L. Pearson & S. Davies – Hilda a parádní slavnost

0

Na další komiksové dobrodružství nezbedné Hildy si sice budeme muset nějakou dobu počkat, avšak kromě komiksu je zde i povedené knižní zpracování z pera Stephena Daviese. Ten dokázal vcelku slušně zabodovat již s první knihou a v loňském roce nás pozval i na Parádní slavnost. Pokud vám však tento kousek unikl, nyní máte jedinečnou možnost se do něj pustit i díky vydavatelství OneHotBook, které si pro nás připravilo povedenou audioknihu.

Hilda je fenomén, kterým se Luke Pearson nesmazatelně zapsal do historie minimálně britského komiksu. Úspěch celé série mu přinesl  řadu ocenění včetně Britské komiksové ceny nebo Ceny Maxe a Mořice, několikrát získal i nominaci na komiksové Oscara – Cenu Willa Eisnera. Odtud byl už jen krůček k vlastnímu seriálu, kterého se Hilda dočkala loni na streamovací službě Netflix. Vraťme se však zpět ke knižní adaptaci, kterou má společně s Pearsonem na svědomí právě Stephen Davies. A právě z nich vycházejí i audioknihy, o jejichž načtení se postarala Martha Issová.

Daviesovi se už v úvodní knize povedlo velice citlivým způsobem převést původní komiks na stránky klasické knihy. Tu ocenili nejen malí čtenáři, ale i jejich rodičové. Přeci jen klasický komiks se moc dobře před spaním číst nedá. A to se právě Davies s Pearsonem rozhodli touto knižní řadou napravit. Postupně tak berou děj komiksů a společnými silami jej přepracovávají do formy klasických knih, které si vaše malá dítka zamilují. Audioknihy, i přes absenci kouzelných Pearsonových ilustrací, pak toto tvrzení posouvají ještě o úroveň výš.

Po Hildě a pidilidech, která vycházela z úvodního komiksového alba, přišel na řadu druhý příběh, v němž se Hilda společně s maminkou i psíkem Větvíkem ocitají v uspěchaném městě Trolbergu. Ten se diametrálně liší od nespoutané a nádherné divočiny, ve které žila tato rodinka až doposud. Bohužel vlivem nešťastné náhody a neopatrností jednoho obra Hilda o svůj domov v divočině přišla a tak se musí přestěhovat do města. Na první pohled nezajímavé a uspěchané město Hildu právě neokouzlilo, po čase se však přeci jen ukáže, že i zde může zažít fantastická dobrodružství, během kterých potká divoké elfy, draky, kteří plivou oheň, tajemného mluvícího havrana a nové kamarády, díky nimž na město Trolberg možná přece jen změní názor.

S nejrůznějšími adaptacemi známých děl to není vůbec jednoduché a ne vždy dopadnou úplně dobře. Hildě však nic takového nehrozí. Ať samotná kniha, tak audiokniha dopadla skutečně na výbornou. Tvůrci jí tak dali náležitou péči, kterou si Hilda bezesporu zaslouží. Druhý díl je navíc oproti první knize o něco více propracovaný a více rozvíjí i původní komiksový příběh, ke kterému dodává i něco málo navíc. Díky tomu se tak můžete těšit opět na skvělý zážitek, který vašim dítkům zpříjemní chvíle před spaním.

Jak již bylo řečeno oproti původní předloze musíme oželet velké množství nádherných ilustrací Luka Pearsona, samotný příběh však obstojí vcelku dobře i bez nich. To je ostatně nejvíce patrné právě v případě audioknihy, která se bez ilustrací musí obejít úplně. V tomto případě tak vše leží na bedrech Marthy Issové a zkušené režisérky Jitky Škápíkové. Obě však již v případě první knihy dokázaly, že se výsledku skutečně bát nemusíme. Po technické stránce tak audioknize opět prakticky není co vytknout a i Martha Issová opět odvádí naprosto profesionální výkon.

Někteří posluchači samozřejmě mohou preferovat výraznější herecký projev, jako je tomu například u audioknih načtených Davidem Novotným, či Janem Zadražilem. Na druhou stranu toto relativně umírněnější pojetí, je daleko více vhodné jako četba před spaním. Navíc díky tomu více vynikne i samotný příběh této kouzelné knihy. Hilda je zkrátka jedinečná a skvěle funguje ve všech myslitelných podobách. Je jedno zda je vám pět, či padesát. Každému nabídne něco. Od fantastických dobrodružství, až po láskyplné vzpomínky na dětství, kdy jsme mi sami prožívali podobné vylomeniny plné radosti a bujné fantazie.L. PEARSON & S. DAVIES  – HILDA A PARÁDNÍ SLAVNOST
PŘELOŽIL: MARTINA KNÁPKOVÁ
VYDAL: PASEKA
ROK: 2019
STRAN: 168
ORIG. NÁZEV: Hilda and the great parade
ISBN: 978-80-7432-967-8
AUDIO
VYDAL: ONEHOTBOOK
NAČETL: MARTHA ISSOVÁ
DÉLKA: 2 H. 23 MIN.

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..