L. Pearson & S. Davies – Hilda a parádní slavnost

0

 

ANOTACE:
Dobrodružství Hildy nejprve uchvátila čtenářky a čtenáře komiksů, poté vznikl animovaný seriál od Netflixu a nyní je tu knižní série. Druhý díl zavádí modrovlasou rozumbradu a její maminku do uspěchaného města Trolberg, jež se ani v nejmenším nepodobá nádherné divočině, kterou musely opustit. Když Hilda ve škole dostane za úkol vypracovat se spolužáky projekt o krásách jejich města, neví si s ním rady… ale když se jí naskytne příležitost zažít dobrodružství, neodolá! Potká během něj divoké elfy, draky, kteří plivou oheň, tajemného mluvícího havrana a nové kamarády, díky nimž na město Trolberg možná přece jen změní názor. Nenechte si ujít ani první dobrodružství v knize Hilda a pidilidi.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Na další komiksové dobrodružství nezbedné Hildy si sice budeme muset minimálně do podzimu počkat, pokud vám však tato modrovlasá holčička chybí, můžete si ukrátit čekání na další komiks knížkou. Tu má, stejně jako úvodní díl, na svědomí Stephen Davies, který nás tentokrát zve společně s Hildou na parádní slavnost.

Hilda je fenomén, kterým se Luke Pearson nesmazatelně zapsal do historie minimálně britského komiksu. Úspěch celé série mu přinesl  řadu ocenění včetně Britské komiksové ceny nebo Ceny Maxe a Mořice, několikrát získal i nominaci na komiksové Oscara – Cenu Willa Eisnera. Odtud byl už jen krůček k vlastnímu seriálu, kterého se Hilda dočkala loni na streamovací službě Netflix. Vraťme se však zpět ke knižní adaptaci, kterou má společně s Pearsonem na svědomí právě Stephen Davies.

Tomu se už v úvodní knize povedlo velice citlivým způsobem převést původní komiks na stránky klasické knihy. Tu ocenili nejen malí čtenáři, ale i jejich rodičové. Přeci jen klasický komiks se moc dobře před spaním číst nedá. A to se právě Davies s Pearsonem rozhodli touto knižní řadou napravit. Postupně tak berou děj komiksů a společnými silami jej přepracovávají do formy klasických knih, které si vaše malá dítka zamilují.

Po Hildě a pidilidech, která vycházela z úvodního komiksového alba, přišel na řadu druhý příběh, v němž se Hilda společně s maminkou i psíkem Větvíkem ocitají v uspěchaném městě Trolbergu. Ten se diametrálně liší od nespoutané a nádherné divočiny, ve které žila tato rodinka až doposud. Bohužel vlivem nešťastné náhody a neopatrností jednoho obra Hilda o svůj domov v divočině přišla a tak se musí přestěhovat do města. Na první pohled nezajímavé a uspěchané město Hildu právě neokouzlilo, po čase se však přeci jen ukáže, že i zde může zažít fantastická dobrodružství, během kterých potká divoké elfy, draky, kteří plivou oheň, tajemného mluvícího havrana a nové kamarády, díky nimž na město Trolberg možná přece jen změní názor.

S nejrůznějšími adaptacemi známých děl to není vůbec jednoduché a ne vždy dopadnou úplně dobře. Hilda, potažmo Stephen Davies, však již jednou dokázal, že převést Hildu do knižní podoby byl vynikající nápad. Důležité však je dát knize náležitou péči, aby byl výsledek co nejlepší, což pro Hildu rozhodně platí. Oproti prvnímu dílu je navíc Hilda a parádní slavnost o něco více propracovaná a více rozvíjí původní komiksový příběh, kterému dodává i něco málo navíc. I díky tomu nepůsobí aktuální novinka, jako ždímačka na peníze, jak tomu občas bývá. Naopak dostáváme plnohodnotnou knihu, která bude stejně jako první díl ideálním společníkem jako četba před spaním.

Oproti původní předloze vcelku pochopitelně ubylo ilustrací. Přeci jen Hilda je primárně komiks a největším lákadlem celé Pearsonovi série byla právě jeho kouzelná kresba, která dodávala Hildiným příběhům neopakovatelné kouzlo. Naštěstí se ani v případě klasické knihy nemusí čtenáři cítit zcela ochuzeni.  Komiksu se co do počtu ilustrací nevyrovná, i tak si Pearson připravil pro fanoušky celou řadu nových ilustrací, které celý příběh doprovázejí. Zároveň tak ještě více rozšiřuje malebnou krajinu a mytologii, kolem které se Hildin příběh točí a do které se všichni tak rádi vracíme.

Hilda je zkrátka jedinečná a skvěle funguje i v klasické knižní podobě. Je jedno zda je vám pět, či padesát. Každému nabídne něco. Od fantastických dobrodružství, až po láskyplné vzpomínky na dětství, kdy jsme mi sami prožívali podobné vylomeniny plné radosti a bujné fantazie.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..