Lara Dearmanová – Ďáblův spár

0

 

ANOTACE:
Nová série detektivních románů zasazená do prostředí Normanských ostrovů, která jistě zaujme příznivce Ann Cleevesové nebo Petera Maye.
Novinářka Jennifer Doreyová se po několika letech v Londýně vrací na rodný ostrov Guernsey, aby si uspořádala život a našla ztracený klid. Začne pracovat v místních novinách a těší se, že na poklidném ostrově, kde se každý zná s každým, bude psát o místní politice a třeba se i trochu nudit. Když se však jednoho podzimního večera najde na pláži tělo utopené mladé psychicky labilní ženy, policie chce případ uzavřít jako zjevnou sebevraždu. Jennifer to nedá a pustí se do pátrání. Díky své houževnatosti odhalí sérii nápadně podobných úmrtí, k nimž na Guernsey došlo za posledních padesát let. Spolu s Michaelem Gilbertem, zasloužilým policejním inspektorem těsně před penzí, kterého se jí podaří přimět ke spolupráci, sledují stopu vedoucí ke zjištění pravdy. Je na vině pouze nedostatečná péče o mladé lidi na okraji společnosti, nebo na Guernsey už padesát let řádí sériový vrah a nikdo si toho nevšiml?

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Nová série detektivních románů zasazená do prostředí Normanských ostrovů, která jistě zaujme příznivce Ann Cleevesové nebo Petera Maye. – hlásá již úvodní věta nakladatelské anotace nového detektivního románu z produkce nakladatelství Host. To nám představuje zajímavou prvotinu britské autory Lary Dearmanové, jenž v českém překladu vychází pod názvem Ďáblův spár. Dokáže však tento debut obstát ve srovnání s opěvovanou “Lewiskou trilogií”?

Šanci rozhodně má. Ostatně, stejně jako Peter May i Lara Dearmanová má blízký vztah k nespoutaným britským ostrovům. Skotské Hebridy jsme však tentokrát nahradili za Normanské ostrovy, ke autorka vyrůstala a zasadila sem i děj své knihy. V ní snobí dohromady svou lásku k místním mýtům a folkloru se zájmem o detektivní romány a tématem sériových vrahů.

Na první pohled se tak může zdát, že oba autoři mají hodně společného. Zde příznivci Ann Cleevesové prominou, její romány načtené nemám, tudíž nemohu relevantně srovnávat, omezím se tedy na Petera Maye. May i Dearmanová se vydali podobnou cestou, jak to tak však bývá, když dva dělají totéž, není to vždy totéž. Bohužel v tomto srovná vychází Dearmanová jako jasný poražený, o tom však až později. Nejdříve se podívejme co si pro nás autorka připravila.

Autorka nám představuje novou zajímavou hrdinku – novinářku Jennifer Doreyovou. Ta se po řadě let strávených v Londýně vrací na rodný ostrov Guernsey, aby dala svému životu správný řád. Žel bohu poklidný ostrov, kde se každý zná s každým, není zrovna ideální místo pro investigativního žurnalistu. Jennifer se tak hodlá chopit doslova každé příležitosti. Ta se naskytne vcelku záhy, když se jednoho podzimního večera nalezne na místní pláži utopené tělo místní dívky. Závěr policie? Sebevražda – případ uzavřen. Jennifer se však na celém případu něco nezdá a tak se pouští do pátrání na vlastní pěst. Opravdu odešla mladá dívka ze světa dobrovolně, nebo se za její smrtí ukrývá něco víc?

Dearmanová nám představuje klasický detektivní román v němž sledujeme hned několik dějových linií. V tomto případě hned tři, jenž se vcelku pochopitelně vzájemně ovlivňují a prolínají, aby se v závěru knihy spojili v jeden celek. Téma, které se autorka rozhodla pro svůj román využít je vcelku atraktivní, na druhou stranu však nepřináší žádné výraznější novinky, které by jí pomohli vystoupit ze stínu. A to je právě největší problém této knihy.

Když se podíváme na srovnání s již zmíněným Peterem Mayem, ztrácí Dearmanová prakticky ve všech ohledech. V místech kde si May zakládá na krásném popisu nespoutané krajiny, místním folklóru a vykreslení postav, působí hrdinové Ďáblova spáru nezajímavě a ploše, stejně tak by si zasloužilo více prokreslit samotné prostředí. Tato série má rozhodně vcelku slušný potenciál, autorce se jej však nepodařilo využít naplno. V tomto ohledu tak pravděpodobně naráží na svou “nezkušenost” a fakt, že se jedná o debut.

I přes tyto výtky se však rozhodně nejedná o špatnou knihu. Své příznivce si rozhodně najde. Bohužel jí nejvíce škodí právě nakladatelská anotace, která vybízí ke srovnání s daleko propracovanějšími díly a vzbuzuje ve čtenářích plané naděje. Pokud se však od jakéhokoliv srovnávání dokážete odprostit, dostanete do rukou poctivný detektivní román ze zajímavého prostředí, jenž je zároveň i úvodem do nové detektivní série z nespoutaných Normanských ostrovů.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..