L. Pearson & S. Davies – Hilda a pidilidi

0

 

ANOTACE:
Tohle je Hilda, průzkumnice, dobrodružka a fanynka kamenů. Na světě má nejradši dvě věci: svůj skicák a psa Větvíka. Tedy, na světě má nejradši tři věci: svůj skicák, psa Větvíka a maminku. Pardon, na světě má nejradši svůj skicák, psa Větvíka, maminku a všechny nadpřirozené bytosti a příšerky, které žijí u nich v údolí. Hildina dobrodružství nejprve uchvátila čtenářky a čtenáře komiksů, poté vznikl animovaný seriál od Netflixu a nyní je tu knižní série. Prožijte s Hildou znovu její první setkání s trollem nebo s párem zamilovaných obrů. Pro skalní fanynky a fanoušky nabízí kniha desítky nových ilustrací a rozšíření smyšlené krajiny, do které se tak rádi vracíme. A pokud jste o Hildě nikdy neslyšeli, máme pro vás dvě otázky: Na co čekáte? A bolí oči hodně, když člověk poprvé vyleze z jeskyně?

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Vítejte ve světě severské mytologie, drobných dětských strachů i velkých vítězství. Modrovlasá holčička Hilda si doslova podmanila svět a ani u nás se jí nevede vůbec špatně. Po veleúspěšných komiksech se dočkala vlastního seriálu z produkce Netflixu, knižní řady vycházející právě z komiksových příběhů a nyní i audioknižního zpracování.

Audiokniha vcelku pochopitelně nevychází přímo z komiksů, ale právě z knižní řady, kterou nám nakladatelství Paseka představilo na konci roku 2018. Oproti komiksu za ní tentokrát stojí spisovatel Stephen Davies, byť původní autor Luke Pearson na tomto kousku spolupracoval a pro knižní vydání připravil i krásné ilustrace, které vycházejí z původní komiksové předlohy. Ty však budeme muset bohužel v případě audioknihy z velké části oželet. Na druhou stranu se můžete těšit na laskavý hlas Marthy Issové, která vás bude touto dvou a půl hodinovou nahrávkou z dílny vydavatelství OneHotBook provázet.

Není žádným velkým tajemstvím, že komiksová Hilda patří k tomu vůbec nejlepšímu, po čem můžete v rámci tohoto média sáhnout. Samozřejmě myšleno v rámci komiksu pro děti. Avšak vzhledem k tomu, že se jedná o komiks, je s ním spojena (primárně pro rodiče) i jedna menší nevýhoda. Komiksová Hilda rozhodně není právě ideální knížkou před spaním. To se však Pearson s Daviesem rozhodli napravit. Vzali tedy děj úvodního komiksu Hilda a půlnoční obr a společnými silami jej přetavili do kouzelné knížky Hilda a pidilidi, A právě ta se nyní dočkala i své audioknižní verze a věřte, že v podání Marthy Issové ji budou vaše malá dítka milovat.

Opět se tak můžete setkat se známými komiksovými hrdiny, tentokrát však v trochu odlišné formě. Opět se tak společně s Hildou, její maminkou i psíkem Větvíkem vydáváme do malebného údolí na úpatí hor, kde Hilda prožívá nejrůznější úžasná dobrodružství. Tedy až do chvíle, kdy jim do jejich srubu dorazí oznámení o nuceném vystěhování. To se však Hildě ani za mák nelíbí a tak se vydává pátrat, kdo za vše může. Právě zde začíná velké Hildino dobrodružství, plné pohádkových bytostí, které si fanoušci oblíbili již v komiksu.

S nejrůznějšími adaptacemi známých děl to není vůbec jednoduché a ne vždy dopadnou úplně dobře. to naštěstí pro Hildu vůbec neplatí. Autoři si na knižní předloze dali skutečně záležet a to samé platí i pro audioknihu z dílny vydavatelství OneHotBook. Největším tahákem komiksové Hildy byla bezesporu nádherná Pearsonova kresba, která nemalou měrou dopomáhá celkovému dojmu z této komiksové série. Bohaté ilustrace najdete i v rámci knižního zpracování. 

V případě audioknihy toto musíme bohužel prakticky zcela oželet. Vše tak záleží především na výkonu samotné interpretky a vůbec celkového zpracování nahrávky. V tomto ohledu se však rozhodně bát nemusíme. Režii obstarala velezkušená Jitka Škápíková, která i tentokrát drží vše pevně v rukou. Po technické stránce tak audioknize prakticky není co vytknout a ani Martha Issová svým výkonem nikterak nezaostává. 

Oproti svým hereckým kolegům Davidu Novotnému, či Janu Zadražilovi je při interpretaci sice daleko umírněnější a nepouští se do takových hlasových eskapád, avšak možná právě díky tomu daleko více vynikne samotný příběh této pohádkové knihy. Issová tak odvádí velice profesionální výkon a je jen na vás nakolik se s jejím pojetím sžijete, či nikoliv. Rozhodně však audiokniha v jejím podání ostudu Hildě nedělá, ba právě naopak.


Hilda je zkrátka jedinečná a skvěle funguje ve všech myslitelných podobách. Je jedno zda je vám pět, či padesát. Každému nabídne něco. Od fantastických dobrodružství, až po láskyplné vzpomínky na dětství, kdy jsme mi sami prožívali podobné vylomeniny plné radosti a bujné fantazie.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..