Kyvadlo – desková hra

0

Stonemeier Games jsou zpět. Tato veleúspěšná společnost se vrací na scénu se zbrusu novým kouskem, který zaujme přístupností i neotřelými herními mechanismy, které budou rozdělovat hráče na dva nesmiřitelné tábory. Asymetrická hra bez tahů Kyvadlo je zde!

Tato deskoherní společnost je pro velkou část hráčů v podstatě zárukou kvality. Ostatně, stačí zmínit tituly jako je Scythe, Tapestry, či Na křídlech, které v poslední době u hráčů neskutečně zabodovali. O podobný úspěch se bude snažit i aktuální novinka Kyvadlo, kterou na náš trh přináší společnost Albi.

Už v době oznámení této hry bylo jasné, že tato hra bude vzbuzovat nemalé vášně. Podle prvotních náznaků jsme měli očekávat hru, která má potenciál změnit zažité pořádky a přinést do deskoherního světa svěží vítr. Přeci jen na beztahovou strategickou hru odehrávající v reálném čase moc často nenarazíte (čti vůbec). Potenciál a očekávání tak bylo u Kyvadla na skutečně vysoké úrovni. Podaří se ale tomuto kousky s neotřelými herními mechanismy zabodovat i u hráčů, nebo naopak zůstane jen u přehnaných očekávání?

Asi nemá smysl chodit kolem horké kaše, rovnou si můžeme říct, že prvotní reakce z této hry jsou opravdu různorodé. Kyvadlo tak pomalu, ale jistě získává pověst lehce kontroverzní hry. Každý by si však měl udělat názor svůj. Na druhou stranu podobná situace nastala i v případě Tapestry, které však ve zkoušce časem obstálo na výbornou a stále patří k velice oblíbeným hrám. Zda se podobný kousek nakonec podaří i aktuální novince od Stonemeier Games, ale ukáže až čas. My se zatím můžeme podívat co vlastně v sobě ukrývá pěkná stylizovaná krabice.

V Kyvadlu bychom se měli zhostit rolí mocných šlechticů, toužících zaujmout místo Věčného krále na trůnu země Dünya. Avšak pouze ten hráč, jenž se na závěrečné radě ukáže nejpovolanějším vladařem, usedne na trůn Věčného krále. Toliko k tématu, který si pro nás připravil deskoherní designer Trevis Jones. Bohužel jak už to tak u deskových her velice často bývá, na samotné téma velice rychle zapomenete a budete se soustředit na samotné herní mechanismy. 

Jak již bylo řečeno, Kyvadlo je asymetrická strategická hra bez tahů, která je určena pro 1-5 hráčů. Sólo režim je zde již tradičně reprezentován automou, kterou Stonemeier Games opět vyladili do nejmenších detailů. My se však budeme věnovat klasické hře více hráčů. Právě na tu se zaměří většina fanoušků a vyniknou na ní veškeré klady i zápory hry. Doporučený věk je 12 plus a v tomto případě se dá s doporučením autorů skutečně souhlasit. Hra sice nemá složitá pravidla, avšak na její plné rozhýbání a osvojení veškerých možností potřebujete přeci jen určité zkušenosti.

V základu se jedná o klasický worker placement se správou zdrojů. To znamená, že během hry budete své dělníky umisťovat na akce, abyste za ně následně dostali nezbytné zdroje a další výhody. Potud se jedná v podstatě o klasickou a ničím zajímavou hru, kterých je na trhu bezpočet. Co však činí Kyvadlo jedinečným je zapojení času, který v této hře hraje zásadní roli. Hra se totiž nehraje na klasické tahy jak jsme zvyklí, ale vše probíhá v reálném čase, kdy veškerý váš postup hrou bude řízen trojicí přesýpacích hodin.

Dalším specifikem této hry je několik variant, které hra nabízí. Přičemž každý z těchto módů nabízí trochu jiný herní zážitek. To bezesporu napomáhá určité variabilitě. Navíc máte daleko větší šanci najít si ve hře to, co vám bude nejvíce vyhovovat. Jednotlivé varianty vás navíc učí postupně všechny mechanismy hry, díky kterým se se všemi zákonitostmi Kyvadla budete seznamovat postupně. Tento postup rozhodně doporučuji, jelikož jakkoliv je hra v zásadě jednoduchá, na stole může působit zprvu lehce nepřehledně.

Pro tento případ je zde připravena varianta, ve které nebude brát ohled na přesýpací hodiny. Díky tomu na vás nebudou kladeny žádné časové nároky a  hra vás skvěle uvede do veškerých zákonitostí a toho jak fungují jednotlivé její části. Zde je však potřeba mít na vědomí a připravit se na to, že tato varianta vám zabere rozhodně více času, než klasická hra s přesýpacími hodinami. Zatímco klasickou variantu odehrajete vcelku bez problému do hodiny, tato “výuková” hra vám může zabrat klidně tři, čtyři hodiny, v závislosti na počtu hráčů.

Hry se však rozhodně není třeba nikterak bát. Zpočátku sice vyžaduje zvýšenou pozornost, v zásadě je však jednoduchá. Pravidla jsou navíc sepsána velice dobře a při pozorném čtení nebudete mít se seznámení s hrou nejmenší problém. Kdyby se přeci jen něco vyskytlo, již tradičně jsou na youtube dostupné velice povedené videonávody, na které rád odkáži.

Za zmínku bezpochyby stojí i efektní insert, ve kterém jsou veškeré komponenty pěkně roztříděny, což nemalou měrou pomáhá s přípravou hry. kromě něj se v krabici ukrývá herní plán, deska rady, 5 desek hráčů, žetony, stupnice časomíry, karty, plastové komponenty,  tři přesýpací hodiny, automa a nezbytná pravidla. Celkové zpracování je již tradičně na vynikající úrovni. A i když se jedná v podstatě o abstraktní hru, která si ze zmíněného tématu moc nebere, grafika hry vypadá velice dobře. Jedinou významnější výtku bych měl snad jen k hráčským deskám, které jsou z relativně měkkého papíru. A tak dříve, nebo později hrozí jejich poškození. Zde bych osobně velice rád viděl tvrdší karton.

Když se podíváme blíže na samotnou hru, tak skutečně objevíme v zásadě jednoduchý worker placement, ve kterém budete na herní plán umisťovat své běžné i mocné služebníky, získávat zdroje, body na stupnici vítězství, žetony hlasu a karty provincií, které vám budou přinášet řadu vylepšení. V základní variantě opravdu jednoduché mechanismy, které nepřináší v podstatě nic extra zajímavého. Ta pravá zábava však začíná ve chvíli, kdy přepnete na variantu s přesýpacími hodinami. Ačkoliv se na první pohled zdá, že času v hodinách je relativně dost, opak je pravdou. V této chvíli od vás hra začíná vyžadovat maximální soustředění a vy tak budete muset dávat pozor i na ty nejmenší detaily. Udělat chybu je totiž opravdu jednoduché. Což při hře kde nemáte čas cokoliv promýšlet a navíc hlídat své soupeře může být maličko problém. Pokud se tedy pustíte do varianty v reálném čase, musíte si být skutečně jisti, že celá vaše herní skupina má základní mechanismy hry pod kůží. Jinak se vám může partie Kyvadla sesypat, jak domeček z karet.

Hra naštěstí není takto hektická po celou dobu a hráčům nabízí i chvíle odpočinky. Ten přichází ve fázi rady, která v podstatě není ničím jiným, než přípravou na další kolo. Předchozí řádky a zmínky o hektičnosti však platí především pro hru ve více hráčích. Pokud budete hrát pouze ve dvou, tento prvek se prakticky zcela vytrácí a vy tak budete mnohdy jen nečinně čekat, než se přesypou hodiny a vy se budete moci pustit do pár dalších tahů. V tomto ohledu tak hra bohužel není příliš vyvážená a v závislosti na počtu hráčů poskytuje mnohdy zcela odlišný herní zážitek.

Jinak se však dá říct, že mechanika s přesýpacími hodinami funguje na výbornou a přináší do hry vskutku originální zajímavý prvek, díky kterému se Kyvadlo odlišuje od konkurence. Zároveň je však potřeba říct, že tato hra rozhodně není bez chyby. Na druhou stranu i přes určité produkční nedostatky je hrou natolik zajímavou, že byste ji rozhodně neměli minout. Ano, hraní v reálném čase je hodně specifické a nemusí sednout úplně všem na druhou stranu hra nabízí i variantu, kde se bez časového presu zcela obejdete, je tedy zcela na vás, která varianta vás osloví.

Celkové hodnocení této hry však bude velice závislé na herní skupině, se kterou se do hry pustíte. Hra vám totiž i přes jednoduchá pravidla nic neodpustí. Vyžaduje jejich dobrou znalost a výbornou orientaci na herním plánu. Vzhledem k celkovému pojetí je po hráčích vyžadována i velká míra zodpovědnosti a poctivosti, protože zkrátka nestihnete své protihráče kontrolovat, natož někomu radit, zda provedl svůj “tah” správně. Kyvadlo je tak opravdu hodně specifickou hrou, která sice není pro každého, zároveň však přináší na deskoherní trh celou řadu novinek, které rozhodně dokáží zaujmout. Je však jen na vás, zda dáte těmto novinkám šanci a necháte se okouzlit přesýpacími hodinami a hraním v reálném čase. 

KYVADLO
AUTOR: TREVIS JONES
VYDAVATEL ORIGINÁLU: STONEMEIER GAMES
VYDAL CZ: ALBI
ROK: 2020
POČET HRÁČŮ: 1-5
VĚK: 12+ LET
HERNÍ DOBA: 90 MINUT

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..