překonat nástrahy města a vrátit se do života?
Jasmin se ve Stockholmu léčí z posttraumatického stresového syndromu, opustí armádu a snaží se vést poklidný život. Až do dne, kdy jí vážná dopravní nehoda opět obrátí svět vzhůru nohama. Lékaři v nemocnici operují Jasminina syna, aby mu zachránili život. Během operace mu však musejí na okamžik zastavit srdce. Nikdo neví, kolik pravdy je na příbězích těch, kteří se navrátili z blízkosti smrti. Ale Jasmin nemůže riskovat. Ví, že si její syn sám neporadí a nevrátí se. Kruté přístavní město plné násilí je nebezpečné místo. A ze všeho nejnebezpečnější je hřiště…

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:

knihaebooky
 
 


Autorskou dvojici Alexandra Coelho Ahndorilová a Alexander Ahndoril, jenž píší pod pseudonymem Lars Kepler, asi netřeba moc představovat. Toto autorské duo se u nás již vcelku pěkně zavedlo a jejich kriminální série s komisařem Joonou Linnou patří u čtenářů mezi nejoblíbenější. Keplerovci se však pro jednou rozhodli nachat Linnu odpočinou a nahradit ho armádní velitelkou Jasmin ve sci-fi thrilleru Playground. Tento lehce kontroverzní kousek se navíc nedávno dočkal i audioknižní verze v podání Terezy Bebarové. Dokáže však tato interpret povznést toto rozporuplné dílko na vyšší úroveň?

Playground vyšel již na podzim loňského roku a reakce čtenářů po jeho vydání byly mírně řečeno rozporuplné. Tato kniha je přeci jen naprosto odlišným dílem než populární Keplerova krimi série a tak mezi reakcemi převládalo mírné zklamání a roztrpčení nad tím, o co se vlastně autoři snažili. Nečekejme tedy další severskou detektivku. Tentokrát se nám do rukou dostává akční thriller říznutý fantasy a mystičnem. Díky tomu Playground rozhodně neuspokojí podstatnou část Keplerových fanoušků. Ostatně to asi není ani jeho smyslem, je mířen pro zcela jiné publikum. Co si pro nás vůbec manželé Ahndorilovy připravili?

Asi každého někdy napadla myšlenka, co se s námi děje po smrti. Existuje nějaký posmrtný život? Existuje Bůh, nebe, či peklo? Jistou odpověď asi nikdy nedostaneme a právě touto otázkou se rozhodl Kepler zabývat ve své nejnovější knize Playground. Hlavní hrdinku Jasmin tak uvrhá do nezáviděníhodné situace, kdy se více než jednou ocitá na prahu klinické smrti.

Jasmin tak čeká několik výletů do “zásvětí”, které si Kepler představuje jako podivný čínský přístav, plný bezpráví, násilí a semeniště lidských hříchů. Právě zde “mrtví” čekají na svůj osud. Jedni v naději na návrat do skutečného života, zatímco ten zbytek v očekávání na další dalekou cestu… Někteří se však se svým osudem nehodlají smířit a tak se ponurý přístav postupně mění v bojovou zónu, ve které “přežijí” jen ti nejsilnější. Jasmin má však hodně velkou motivaci v podobě svého pětiletého syna, kterého touží provést “zásvětím” a zachránit mu tak život.

Kepler si nikdy nelámal hlavu s přílišnou uvěřitelností svých příběhů, ostatně nejednou se dotkl v sérii s Joonou Linnou i lehkého mystična. Právě tento fakt byl autorské dvojici řadou čtenářů vyčítán. Ovšem v porovnání s Playground vychází původní série s Linnou jako vědecky podložená studie plná faktů. Playground je vskutku naprostou fikcí, ve které fyzikální zákony nehrají moc velkou roli. S tímto ohledem je také potřeba ke knize přistupovat.

Odlišného vyznění jsou si ostatně vědomi i ve vydavatelství OneHotBook, kde se rozhodli Playground, stejně jako ostatní Keplerovy knihy, přenést do audiopodoby. Vzhledem k tomu, že se tentokrát jedná o samostatný román, nespadající do žádné série, bylo potřeba vybrat i nového narátora této audioknihy. Přeci jen hlavní hrdinka je žena a díky tomu by hlas Pavla Rímského, který načítá sérii s Joonou Linnou, působil lehce nepatřičně. Pro tentokrát jej tedy nahradila Tereza Bebarová, která již nejednou ukázala svou naprostou profesionalitu a dokázala z knižní předlohy   vyždímat i něco navíc.

Vzhledem k hlavní hrdince je angažování ženské interpretky vcelku pochopitelnou volbou. Vše tak působí daleko přirozeněji a uvěřitelněji, i když v případě Playgroundu bude toto tvrzení lehce zavádějící. Nejblíže má tato kniha svým pojetím asi k Hunger Games, se kterým sdílí řadu prvků a který v audiopodobě načetla mimochodem stejná interpretka. Co se týče samotného výkonu Terezy Bebarové, není mu v podstatě co vytknout. Bebarová odvádí stejně jako v Dívce ve Vlaku, či v novince Marie a Magdaleny naprosto profesionální výkon, na který jsme však již z audioknih tohoto vydavatele vcelku zvyklí.

Samozřejmě nesmí chybět ani původní hudební doprovod, který jednak podkresluje celkovou atmosféru příběhu a zároveň napomáhá k orientaci v ději. Vzhledem k dvěma dějovým liniím se i hudba místy značně odlišuje. Výraznější hudební podkres dostává “reálný svět” zatímco kapitoly z přízračného přístavního města dostávají melancholický nádech hraný na tradiční čínské nástroje.

Playground bezpochyby není bez chyb, ostatně můžeme jich zde nalézt opravdu hodně. Když však odhlédneme od předchozí autorovi tvorby a dokážeme se odprostit od faktu, že se jedná o severskou knihu. Zůstává nám vcelku zajímavý akční fantasy/sci-fi thriller, který si moc neláme hlavu s tím, zda vše dává smysl, na druhou stranu se po čertech dobře čte, či poslouchá a rozhodně moc nenudí. Tereza Bebarová jí navíc dokázala vdechnout osobní kouzlo a tak, i když tato kniha tak rozhodně není pro všechny, rozhodně si zaslouží šanci. Když už nic jiného, jedná se o svižnou oddechovku, u které nemusíte moc přemýšlet.


 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..