Lars Kepler – Lazar

0

ANOTACE:

V bytě na předměstí Osla objeví policisté tělo mrtvého muže. Když pak nahlédnou do jeho mrazáku, jsou v šoku. Je totiž evidentní, že zavražděný byl vykradač hrobů, sběratel hrůzných „trofejí“ a kanibal. O několik dní později požádá švédskou policii o pomoc německá komisařka, protože v kempu nedaleko Rostocku byl zabit sexuální násilník. Na jednu stranu to vypadá jako čistka nekalých živlů, ale co když nevraždí vigilant, nýbrž někdo, kdo hledá stejně zvrhlého partnera, jako je on sám… a likviduje neuspěšné adepty? Joona záhy pochopí, že zdánlivě náhodnou souvislost mezi oběťmi nemůže ignorovat – jenže stopy vedou k někomu, kdo má být už dávno mrtvý.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
audiokniha


Autorskou dvojici Alexandra Coelho Ahndorilová a Alexander Ahndoril, jenž píší pod pseudonymem Lars Kepler, asi netřeba moc představovat. Tento “autor” u nás patří ke skutečným stálicím nord krimi a jeho detektivní série s komisařem Joonou Linnou patří u čtenářů mezi nejoblíbenější. Není proto divu, že každá další kniha z této řady je netrpělivě očekávána a nejinak tomu bylo i u aktuální novinky Lazar, jenž vychází zároveň i v audiopodobě.

Události z Lovce králíků přinesly sebou celou řadu zvratů a tak je více než jasné, že očekávání od nejnovějšího dílu této série nebudou malá. Již teď  vás však mohu s klidným srdcem ujistit, že nás Lars Kepler rozhodně nezklame. Na své si vcelku pochopitelně přijdou i příznivci audioknih, jelikož i nejnovější díl se nese v podání skvělého Pavla Rímského, jenž k této sérii již neodmyslitelně patří.

Na Osloskou policii i tentokrát čeká vskutku zapeklitý případ. Již na samotném počátku objeví policisté na předměstí Osla tělo mrtvého muže. To by ještě nemusel být takový problém, kdyby v jeho mrazáku neobjevili důkazy, že zavražděný byl vykradačem hrobů, sběratelem hrůzných “trofejí” a kanibal. Aby toho nebylo málo, vcelku záhy se k tomu přidává další případ z Německa. Oblíbený vyšetřovatel Joona Linna tak musí opět nastoupit na scénu, aby se pokusil tyto dva případy rozlousknout…

Pokud již máte některou Keplerovu knihu za sebou, což se dá předpokládat, že ano, nebude pro vás ani Lovec králíků žádným překvapením. Autoři se vrací k osvědčenému konceptu, který si fanoušci této série tolik oblíbili. Těšit se tak můžeme opět na atraktivní postavy v čele s Joonou Linnou, který stále skrývá řadu tajemství. Vcelku významnou roli zde zastává i Saga Bauerová a její sestra Pellerina, kolem kterých se točí část samotného příběhu. Právě tyto osobnější části dost často odkazují na děj v předchozích knihách. A tak i když se je autor snaží v hrubých obrysech zopakovat, pro nejlepší zážitek je potřeba mít načteno i předchozí kousky.

I samotná zápletka je již tradičně pečlivě promyšlená a nese sebou nezbytné násilí a trochu obscéností. Na to jsme si však již mohli u Keplera zvyknout. Některé věci jsou i zde zkrátka dohnané až do krajnosti a  mírně řečeno přitažené za vlasy. Na druhou stranu toto pojetí ke Keplerovi již neodmyslitelně patří a mu to už ani vyčítat. Ostatně jedná se o jeden z poznávacích rysů této série. Příběh se již tradičně nese v akčním duchu, je plný zvratů a překvapení. Zkrátka přesně takový, jak fanoušci, i odpůrci, tohoto autora očekávají. Záleží jen na vás, na kterou stranu se přikláníte. Když k tomu připočteme otevřený konec, který nechává prostor pro další díl, není proč váhat. Na druhou stranu pro nováčky, bych doporučil rozhodně začít prvním dílem.

Pozadu samozřejmě nezůstává ani audiopodoba tohoto příběhu, který již tradičně pochází z dílny vydavatelství OneHotBook. Pavel Rímský se tak opět vrací k oblíbené sérii, která je s jeho hlasem již pevně spjatá a dokonale mu sedla i co se týče stylu. A jak tedy dopadl Lazar v audiopodobě? Ve své podstatě zde platí to samé co pro knižní předlohu. Pokud jste se s nějakou “keplerovkou” v audiu setkali, nebude pro vás ani Lazar žádným překvapením. Jedná se již o sedmý díl, kterého se stejně jako v předchozích případech ujmul Pavel Rímský, posluchači tak moc dobře vědí co mohou očekávat. K jeho výkonu není moc co dodávat. Za dobu, co se této sérii věnuje, dotáhl její interpretaci takřka k dokonalosti a jinak tomu není ani zde.

Pan Rímský tak rozhodně nezklamal a opět odvádí zcela profesionální práci. Ačkoliv ani tentokrát nemůžeme očekávat žádné výraznější “herecké” orgie. Na to si tento interpret rozhodně nehraje. Na druhou stranu je Pavel Rímský natolik zkušený, že mu i přes relativně menší práci s hlasem nedělá sebemenší problém odlišit jednotlivé postavy, či správně vygradovat děj, když to potřebuje. K dotvoření celkové atmosféry samozřejmě dopomáhá i nezbytný hudební doprovod, jenž se nese ve zneklidňujících a temných tónech, které na jedné straně umocňují napětí a na straně druhé dopomáhají v samotné orientaci v ději. Takřka dvacetihodinová audiokniha tak plyne stejně jako její papírová sestřička nevídaným tempem kupředu. A dá se říct, že příznivce tohoto äutora snad ani nemůže zklamat.


Je v podstatě jedno, zda sáhnete po papírové, elektronické, či audio podobě této knihy, pokud přistoupíte na Keplerovu hru, oplátkou vám nabídne, jako vždy naprosto skvělý zážitek. Lars Kepler se tak vrací v plné síle zpět a svým fanouškům servíruje další perfektní thriller, který slupnete maximálně za dvě tři odpoledne.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..