Lars Kepler – Playground

0

ANOTACE:
Co se stane během těch vzácných vteřin, kdy se zastaví srdce?
Jasmin Pascalová‑Andersonová má hodnost poručíka švédské armády. Během mise NATO v severním Kosovu se její jednotka ocitne v boji. Jasmin ztratí dva ze svých mužů a sama je těžce zraněna. Na celou minutu a čtyřicet vteřin se jí zastaví srdce, potom je však přivedena k životu. Po probuzení mluví o své zkušenosti z klinické smrti: ocitla se v tajemném přístavním městě, jež představuje přechod mezi životem a smrtí a v němž panuje krutý a nespravedlivý systém. Jasmin je ze svých zážitků zmatená a rozrušená. Co se stalo během těch vzácných vteřin, kdy se jí zastavilo srdce? A jak se jí podařilo překonat nástrahy města a vrátit se do života?
Jasmin se ve Stockholmu léčí z posttraumatického stresového syndromu, opustí armádu a snaží se vést poklidný život. Až do dne, kdy jí vážná dopravní nehoda opět obrátí svět vzhůru nohama. Lékaři v nemocnici operují Jasminina syna, aby mu zachránili život. Během operace mu však musejí na okamžik zastavit srdce. Nikdo neví, kolik pravdy je na příbězích těch, kteří se navrátili z blízkosti smrti. Ale Jasmin nemůže riskovat. Ví, že si její syn sám neporadí a nevrátí se. Kruté přístavní město plné násilí je nebezpečné místo. A ze všeho nejnebezpečnější je hřiště…

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
ebookykniha


Autorskou dvojici Alexandra Coelho Ahndorilová a Alexander Ahndoril, jenž píší pod pseudonymem Lars Kepler, asi netřeba moc představovat. Toto autorské duo se u nás již vcelku pěkně zavedlo a jejich kriminální série s komisařem Joonou Linnou patří u čtenářů mezi nejoblíbenější. Kepler však tentokrát nechává Linnu u ledu a nahrazuje ho armádní velitelkou Jasmin. Ta však až znepokojivě často střídá pobyt na tomto světě se stavy klinické smrti…

hep659cc0_1236_page_001Pokud tedy i vy patříte mezi ty nadšené fanoušky, kteří netrpělivě očekávali pokračování populární série s Joonou Linnou, čeká na vás menší zklamání. Playground je úvodním dílem nové série, která se zcela vymyká běžné severské produkci. Nečekejte tedy další severskou detektivku. Tentokrát se nám do rukou dostává akční thriller říznutý fantasy a mystičnem. Díky tomu Playground rozhodně neuspokojí podstatnou část Keplerových fanoušků. Ostatně to asi není ani jeho smyslem, je mířen pro zcela jiné publikum, jelikož za normálních okolností by to vypadalo, že se manželská dvojice Ahndorilových v podstatě zbláznila.

Asi každého někdy napadla myšlenka, co se s námi děje po smrti. Existuje nějaký posmrtný život? Existuje Bůh, nebe, či peklo? Jistou odpověď asi nikdy nedostaneme a právě touto otázkou se rozhodl Kepler zabývat ve své nejnovější knize Playground. Hlavní hrdinku Jasmin tak uvrhá do nezáviděníhodné situace, kdy se více než jednou ocitá na prahu klinické smrti.

Jasmin tak čeká několik výletů do “zásvětí, které si Kepler představuje jako podivný čínský přístav, plný bezpráví, násilí a semeniště lidských hříchů. Právě zde “mrtví” čekají na svůj osud. Jedni v naději na návrat do skutečného života, zatímco ten zbytek v očekávání na další dalekou cestu… Někteří se však se svým osudem nehodlají smířit a tak se ponurý přístav postupně mění v bojovou zónu, ve které “přežijí” jen ti nejsilnější. Jasmin má však hodně velkou motivaci v podobě svého pětiletého syna, kterého touží provést “zásvětím” a zachránit mu tak život.

f99c081e

Kepler si nikdy nelámal hlavu s přílišnou uvěřitelností svých příběhů, ostatně nejednou se dotkl v sérii s Joonou Linnou i lehkého mystična. Právě tento fakt byl autorské dvojici řadou čtenářů vyčítán. Ovšem v porovnání s Playground vychází původní série s Linnou jako vědecky podložená studie plná faktů. Playground je vskutku naprostou fikcí, ve které fyzikální zákony nehrají moc velkou roli.

Ačkoliv tato kniha působí v mnoha ohledech naprosto účelově a ani zápletka se záchranou syna není nijak přehnaně originální, jako celek však může působit vcelku dobrým dojmem. Autoři opět využívají osvědčených krátkých kapitol, díky kterým nabývá celý příběh většího spádu. Což je ostatně asi největší předností této knihy. Příběh nikde zbytečně nezadrhává a plyne rychlým tempem kupředu a nutí tak čtenáře otáčet stranu za stranou.

Playground bezpochyby není bez chyb, ostatně můžeme jich zde nalézt opravdu hodně. Když však odhlédneme od předchozí autorovi tvorby a dokážeme se odprostit od faktu, že se jedná o severskou knihu. Zůstává nám vcelku zajímavý akční fantasy/sci-fi thriller, který si moc neláme hlavu s tím, zda vše dává smysl, na druhou stranu se po čertech dobře čte a rozhodně moc nenudí. Tato kniha tak rozhodně není pro všechny, ale jak se říká sto lidí, sto chutí a je jen na vás jak moc vám tento Keplerův pokus sedne…


 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply